Schody strychowe – jak je wybrać?

2020-11-16
Schody strychowe – jak je wybrać?

Strych to miejsce, które przeznaczone jest najczęściej na przechowywanie sprzętu ogrodniczego, przetworów czy też innych rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Konieczne jest więc zapewnienie do niego swobodnego dostępu.
Instalacja nowoczesnych i pasujących do aranżacji schodów nie jest w tym przypadku obowiązkowa. Jeżeli najwyższa kondygnacja nie jest przeznaczona do użytku, można zdecydować się na tańsze, zajmujące znacznie mniej miejsca składane schody strychowe.

Drewniane schody strychowe

Z czego wykonuje się składane schody? Najczęściej jest to drewno lub metal. Spośród tych dwóch materiałów najchętniej wybieranym przez klientów jest drewno, co można wyjaśnić niższą ceną, estetycznym wyglądem i wysoką jakością. Schody drewniane w zależności od producenta wykonane są z drewna sosnowego, bukowego lub świerkowego.

Drewniane schody są tańszą alternatywą dla metalowych. To jednak nie jedyna ich zaleta. Cieszą się dużą popularnością ze względu na swój uniwersalny, naturalny i estetyczny wygląd. Rosnąca świadomość wpływu materiałów, jakie są stosowane do produkcji elementów wyposażenia wnętrza na środowisko i zdrowie człowieka, spowodowała, że coraz większym zaufaniem darzymy produkty nietoksyczne i bezpieczne dla nas i środowiska.

Praktyczne drewniane schody strychowe powinny mieć konstrukcję segmentową, czyli składać się z kilku sekcji, co w znaczącym stopniu ułatwia ich użytkowanie. Standardowo schody mają trzy lub cztery segmenty.

Klapa schodów – estetyka i funkcjonalność

Przy wyborze schodów strychowych warto zwrócić uwagę na klapę, która jest ich widocznym elementem, powinna zarówno estetycznie się prezentować jak również mieć odpowiednią izolację. Ważne jest, aby przy schodach strychowych znajdowała się poręcz, co ułatwia ich użytkowanie i zwiększa bezpieczeństwo. Należy również zwrócić uwagę na obecność w zestawie drążka do otwierania.

Skrzynia powinna być wyposażona także w wysokiej jakości uszczelki, które przyczyniają się do zwiększenia szczelności konstrukcji schodów. Dla większych walorów estetycznych można dokupić listwy maskujące, którymi wykończymy wmontowaną w ścianę skrzynię. Przy wyborze skrzyni uwzględniamy ponadto jej rozmiar. Najbardziej standardowe to 70-120 i 60-120. W przypadki małej ilości miejsca, można zdecydować się na schody MICRO jakie dostępne są w ofercie marki Magnetic STEP. w swojej ofercie ma m.in. firma Magnetic. Występują one w rozmiarach 80/60 i 80/70.

Każde schody strychowe mają także maksymalne obciążenie. Waha się w granicach 150–160 kg, przy metalowych może osiągać 200 kg.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel