Okna dachowe – jak je regulować?

2021-04-16
Okna dachowe – jak je regulować?

Nie ma lepszych produktów oświetleniowych na poddasze niż okna dachowe. Coraz więcej osób chcących urządzić sobie mieszkanie na najwyższym piętrze, korzysta właśnie z tego rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że o okna dachowe należy dbać tak samo, jak o zwykłe okna fasadowe, a co za tym idzie, ważna jest odpowiednia ich regulacja. Postaramy się więc wyjaśnić, w jaki sposób przebiega prawidłowa regulacja okien dachowych i kiedy należy ją wykonywać. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zamontowana w Twoim domu stolarka okienna, będzie Ci służyć w niezawodny sposób, przez wiele lat!


Z artykułu dowiesz się:

  1. kiedy przeprowadzić regulację okien dachowych
  2. czym jest regulacja pomontażowa
  3. dlaczego regulowanie okien dachowych jest tak istotne


““okno

Regulacja okien dachowych – kiedy ją przeprowadzić?

Jeśli nasze okna dachowe były dopiero co zamontowane, to regulacją powinni zająć się fachowcy, przeprowadzający cały proces ich instalowania w połaci dachowej. W późniejszym czasie, podczas długotrwałego użytkowania okien dachowych, może być wymagana dodatkowa regulacja, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia skrzydła i złej cyrkulacji powietrza, która mogłaby doprowadzić np. do powstawania mostków termicznych.

W przypadku kiedy zdecydowaliśmy się na montaż okien dachowych uchylno-obrotowych, warto od czasu do czasu wyregulować hamowanie skrzydła okiennego, co jest dość istotne zwłaszcza, jeśli decydujemy się na montaż dodatkowych akcesoriów okiennych. Z kolei w oknach wysokoosiowych możesz samodzielnie wyregulować siłę otwierania skrzydła, która zawsze powinna być ustawiona prawidłowo względem kąta nachylenia dachu i wymagań domowników.

Czym jest regulacja pomontażowa?

““okno

Po jakimś czasie od zamontowania okien dachowych może dojść do rozregulowania się skrzydła okiennego. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, ponieważ więźba dachowa pracuje cały czas, wpływając na okna dachowe. Dlatego też niektórzy producenci zajmujący się produkcją stolarki okiennej, dają użytkownikom ich produktów możliwość samodzielnej regulacji okien połaciowych. Cały trik polega na wyregulowaniu śrub umieszczonych w bocznych ramionach okna. Taka możliwość sprawia, że po pierwsze możemy samodzielnie regulować okucia, po drugie możemy to zrobić, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, a po trzecie nie potrzebujemy do tego fachowców, więc zaoszczędzimy konkretną sumę pieniędzy.

Dlaczego regulowanie okien dachowych jest tak istotne?

““okno

Cała praca okna dachowego polega na jego otwieraniu się i zamykaniu. Dzięki temu możemy regulować natężenie wpadającego do naszego poddasza świeżego powietrza, nie grożą nam mostki termiczne i inne nieprzyjemne zjawiska. Jednak to wszystko ma rację bytu tylko i wyłącznie wówczas, kiedy okna dachowe są odpowiednio wyregulowane. Każdy z nas miał prawdopodobnie kiedyś problem z zamknięciem czy otwarciem okna. Bagatelizowanie takich oznak jest prostą drogą do całkowitego rozszczelnienia skrzydła, co będzie prowadziło np. do wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Jeśli jesteś przed pierwszym w życiu montażem okien dachowych, pamiętaj, że po ich zainstalowaniu, fachowcy powinni je od razu wyregulować. To sprawia, że nie musisz się już od początku martwić o ich prawidłową regulację.

Kiedy należy regulować okna dachowe? Najlepiej latem i zimą, ponieważ przeważnie wtedy dochodzi do rozszczelniania lub kurczenia się profili okiennych.

Jeśli nie jesteś przekonany co do samodzielnego regulowania okien dachowych, zawsze możesz znaleźć odpowiednich fachowców, którzy całą pracę wykonają za Ciebie. Lepiej skorzystać z takiej oferty, aby przypadkowo całkowicie nie rozregulować pracy tych produktów.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące procesu regulacji, skontaktuj się z naszymi fachowcami z firmy MAGNETIC NEO!

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel