Zyski z posiadania okien 3-szybowych

2020-12-03
Zyski z posiadania okien 3-szybowych

Już od jakiegoś czasu można zauważyć, że coraz większym powodzeniem w naszym kraju cieszą się okna trzyszybowe, chociaż wciąż niektórzy nie darzą ich największym zaufaniem. Dlaczego opłaca się zainstalować okno z trzema szybami?

Czym są okna trzyszybowe?

Okna trzyszybowe to te, które składają się z trzech warstw, czyli z trzech szyb, między którymi został wpuszczony gaz, który pełni rolę izolacji. Okna te pozwalają więc zaoszczędzić sporo ciepła, co szczególnie ma znaczenie późną jesienią i zimą. Z kolei latem, jeśli nie chcemy odczuwać w mieszkaniu wysokich temperatur panujących na zewnątrz, wystarczy, że pozostawimy takie okna zamknięte. W ten sposób możemy mieć pewność, że ciepło nie przeniknie do wnętrza.

Co sprawia, że warto zamocować okna 3-szybowe?

Okna te nie tylko pozwalają zaoszczędzić ciepło, a więc sprawić, że zapłacimy mniej za ogrzewanie. Gwarantują one również doskonałą izolację akustyczną, co jest szczególnie ważne wtedy, gdy na przykład budynek, w którym mieszkamy, znajduje się przy ruchliwej ulicy, czy w sąsiedztwie klubu, bądź restauracji. Możemy wówczas liczyć na to, że hałas nie przedostanie się do naszego pomieszczenia. Wybierając okna 3-szybowe, możemy mieć pewność, że nie będą podatne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Zatem będą doskonale znosić opady deszczu, śniegu, czy nawet gradu. Jest to możliwe z tego względu, że zewnętrzna tafla jest wykonana ze szkła hartowanego. Jest to właściwość, która ma szczególne znaczenie wtedy, gdy mocujemy okna dachowe – przy przypadkowym stłuczeniu jednej z tafli, możemy mieć pewność, że kawałki potłuczonego szkła pozostaną wewnątrz konstrukcji, zatem szyba będzie popękana, ale nie wypadnie.

Okna 3-szybowe w nowoczesnym budownictwie

Okna te warto wybrać ze względu na bardzo niski współczynnik przenikana ciepła, który mieści się w granicach od 0,8 do 1,1. Możemy więc mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekać przez otwory okienne, co jest szczególnie istotne w okresie grzewczym. Jeśli planujemy postawić i wykończyć nowoczesnym budynek energooszczędny, wtedy niezastąpionym elementem są właśnie okna 3-szybowe. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chcemy wybudować dom pasywny. Taki dom, jeśli chodzi o roczne zapotrzebowanie na energię, nie powinien zużywać więcej niż 15 kWh/m2*rok. W takim budownictwie okna trzyszybowe, czyli te o najniższym współczynniku przenikalności ciepła, stanowią jeden z głównych elementów, jakie są odpowiedzialne za zagwarantowanie budynkowi całkowitej izolacji termicznej.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel