Budowa własnego domu – porady

2021-01-04
Budowa własnego domu – porady

Dla wielu osób budowa własnego domu jest jednym z największych marzeń. Dążenie do zrealizowania tego pragnienia wiąże się jednak z wieloma niedogodnościami i trudnościami. W zależności od wielkości działki i rodzaju budowanego domu koszty mogą być większe lub mniejsze, jednak pokłady czasu, które należy poświęcić na dopieszczenie każdego szczegółu są ogromne. Na co zwrócić uwagę, gdy zamierzamy rozpocząć budowę własnego domu?

Przygotuj się na setki wyborów i duży stres

Budowa domu wiąże się z natłokiem i mieszaniną wielu emocji. Radość, ekscytacja i duma w chwilę zamienią się w stres i niepokój, gdy coś nie idzie po naszej myśli.  Budowa domu to droga, na której spotkamy masę przeszkód i musimy być w pełni świadomi już przed zakupem działki, że będziemy musieli stawić czoła niezrozumiałym przepisom, nieoczekiwanym wydatkom czy niestaranności wykonawców. Zakup działki oraz budowa domu bardzo często wiąże się z dużym kredytem, a nawet w przypadku solidnego zabezpieczenia i dobrze zaplanowanego budżetu niejedna przeciwność może wciąż nas zaskoczyć.

Przekroczenie budżetu jest bliżej, niż myślisz

Przekraczanie zaplanowanego budżetu podczas budowy własnego domu jest zjawiskiem na masową skalę i nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie tego zdarzenia. Podczas sumiennego planowania budżetu należy wziąć pod uwagę bardzo pesymistyczną wersję i bez większych zgrzytów dodać do naszych wyliczeń około 10% założonej kwoty. Odpowiednie przygotowanie się i świadomość częstotliwości występowania tego zjawiska daje nam przewagę na samym starcie.

Cierpliwość – niezwykle pożądana cecha podczas budowania domu

W czasie załatwiania tony spraw związanych z zakupem działki oraz budową domu jedną z najważniejszych cech jest cierpliwość. Należy pamiętać, iż wielu rzeczy nie można załatwić od ręki. Duża ilość papierkowej roboty i masa decyzji do podjęcia wymagają od osób budujących dom cierpliwości, wytrwałości oraz dobrej organizacji. Każda budowa jest inna, jednak nigdy nie zdarza się tak, iż wszystko przebiega bezproblemowo, w ustalonym terminie i zgodnie  z planem. Gdy na wyboistej drodze napotkamy kolejne problemy, musimy trzymać w pamięci powód budowy domu. Droga do spełnienia marzeń niezależnie jakich nigdy nie jest prosta, jednak osiągnięcie założonego celu wynagradza wszystkie niedogodności, które napotkaliśmy podczas podróży na szczyt. „Per aspera ad astra”!

Poważnie rozważ wybór indywidualnego projektu domu

Projekt indywidualny, choć wiąże się z dużo większymi kosztami niż schematyczny projekt z katalogu, daje dużo więcej możliwości. W ostatecznym rozrachunku różnice w kwotach spowodowane wybraniem indywidualnego projektu nie będą duże, a uzyskany potencjał można przełożyć na dom, który spełni nasze potrzeby w każdym calu. Dołożenie paru tysięcy do indywidualnego projektu może zaoszczędzić wielu zawodów i nerwów w przyszłości.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel