Od czego zależy cena styropianu?

2021-02-08
Od czego zależy cena styropianu?

Liderem wśród materiałów zwiększających efektywność energetyczną domów jest styropian. Firmy oferują różne rodzaje najpopularniejszego materiału izolacyjnego o odmiennych parametrach, jak i jakości. Od czego zależy cena styropianu?

Współczynnik przenikania λ i grubość ocieplenia

Lambda (λ) oraz grubość styropianu to podstawowe parametry, które mają wpływ na jego cenę. Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła, który w głównej mierze decyduje o jakości izolacji termicznej danego styropianu. Im mniejszą wartość lambdy przejawia styropian, tym lepszym będzie izolatorem. W ofercie różnych sklepów styropiany mogą różnić się wartością lambdy w bardzo dużym stopniu, nawet do ok. 35%.

Podczas wyboru konkretnego styropianu powinniśmy kierować się zarówno wartością lambdy, jak i grubością materiału izolacyjnego. Styropian przejawiający wyższy współczynnik lambda i większą grubość będzie zazwyczaj gorszym izolatorem niż cieńszy styropian, lecz z mniejszą wartością lambdy. W większości przypadków najlepszą inwestycją będzie styropian wysokiej klasy o jak najniższej wartości lambda. Materiały o wysokim współczynniku λ automatycznie wymuszą użycie grubszej warstwy ocieplenia, co może odbić się w negatywny sposób na ogólnej estetyce budynku oraz zmniejszyć dopływy światła przez otwory okienne.

Do ocieplania ścian najczęściej zalecanym styropianem będzie ten z lambdą poniżej wartości 0,040. Tanie styropiany zwykle cechują się zbyt wysokim współczynnikiem lambdy – jej wartości sięgają np. 0,044-0,045.

Wytrzymałość mechaniczna

Wpływ na jakość oraz cenę styropianu mają także wytrzymałość na rozciąganie (TR) i wytrzymałość na ściskanie (CS). W przypadku ocieplania ścian fasadowych szczególną uwagę powinniśmy poświęcić wytrzymałości styropianu na rozciąganie. Podczas izolowania dachów, podłóg oraz stropów ważniejszy okazuje się parametr CS. Zastosowanie niesprawdzonego styropianu niskiej jakości może zmniejszyć wytrzymałość i trwałość elewacji

Gęstość styropianu

Kolejnym stosunkowo ważnym czynnikiem decydującym o jakości danego styropianu jest jego gęstość. Im gęstość granulek jest większa, tym lepiej styropian przewodzi ciepło.

Czy na styropianie można oszczędzać?

Styropian należy do tej grupy materiałów, na której nie należy oszczędzać. Głównym powodem są nieadekwatne straty cieplne w stosunku do różnicy w cenie między wysokiej jakości styropianem, a tym z wysoką lambdą. Okres trwałości docieplenia jest długi, więc tym bardziej warto zainwestować w wysokiej jakości styropian.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel