Budowa domu – formalności

2020-11-09
Budowa domu – formalności

Dziś o formalnościach, które trzeba spełnić przed rozpoczęciem własnej inwestycji. Pamiętajcie, że budowa domu jest niezwykle złożonym procesem i nie lada wyzwaniem, które wymaga dopełnienia wielu rozmaitych formalności. Spełnienie jednego z największych marzeń nie raz może przysporzyć wielu kłopotów. Niektóre procedury przebiegają sprawnie, inne zaś mogą okazać się komplikującym się problemem.

Przed zakupem działki budowlanej

Należy upewnić się, czy osoba, która sprzedaje ziemię, posiada wszystkie dokumenty potrzebne do jej sprzedaży. Przede wszystkim ziemia powinna być oficjalnie podzielona przez geodetę na pojedyncze działki. Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego akceptuje wyliczenia, a następnie nanosi adekwatny podział na miejskie mapy. Kolejną ważną kwestią jest, to czy sprzedawca uzyskał warunki zabudowy na podzieloną działkę. Niezwykle istotnym dokumentem jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Opinia o możliwości przyłączenia

Planując budowę domu, należy w odpowiednim momencie zorientować się, jak będzie wyglądał dostęp mediów – podłączenie do naszej działki wody, gazu czy kanalizacji. Na stronach konkretnych podmiotów warto sprawdzić które dokumenty będą nam potrzebne, by uzyskać opinię o możliwościach przyłączenia się np. do sieci gazowej. Na tym etapie należy mieć również na uwadze kwestię internetu, która wbrew pozorom nie jest zbyt oczywista na terenach oddalonych od miasta.

Projekt domu

Wybór odpowiedniego projektu architektoniczno-budowlanego jest totalną podstawą. W momencie, gdy mamy już decyzję o warunkach zabudowy możemy spokojnie przystąpić do tego ważnego podpunktu. Zakup projektu może odbyć się na dwa sposoby. Tańszą alternatywą jest wybór projektu katalogowego. Oczywistym minusem tej opcji jest brak jakichkolwiek możliwości ingerowania w projekt poza granice wyznaczone przez architekta. W takim wypadku obowiązkowo należy sprawdzić, czy projekt spełnia wymogi określone w warunkach zabudowy. Drugą opcją jest zlecenie architektowi wykonania indywidualnego projektu domu. Koszty takiego projektu w porównaniu do ofert katalogowych mogą być nawet kilkukrotnie większe, jednak możliwości, które uzyskamy, rekompensują wysoką cenę. Dzięki indywidualnemu podejściu sami możemy określić dokładny metraż czy wyposażenie instalacyjne. W zależności od preferencji można ustalić projekt domu energooszczędnego oraz inteligentnego. Przy zakupie projektu indywidualnego, architekt zazwyczaj przygotowuje dodatkowo projekt zagospodarowania działki.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Posiadając pełny komplet dokumentów, należy skierować się do Starostwa, gdzie zgłosimy zamiar rozpoczęcia budowy domu. Wspomniane zgłoszenie musi zawierać rodzaj, sposób oraz zakres wykonywania robót budowlanych wraz z terminem rozpoczęcia budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć 4 egzemplarze projektu budowlanego oraz dokumenty wymagane przez przepisy szczegółowe, jak również zaświadczenie potwierdzające fakt, że osoba, która wykonała projekt budowlany, jest członkiem właściwej izby samorządu. Kolejnymi dokumentami, które musimy zabrać, jest oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel