Jak zbudować dom energooszczędny?

2017-10-11
Jak zbudować dom energooszczędny?

Budownictwo energooszczędne w naszym kraju jest coraz popularniejsze, chociaż nadal pozostajemy kilkanaście kroków za krajami skandynawskimi oraz naszymi zachodnimi sąsiadami, jakimi są Niemcy.

Budowa domów, które charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na ciepło niezbędne do ogrzania budynku, różni się od budowy tradycyjnych budynków.


 Podstawą jest skuteczna izolacja

Dom energooszczędny - podstawą jest skuteczna izolacja

Podstawową i tym samym najważniejszą zaletą domu energooszczędnego jest ograniczenie strat ciepła, które przenikają przez przegrody zewnętrzne, czyli okna, drzwi, podłogę, ściany czy również dach. Najwięcej przedostaje się go przez ściany – 20% i dach oraz podłogę – aż 35%. To ponad połowa wszystkich strat ciepła. Architekci i inwestorzy nie ukrywają zatem, że kluczową rolę w budowie domu energooszczędnego odgrywa izolacja. Dobre ocieplenie budynku to gwarancja tego, że zimą chłód nie będzie napływał do wnętrza domu, a ciepło nie będzie z niego uciekało. Należy skoncentrować się na wyborze właściwego systemu dociepleń, który pozwoli uniknąć powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc w przegrodach zewnętrznych, które są ocieplone gorzej, niż pozostała powierzchnia ścian, podłóg i dachu budynku. W domach energooszczędnych zaleca się najczęściej stosowanie wełny mineralnej, która wyróżnia się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, czego przykładem jest wełna mineralna Rockwool zatrzymująca wilgoć i wykazująca się wysoką odpornością na promieniowanie UV i rozwój grzybów i pleśni. Najpopularniejszym materiałem nadal pozostaje jednak styropian – wytrzymały, niechłonący wody, osiągający współczynnik przenikania ciepła, jak np. w przypadku styropianu Yetico nawet do λ: 0,036 W/mK.


Wybieramy okna i drzwi

Wybieramy okna i drzwi do domu energooszczędnego

Drugim z ważniejszych elementów budowy domu energooszczędnego są drzwi i okna. W ich przypadku powinno się zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który powinien być możliwie jak najniższy. Zaleca się stosowanie okien, których współczynnik ten będzie niższy niż 0,8 W/(m2·K). Jeżeli chodzi o materiał, to najlepiej sprawdza przy oknach sprawdza się aluminium i drewno, istnieją także okna drewniano-aluminiowe. Drzwi także powinny być wykonane z tych dwóch tworzyw, pamiętając jednak przy tym, że przy oknach oraz drzwiach drewnianych wymagana jest ich okresowa konserwacja.

Przeczytaj też:

Montowanie okien dachowych – czy warto?

Budowa własnego domu – porady

Budowa domu – formalności

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel