Okna dachowe do łazienki – praktyczne porady

2020-11-27
Okna dachowe do łazienki – praktyczne porady

Łazienka pod skosami może być naprawdę bardzo atrakcyjnym pomieszczeniem w domu. Poddasze zapewnia bardzo duże możliwości aranżacji. Stawia ono jednak przed projektantami i właścicielami budynków również pewne ograniczenia, w tym przy wyborze okien.

Gdzie umieścić okno?

Miejsce montażu okna to jedna z ważniejszych kwestii, która warunkuje komfort jego użytkowania, ale też skuteczność wentylacji. Okno dachowe w łazience można umieścić nad umywalką lub wanną, jednak jest to dobre rozwiązanie jedynie przy nawiewno-wywiewnej mechanicznej wentylacji z podgrzewanym nawiewem powietrza, która jest stosowana bardzo rzadko i wiąże się z dużymi kosztami.

Chcąc uniknąć wykraplania się pary wodnej na szybie, warto zamontować okna nad grzejnikami i oczywiście unikać zastawiania ich jakimikolwiek meblami. Skutecznym rozwiązaniem, zapewniającym właściwą cyrkulację powietrza w łazience i tym samym chroniącym przed skraplaniem się pary wodnej na szybach, są okna z nawiewnikami.

Okna z nawiewnikami w łazience

Nawiewniki to element wentylacji, dzięki któremu na szybach w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności nie skrapla się para wodna. Przez cały czas możliwa jest wymiana powietrza, świeże napływa do wnętrza łazienki, a zużyte jest z niej odprowadzane. W ten sposób nie ma ryzyka wystąpienia zagrzybień i zawilgoceń. Przykładem takiego okna są drewniane okna dachowe MAGNETIC Fenster Plus-V oraz drewniane okno dachowe MAGNETIC Fenster White-V, jedne w kolorze jasnego naturalnego drewna, drugie w kolorze tradycyjnej bieli. Wyposażone zostały w nawiewniki, jak również w zgrzewane uszczelki, zwiększające szczelność całej konstrukcji.

Budowa wnęki okiennej

Górna płaszczyzna wnęki okiennej powinna być równoległa do podłogi, dolna zaś do niej prostopadła. Ma to na celu wykorzystanie maksymalnie światła naturalnego i umożliwia optymalną cyrkulację powietrza. Zabudowę wnęki okiennej wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych albo specjalnych gotowych elementów, muszą być to materiały odporne na wilgoć.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel