Wyciszenie okna dachowego – jak to zrobić?

2021-06-29
Wyciszenie okna dachowego – jak to zrobić?

    

Problem hałasu w dzisiejszych czasach, wydaje się narastający. Po ulicach jeździ coraz więcej samochodów, wszędzie spacerują ludzie, wiele mieszkań powstaje w bardzo ruchliwych miejscach, a czasem nawet jeśli wybudujesz dom na wsi, to często i tak słyszysz oddaloną nawet o kilka km trasę szybkiego ruchu. To wszystko sprawia, że dom, w którym chcesz odpocząć, nie do końca jest w stanie spełnić tę rolę. Dlatego warto zastosować pewne rozwiązania, które podwyższą izolację akustyczną w Twoim domu. Z racji tego, że okna są najbardziej newralgicznym miejscem, przez które może dostawać się najwięcej hałasu, warto przed ich zakupem lub wymianą, dobrze zastanowić się nad ich parametrami, aby dany dom stał się ostoją spokoju.

    
    


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie są parametry okien dachowych
  2. czy konstrukcja okien dachowych ma wpływ na izolację akustyczną
  3. jakie akcesoria okienne można zastosować, aby zniwelować hałas na zewnątrz

wycieszenie okna dachowego,=

Jakie są parametry okien dachowych?

Jednym z parametrów, o których należy pamiętać w szczególności, jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im niższy jest ten wskaźnik, tym lepszy parametr posiadają okna. Przepisy budowlane nie pozwalają już na montaż okien z wysokimi wskaźnikami przenikalności cieplnej.

Innym ważnym współczynnikiem jest ten wskazujący, jaka ilość światła jest w stanie przedostać się do naszego domu. Jest to ważne, ponieważ wybierając okna dachowe, powinniśmy zwrócić uwagę na oszybienie, które np. nie pozwala na dostawanie się dużych ilości szkodliwego promieniowania UV do naszego pomieszczenia. Współczynnik ten oznaczany jest literą – g.

Chcąc zakupić okna dachowe z odpowiednią izolacją akustyczną, powinniśmy również zwrócić uwagę na wskaźnik Rw – im jest on wyższy, tym lepiej chroni przed zewnętrznym hałasem. Dziś standardowe okna dachowe posiadają wskaźnik Rw na poziomie 30 dB.

Czy konstrukcja okien dachowych ma wpływ na izolację akustyczną?

wycieszenie okna dachowego,=

Konstrukcja okien dachowych ma niebagatelny wpływ na izolację akustyczną. Jednak nie można również zapominać o rozmieszczeniu okien i podanym wskaźniku Rw. Okna dachowe, które charakteryzują się wysokim poziomem izolacji akustycznej, wyposażone są w szyby dźwiękochłonne, które są zdecydowanie grubsze, niż ich standardowe odpowiedniki. Są one najczęściej zespolone lub składowe.

Należy jednak pamiętać, że mieszkanie powinno być wietrzone, dlatego jeśli zamontujesz okna dachowe np. bez nawiewnika, będziesz musiał czasem rozszczelnić okno, a to z kolei doprowadzi znów do narastającego hałasu. Co można zrobić z tym fantem?

Zastosuj akcesoria okienne, które pomogą Ci wyciszyć hałas

wycieszenie okna dachowego,=

W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dodatkowe akcesoria okienne, które dodatkowo, w danej chwili, pomogą w wyciszeniu zewnętrznych hałasów. Świetnie w tej roli sprawdzają się np. rolety zewnętrzne, mogące zmniejszyć natężenie hałasu nawet o 10 dB. Oprócz tego świetnie sprawdzają się w nocy, jeśli nie chcemy, aby np. do naszej sypialni wpadało światło. Nie dość więc, że nie obudzą nas promienie słoneczne, to jeszcze pozbędziemy się wszelkich hałasów z ulicy.

Wiele okien dachowych posiada wskaźnik Rw, będący specjalnie dostosowany do miejsca, w którym znajduje się dane lokum. Okna dachowe o najniższych parametrach są zakładane na wsiach czy w blokach na wysokich piętrach. Natomiast te o wysokich parametrach najczęściej polecane są osobom, które mieszkają w pobliżu lotnisk, stacji kolejowych czy w bardzo ruchliwych miejscach.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel