Montowanie okien dachowych – czy warto?

2021-05-10
Montowanie okien dachowych – czy warto?

Wiele osób chcących powiększyć strefę życiową w swoim domu, przekształca poddasze w pomieszczenie użytkowe. Wówczas pojawia się jednak pytanie, czy warto montować okna dachowe. Otóż takie elementy, jak okna dachowe są bardzo ważne na poddaszu, ponieważ zapewniają one odpowiednie doświetlenie, a dają o wiele więcej światła dziennego niż tradycyjne okna fasadowe, bo aż o 20% lepiej radzą sobie z nasłonecznieniem poddasza. Zanim jednak zdecydujesz się, na któryś z typów okien połaciowych, sprawdź, jakie opcje masz do wyboru i co zaskoczy cię pozytywnie, a co niekoniecznie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. dlaczego okna dachowe coraz częściej są montowane na poddaszach
  2. jakie rodzaje okien dachowych wyróżniamy
  3. czy warto montować okna dachowe
  4. czy okna dachowe mają jakieś wady


““okno

Okna dachowe są coraz bardziej doceniane na poddaszach

Nie ma lepszej inwestycji w poddasze niż montaż okien dachowych. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, elementy te świetnie radzą sobie z doświetleniem poddasza, pozwalając promieniom słonecznym docirać w każdy kąt. Osoby decydujące się na zamieszkanie na poddaszu czy te, które powiększają swoją domową przestrzeń, podejmą dobrą decyzję zakupową wybierając okna dachowe dopasowane do swoich wymagań praktycznych, jak i dekoracyjnych. Na rynku stolarki okiennej znajdziemy wiele modeli okien dachowych, w tym modele obrotowe oferowane przez firmę Magnetic Neo – markę docenianą przez konkurencyjną cenę, idącą w parze z wysoką jakością.

Jakie rodzaje okien dachowych wyróżniamy?

““okno

Chcesz dobrać do swojego poddasza najlepiej dopasowane okna dachowe? Koniecznie więc zapoznaj się z ich rodzajami i ciesz się funkcjonalnym poddaszem:

  • okna dachowe obrotowe – jedne z bardziej popularnych rozwiązań, które są bardzo doceniane przez wzgląd na swoją funkcjonalność. Ten model okien dachowych jest łatwy w utrzymaniu czystości, ponieważ wystarczy obrócić jego skrzydło o 180 stopni, aby móc umyć zewnętrzną szybę. Można wybierać spośród okien dachowych obrotowych z klamką zarówno u góry, jak i u dołu, więc jeśli pokusisz się o te z dolnym otwieraniem, wówczas żadne z domowników nie będzie miało problemu z otwarciem czy zamknięciem okna;
  • okna uchylno-obrotowe – posiadają tę samą funkcję co okna obrotowe, ale i dodatkową uchylną, która pozwala na uchylenie okna. Niektóre okna dachowe są wyposażone w kilkustopniowy system otwierania okien;
  • wyłazy dachowe – umożliwiają szybkie i bezpiecznie dostanie się na dach. Otwierają się przeważnie do 60 stopni, a specjalna sprężyna chroni je przed ewentualnym samoistnym zamknięciem;
  • świetliki tunelowe – to również świetne rozwiązanie, jeśli w danym pomieszczeniu na poddaszu nie ma okna. Nie można ich otworzyć, ale świetnie sprawdzają się w przypadku oświetlania np. korytarzy czy garderoby.

Czy warto montować okna dachowe?

Okna dachowe to najlepsze rozwiązanie na poddasze. W zależności od tego, który model wybierzesz, będziesz cieszyć się stałym dopływem światła słonecznego, ich łatwym myciem i konserwacją. Również dzięki nim bezpiecznie wyjdziesz na dach i upewnisz się, że wszystko jest w porządku.

Zanim podejmiesz decyzję, że wolisz jednak zwykłe okna fasadowe, to wiedz, że one nigdy nie dopuszczą takiej ilości światła do poddasza, co okna dachowe. Taki wybór prowadzi do zastosowania, nawet w ciągu dnia, sztucznego oświetlenia, które jest przecież niewskazane w nadmiarze, ponieważ jest złe dla naszego organizmu. Dodatkowo okna dachowe wspaniale prezentują się na poddaszu, ocieplając to wnętrze, dodając mu estetyki i elegancji.

Czy okna dachowe mają jakieś wady?

““okno

Wszystko, co ma zalety, przeważnie ma jakiekolwiek wady. Nie inaczej jest z oknami dachowymi. W pierwszej kolejności wiele osób wskaże, że wadą okien dachowych jest ich mycie. Jednak nie do końca jest to prawda, ponieważ nie jest ono bardziej skomplikowane niż czyszczenie zwykłych okien fasadowych. Okna dachowe obrotowe można z łatwością umyć, odwracając skrzydło o 180 stopni. Okna uchylne najlepiej montować obok siebie, aby mieć dostęp do zewnętrznej szyby każdego z nich.

Dla niektórych osób wadą może być fakt, że przez okna dachowe dostaje się w okresie letnim więcej gorących promieni słonecznych niż zimą. Jednakże i z tym faktem można sobie poradzić, wybierając dodatkowy okienny asortyment pod postacią np. rolet.

Jak więc widać okna dachowe wcale nie są złym rozwiązaniem i nie sprawiają aż tylu problemów. Każdy z nich da się bowiem rozwiązać, co pozwala na radość z funkcjonalnego poddasza.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel