Zdecyduj się na najlepsze okna dachowe

2021-04-07
Zdecyduj się na najlepsze okna dachowe

Każdy właściciel poddasza powinien mieć na uwadze dobór odpowiednich okien dachowych. Ich obsługa i budowa powinna być dopasowana do specyfiki tej przestrzeni, a materiał, z którego są wykonane – odporny na wstrząsy i czynniki atmosferyczne. Ważna jest również prawidłowa instalacja. Okna dachowe muszą być montowane przez doskonale znających się na swojej pracy profesjonalistów. Zadając sobie pytanie, które okna dachowe są najlepsze i na co zwracać uwagę przy ich wyborze, warto zwracać uwagę na elementy i właściwości, które przytoczyliśmy w dalszej części artykułu. Poświęcając nieco więcej czasu na odpowiedni wybór okna dachowego – unikniesz wielu nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości, a także zaoszczędzisz na ogrzewaniu poddasza.


Z artykułu dowiesz się:

  1. dlaczego rozmiar ma znaczenie
  2. czy trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu
  3. kiedy warto zdecydować się na okna kolankowe
  4. jakie znaczenie ma izolacja termiczna
  5. jaki rodzaj okna dachowego wybrać


““okno

Oświetlenie, a wielkość okna dachowego

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, jakie są najlepsze okna dachowe, jest ich wielkość. Odpowiednie gabaryty okien można wyliczyć. Zazwyczaj podaje się, że powierzchnia wszystkich szyb powinna odpowiadać co najmniej dziesięciu procentom powierzchni podłogi. Taki rozmiar okna dachowego zapewni wystarczający dopływ naturalnego światła, przestrzeń nie będzie zaciemniona i jednocześnie przełoży się to także na ekonomię. Oświetlając powierzchnię naturalnym światłem, możesz liczyć na o wiele niższe rachunki. Oczywiście, wciąż obowiązuje pełna dowolność. Jeżeli jesteś zwolennikiem dużych okien – ich powierzchnia może być znacznie większa. Efekt lepszego oświetlenia z zachowaniem zasad oszczędności możesz uzyskać poprzez zwiększenie ilości okien i ograniczenia ich powierzchni.

Kąt nachylenia dachu

““okno

Dobór rozmiaru okna powinien także zależeć od kąta nachylenia dachu. Im ten kąt jest mniejszy, tym okno powinno być większe i bardziej podłużne. Wiąże się to z kątem padania promieni słonecznych. Jeśli dach jest bardziej nachylony – nawet mniejszy prześwit pozwoli światłu zawitać do pomieszczeń. Jeżeli ocieplanie przestrzeni dachowej będzie problemem lub było już nim w przeszłości – najlepiej zdecydować się na mniejsze okna, ale rozmieszczone gęściej. Takie punkty spełnią swoją rolę, jednocześnie będą zapewniać lepszą izolację cieplną. W ten sposób światło dotrze do każdego zakamarka poddasza, jednocześnie będąc bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Okno kolankowe na poddasze

Załamanie ściany również ma istotny wpływ na dobór okien dachowych. Zakłada się, że ściana kolankowa decyduje o tym, jak wysoko będzie znajdowało się okno dachowe. Jeżeli odpowiednie oświetlenie pomieszczenia jest priorytetem – bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie okno kolankowe. Zazwyczaj nie umieszcza się go zbyt nisko – minimum 110-150 centymetrów od podłogi. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Przede wszystkim, przestrzeń szyby nie będzie zasłaniana przez inne meble stojące w okolicy, dodatkowo, widoczność będzie odpowiednia – zarówno z pozycji siedzącej oraz stojącej.

Izolacja termiczna i akustyczna w oknach dachowych

““okno

Największy wpływ na to, jakie okna dachowe wybierzesz, powinny mieć ich parametry. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikalności cieplnej. Standard okna dachowego będzie tym wyższy, im niższy będzie wspomniany współczynnik. Okna o wyższym standardzie są bardziej oszczędne.

Okna z niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej są wybierane przez osoby dopiero co budujące swoje domy. Wiąże się to z oszczędnościami rozłożonymi na przestrzeni lat. Współczynnik przenikalności cieplnej nie powinien być wyższy niż 1,1 W/m2K. W przeciwnym wypadku - ciepło będzie uciekać zimą, a latem na poddaszu może być zbyt gorąco, aby czuć się komfortowo.

Izolacji akustycznej nie można bagatelizować. Jest to czynnik istotny, zwłaszcza dla osób ceniących sobie spokój oraz ciszę. Warto zwrócić uwagę na to, czy okna oraz ich obudowa, nie będą przepuszczać dźwięków i hałasów z otoczenia. Izolacja akustyczna powinna być priorytetem w przypadku poddasza domu położonego przy ruchliwej ulicy, przy parku, placu zabaw lub szkół. Itd.

Jaki rodzaj okna na poddasze?

Dobrym, sprawdzonym i niezwykle popularnym rozwiązaniem są okien dachowychokna dachowe obrotowe. Taki rodzaj może będzie zamontowany niżej, ponieważ podczas otwierania nie trzeba się cofać, dodatkowo meble znajdujące się w pobliżu nie będą przeszkadzać. Te okna otwierają się przez obrót wokół własnej osi o kąt 90 stopni.

Okna uchylno-obrotowe dają nieco więcej swobody – mogą się obracać wokół własnej osi lub uchylać do góry. Najlepiej, gdy są zamontowane w taki sposób, że domownicy mogą korzystać z klamki. Kiedy jednak zamontowana jest ona wyżej i ciężko dostępna – można skorzystać z drążka.

Ostatnio, coraz większą popularnością cieszą się okna balkonowe. Działają podobnie do okien obrotowych. Również otwierają się poprzez obrót wokół własnej osi, z tym, że jest to obrót wertykalny. Pozwalają w łatwy sposób wyjrzeć przez okno i spojrzeć na okolicę lub dach, jednak niemożliwe jest całkowite otworzenie takiego okna.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel