Tynk mozaikowy sposobem na metamorfozę wnętrza
Czym właściwie jest tynk mozaikowy?
Tynki mozaikowe są masami tynkarskimi z małymi kamyczkami – wypełniaczami mineralnymi, które można nakładać zaraz po otwarciu puszki. Po nałożeniu cienkowarstwowej masy, tynk wyróżnia się estetyką, dlatego też jest to niezwykle dekoracyjna powłoka. Tynki te są bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia, niż inne tynki dekoracyjne. Doskonale znoszą nawet szorowanie, dlatego można bez obaw je myć. Tynki te cechują się też dużą przyczepnością, a przy tym nie chłoną wilgoci z powietrza.
Trwałe kolory tynków mozaikowych
Nie tylko będziemy mieli duży wybór kolorów, w jakich tynki mozaikowe są dostępne, ale również zauważymy, że kolory te są wyjątkowo trwałe. Nawet jeśli powierzchnia jest pokryta najbardziej intensywną barwą, można ją bez trudu odświeżyć i wyczyścić. Kolory powstają w oparciu o specjalne koloryzowane kruszywo, które prezentuje najwyższą jakość. Mamy do wyboru dwie opcje, mianowicie możemy kupić od razu gotową barwę tynku (na przykład piaskową, niebieską, czy czerwoną), albo zabarwić tynk przed samym nałożeniem. Jasne tynki sprawdzają się wtedy, gdy zależy nam na tym, by wnętrze było wykończone bardziej uniwersalnie. Natomiast bardziej wyraziste odcienie będą się kojarzyć ze stylem rodem z Europy Południowej. Tynki mozaikowe można z powodzeniem kłaść w łazience i w kuchni, ponieważ doskonale łączą się z powierzchnią, która jest wykończona płytkami. Jeśli zależy nam na jeszcze większej dekoracyjności, możemy zdecydować się na tynki mozaikowe z dodatkiem brokatu.
Jak nakładać tynk mozaikowy?
Tynk mozaikowy nakładamy cienką warstwą, zarówno w pomieszczeniu, jak i na ścianę zewnętrzną budynku. Tynk ten doskonale się trzyma na każdym rodzaju zwartej powierzchni. Nakładamy go w temperaturze od pięciu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza (unikamy kładzenia tynku na powierzchniach kruchych, a jeśli kładziemy tynk na zewnątrz, nie nakładamy go, gdy pada deszcz, bądź gdy jest silne nasłonecznienie). Przed nałożeniem tynku ważne jest to, by ściana była czysta i zagruntowana (należy zastosować preparat, który poleca producent tynku mozaikowego) – tynk możemy kłaść po upływie jednej doby od zagruntowania (powierzchnia musi być sucha). Tynk mieszamy wiertarką z mieszadłem, nabieramy porcjami na kielnię i nakładamy na pacę ze stali nierdzewnej. Nanosimy tynk, dociskając go do podłoża z góry na dół, bądź z prawej strony w lewą (nigdy koliście). Warstwa tynku powinna wynosić 1,5 grubości kamyczków. Jeszcze mokrą masę należy kilkukrotnie wygładzić pacą, wykonując ruch zawsze w tym samym kierunku.