Okno dachowe w łazience – plastikowe czy drewniane?

2021-07-22
Okno dachowe w łazience – plastikowe czy drewniane?

    

Wybór okna do łazienki może wydawać się nie lada wyzwaniem ze względu na to, że pomieszczenie to stale jest narażone na unoszącą się w nim wilgoć. Jednak w dzisiejszych czasach wielu producentów okien dachowych bierze to pod uwagę, tworząc swoje produkty w taki sposób, aby ich potencjalni klienci mieli w czym wybierać. Najczęściej klienci zastanawiają się nad oknem drewnianym lub plastikowym, a każde z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i sprawa ich wyboru z pewnością nie sprowadza się tylko i wyłącznie do estetyki.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. które okna do łazienki są lepsze
  2. okna dachowe plastikowe czy drewniane
  3. kiedy powinno się wybrać okna drewniane
  4. kiedy powinno się wybrać okna plastikowe

okna drewniane,=

Które okna do łazienki są lepsze?

Od wielu lat na polskim rynku ogromną popularnością cieszą się okna plastikowe – dlaczego? Ze względu na to, że są po prostu tańsze niż inne modele, takie jak np. drewniane. Nie wymagają częstej konserwacji, jednak nie są tak urokliwe, jak modele drewniane, które z kolei wymagają konserwacji zdecydowanie częściej. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny rodzaj okien dachowych do łazienki, sprawdź, jakie posiadają zalety i wady.

Okna dachowe plastikowe czy drewniane?

okna drewniane,=

Na rynku stolarki okiennej, wciąż panuje przeświadczenie, że okna plastikowe są pod wieloma względami lepsze niż okna wykonane z drewna. Jednak prawda jest taka, że stosując te same komponenty w obu przypadkach, ich parametry będą dość zbliżone do siebie. Warto wiedzieć, że drewniane okna dachowe mają bardziej wytrzymałe ramy niż plastikowe.

Wentylacja grawitacyjna w obu przypadkach jest taka sama, ponieważ zarówno okna dachowe drewniane, jak i plastikowe mogą być tak samo rozszczelnione, jak i szczelne. Okna z wentylacją grawitacyjną, powinny posiadać współczynnik infiltracji na poziomie 0,3, więc z pewnością warto zapytać o to sprzedawcę, wybierając okna. Warto pamiętać, że zarówno parametry akustyczne, jak i cieplne, podawane są dla zamkniętego szczelnie okna. Jeśli weźmiemy więc pod uwagę okno dachowe, które musi być zawsze rozszczelnione, aby zapewnić dobrą mikrowentylację, wówczas warto zastanowić się jednak nad innymi, lepszymi rozwiązaniami, np. nawiewnikami.

Dla wielu osób prawdziwą wadą okien drewnianych jest nie tyle cena, co konieczność częstszej konserwacji. Oczywiście okna dachowe wykonane z drewna zawsze powinny być pokryte farbą paroprzepuszczalną, która doskonale radzi sobie z wilgocią, dzięki czemu nie łuszczy się ona i nie odpada. Jednak, aby cieszyć się pięknym kolorem okien, od czasu do czasu warto za pomocą papieru ściernego zmatowić powierzchnię ramy i przemalować nową warstwą. Okna wykonane z drewna, będą też o wiele cieplejsze niż okna plastikowe.

Podczas wyboru okien dachowych do łazienki, warto również zwrócić uwagę na ich kolor. Im ciemniejsze będą, tym bardziej będą się nagrzewać. Więc warto wiedzieć, że okna plastikowe bardziej odkształcają się pod wpływem gorących promieni słonecznych, niż drewniane. Wybierając okna plastikowe i przygotowując się do ich montażu, należy pozostawić 1,5-centymetrową szczelinę pomiędzy oknem a ścianą, zwłaszcza jeśli chodzi o te o dużych rozmiarach, usadowionych od południa. Chodzi tu o rozszerzalność liniową materiału. Jednak w przypadku okien dachowych drewnianych umieszczonych od strony południowej, będzie trzeba je częściej odnawiać, ponieważ ich powłoka szybciej się zniszczy.

Kiedy powinno się wybrać okna drewniane?

okna drewniane,=

Postaw na okna drewniane, kiedy Twój dom również będzie wykonany z drewna, ponieważ inne typy okien nie dopasują się do niego należycie. Wybór ten powinien paść również, jeśli nie przepadasz za tworzywem sztucznym i uważasz, że to, co naturalne jest o wiele lepsze niż cokolwiek innego. Najlepszy efekt dają okna drewniane nie te, które wykończone są np. białą farbą, a te, które są wykończone lakierem, który jeszcze bardziej uwypukla słoje.

Kiedy powinno się wybrać okna plastikowe?

Największym argumentem przemawiającym za oknami plastikowymi jest cena. Mogą być one bowiem aż 50% tańsze od okien drewnianych. Do tego dochodzi kwestia konserwacji, której nie każdy chce się często podejmować. W przypadku okien plastikowych wystarczy umyć ramę, wyregulować okucia i je nasmarować. Wiele osób boi się również, że nawet jeśli producent uważa, że okna drewniane są odporne na wilgoć, to jednak tylko w teorii. A okna wykonane z plastiku nie dają takich wątpliwości.

Teraz już wiesz, które okna dachowe będą najlepsze do Twojej łazienki. Możesz więc zapoznać się z pełną ofertą okien dachowych firmy MAGNETIC, która przedstawia wysokiej jakości okna w bardzo przystępnych cenach.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel