Praktyczne rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu

2021-08-25

    

Okna dachowe pełnią wiele ważnych funkcji w aspekcie komfortu mieszkania i użytkowania poddasza. Stanowią one element ozdobny bryły naszego domu. Dbają o odpowiednią termoregulację i wentylację pomieszczeń. Rozświetlają tamtejsze powierzchnie mieszkalne, co z kolei jest istotne i ze względów praktycznych i funkcjonalnych. Jak się okazuje, niebagatelne znaczenie ma to, jak okna są rozmieszczone na połaci dachu. O tym, jak najlepiej je rozplanować, dowiesz się z naszego artykułu.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. jaką wielkość i liczbę okien wybrać na poddasze
  2. jak określić wysokość montażu okien połaciowych oraz ich kąt nachylenia
  3. czy rozmieszczenie okien względem stron świata ma znaczenie
  4. jaki ma związek rozmieszczenie okien z wystrojem poddasza

okna dachowe,=

Jaką wielkość i liczbę okien wybrać na poddasze?

Odpowiedni dobór okien powinien bezsprzecznie uwzględniać parametry takie jak ich liczba i wielkość. Od tego zależy bowiem między innymi stopień naświetlenia poddasza, który zwykle jest kluczowym powodem ich montażu. Właściwe doświetlenie wnętrza opiera się o stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi. Przyjmuje się, iż dla poddaszy użytkowych stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w pozostałych minimum 1:12. Warto zwrócić też uwagę na to, że liczy się nie tylko całkowity wymiar okna, ale i powierzchni samej szyby. W gruncie rzeczy to ona bowiem stanowi element przepuszczający światło do naszego wnętrza.

Zatem dobrze jest się kierować zasadą, że im większa powierzchnia mieszkalna, tym większa powinna być powierzchnia stolarki okiennej. Ponadto lepiej jest montować kilka mniejszych okien, aniżeli jedno ogromne równe powierzchni tych kilku. Możemy je wówczas łączyć w zestawy kombi, które optycznie powiększą przestrzeń użytkową oraz zapewnią dobrą cyrkulację powietrza i naświetlenie. Dla poddaszy ze ścianą kolankową szczególnie poleca się stosowanie okien z dolnym elementem doświetlenia, które mają walory zarówno estetyczne, jak i praktyczne.

Jak określić wysokość montażu okien połaciowych oraz ich kąt nachylenia?

okna dachowe,=

Wysokość okna dachowego jest ściśle powiązana z kątem nachylenia dachu. Dla połaci o mniejszym nachyleniu poleca się okna o większej wysokości, usytuowane dalej od podłogi. Wysokość montażu została określona w rozporządzeniu MSWiA. Zgodnie z nim dla budynków o kondygnacjach niższych aniżeli 25 m nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić minimum 85 cm. Natomiast dla kondygnacji przekraczającej 25 m – przynajmniej 110 cm. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się w pomieszczeniu i użytkowanie przeszkleń bez konieczności schylania się. Wartością graniczną zaś dla górnej krawędzi okna jest co najmniej 220 cm nad podłogą poddasza. Spełnienie tych norm jest ścisłe powiązane z komfortem użytkowania wnętrza i umożliwia osobie stojącej przed oknem swobodne patrzenie w górę i przed siebie.

Rozmieszczenie okien a kierunki stron świata

Nie każdy się nad tym zastanawia podczas montażu okien, ale odpowiednie ustawienie okien dachowym względem stron świata może mieć także duże znaczenie dla komfortu korzystania z powierzchni poddasza. Ma to wpływ między innymi na pozytywny bilans cieplny pomieszczeń, a w konsekwencji i na nasze oszczędności. Okna skierowane na północ pozwolą nam doświetlić wnętrze i podobnie jak te od strony południowej umożliwią wietrzenie. W przypadku, gdy powierzchnia poddasza jest niewielka, warto zainwestować w montaż okien zwłaszcza od strony południowej. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy większą ilość naturalnego naświetlenia oraz zatroszczymy się o prawidłową cyrkulację powietrza w domu czy mieszkaniu. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania, jesteśmy w stanie kierować ilością światła, które może nagrzewać nasze poddasze. Gdy jego temperatura się podwyższy do optymalnych dla nas wartości, wystarczy opuścić roletę czy markizę, aby zablokować nadmiar przenikającego ciepła. Co więcej, proces ten może być w pełni zautomatyzowany dzięki współczesnej technice i usprawnieniom systemowym oraz IT.

Jaki ma związek rozmieszczenie okien z wystrojem poddasza?

okna dachowe,=

Planując montaż okien na poddaszu, nie powinniśmy zapomnieć również o uwzględnieniu przeznaczenia poszczególnych jego pomieszczeń. Sypialnię na przykład dobrze jest aranżować od strony południowo-wschodniej. Jest to korzystne dla naszego organizmu, który rano zauważa dzięki temu obecność światła. Ponadto warto w tym przypadku wziąć pod uwagę również poziom hałasu, który w tym pomieszczeniu powinien być minimalny. Jeśli zaś chcemy zapewnić sobie najwyższy komfort korzystania z salonu, dobrze, gdy jest on usytuowany od strony południowo-zachodniej. Pozwoli to nam na cieszenie się światłem w drugiej części dnia. Decydując o lokalizacji okna połaciowego, należałoby zastanowić się uprzednio, jak ma wyglądać aranżacja naszego wnętrza. Wiedząc, gdzie znajduje się biurko, stół czy blat kuchenny, które wymagają lepszego naświetlenia, możemy podejść do tematu w sposób jeszcze bardziej ergonomiczny.

Jeszcze jedną istotną kwestią związaną z właściwym doborem okien na poddaszu jest materiał, z którego są wykonane. Dla pomieszczeń o wyższym stopniu wilgoci, takich jak kuchnia czy łazienka zaleca się stosować okna plastikowe lub drewniane odpowiednio zabezpieczone warstwą poliuretanu odpornego na działanie tego zjawiska. W pozostałych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na większą dowolność przy wyborze materiału naszej ramy okiennej.

Jak widać, istnieje wiele czynników, które warto brać pod uwagę, rozważając rozmieszczenie okien dachowych. Jeśli odpowiednio się do tego tematu przygotujemy, z pewnością będziemy mogli się cieszyć wysokim komfortem mieszkania na poddaszu przez długie lata.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna, a komu nie?

Jak się okazuje, nie każdy może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jej beneficjentem są właściciele oraz współwłaściciele budynków jednorodzinnych. Te stanowią zaś domy wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, będące konstrukcją samodzielną, z której można wydzielić maksymalnie 2 pomieszczenia mieszkalne. Stąd też z ulgi zostali wykluczeni mieszkańcy domów wielorodzinnych, szeregowców i bloków. Z ulgi nie skorzystają również najemcy, zajmujący lokal na zasadzie umowy najmu, użyczenia czy dzierżawy. Właściciele biur i lokali użytkowych także nie mają prawa korzystać z tej ulgi. Ulga nie przysługuje też w przypadku budynku będącego w budowie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel