Obróbka okna dachowego w stropie betonowym

2021-08-18
Obróbka okna dachowego w stropie betonowym

    

Okna montowane w płaskim dachu stały się w ostatnich latach bardzo modnym elementem budynków mieszkalnych. Stanowią one nie tylko dekorację dachu, ale i spełniają inne ważne funkcje. Przede wszystkim pozwalają na naturalne oświetlenie pomieszczeń i odpowiednią cyrkulację powietrza. Producenci oferują nam różne rodzaje okien, które mogą być otwierane manualnie, automatycznie bądź są nieotwierane. Obróbka okien dachowych w stropie betonowym wymaga zachowania pewnych kluczowych aspektów, o których będzie mowa w artykule poniżej.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie rodzaje okien nadają się na płaski dach
  2. o czym warto wiedzieć, przystępując do prac montażowych

okna dachowe,=

Jakie rodzaje okien nadają się na płaski dach?

okna dachowe,=

Okna na tego rodzaju zadaszenie wymagają szczególnych zabezpieczeń w kwestii ochrony przed warunkami atmosferycznymi, z którymi mają do czynienia na co dzień. Bardzo istotna staje się tu właściwa izolacja. Wyróżnić możemy kilka rodzajów przeszkleń, które będą się nadawały na płaski dach, a wśród nich następujące:

  • świetliki punktowe – tworzy je podstawa oraz kopułka (pokrywa). Podstawa może mieć kształt koła lub prostokąta. Zbudowana jest z blachy, tworzywa sztucznego lub żywicy poliestrowej. Trzeba je zabezpieczać izolacją termiczną, aby nie tworzyły się mostki termiczne. Kopułkę zaś stanowi rama z PCW lub aluminium i jest ona wypełniona przeszkleniem z tworzywa sztucznego, żywicy lub szkła.
  • świetliki tunelowe – zakłada się je w celu rozświetlenia pomieszczeń pod stropodachem wentylowanym. Tworzy je kopuła, rura światłonośna oraz rozpraszacz światła. Wyróżniamy świetlik ze sztywną lub elastyczną rurą światłonośną, które różnią się przede wszystkim długością. Ważnym elementem jest tutaj kołnierz uszczelniający, który dobieramy w zależności od typu pokrycia dachowego.
  • okna z kopułą – mogą być albo otwierane za pomocą drążka lub elektrycznie, albo są nieotwierane. Te ostatnie są najtańsze. Ramy wykonane są z PCW, a wnętrze profili wypełnione jest materiałem izolacyjnym. Na zewnątrz okna znajduje się kopuła zabezpieczająca, która sprawia, iż wilgoć nie dostaje się w łączenie szyby i ramy. Jest ona wykonana z poliwęglanu lub akrylu i charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, takich jak grad oraz promieniowanie świetlne.
  • wyłazy dachowe – mają one ułatwić przeprowadzenie różnego rodzaju prac na dachu np. konserwacyjnych, instalacyjnych, kominiarskich itp. Ich zadaniem jest zabezpieczenie wyjścia na zewnątrz budynku przez dach.
  • nowoczesne okna płaskie – posiadają najlepsze parametry termoizolacyjne na rynku i są wysoce zaawansowane pod kątem designu oraz technicznym.

O czym warto wiedzieć, przystępując do prac montażowych?

okna dachowe,=

Najważniejszą czynnością związaną z montażem okien jest ich precyzyjna obróbka oraz właściwe osadzenie we wnęce okiennej. Wprawiony dekarz z pewnością wie, że dobre obrobienie okna w stropie betonowym jest nadrzędnym celem, który pozwoli uniknąć tzw. mostków termicznych oraz jakichkolwiek innych nieszczelności w postaci np. gromadzącej się w szczelinach wody. Wraz ze zmniejszającym się kątem nachylenia dachu, nabiera to coraz większego znaczenia. Szczególnie w porach jesienno-zimowych, warto jest zadbać o to, aby konstrukcja była zabezpieczona przed wodą i wilgocią.

  • Przygotowanie okna do osadzenia – pierwszym krokiem jest dobór okna o odpowiednich rozmiarach. Mogą one być standardowe lub nietypowe. Najważniejsze jest to, aby okno pasowało wymiarem do otworu w dachu. Można je kłaść bezpośrednio na pokryciu lub na podkładce drewnianej, znajdującej się wokół otworu w dachu. Możliwym jest także wykonanie ramy ochronnej z płyty OSB. Nakładamy na nią papę samoprzylepną, aby uszczelnić łączenie oprawy okna z dachem. W pierwszej kolejności gruntujemy powierzchnię wokół otworu na szerokość ok. 30 cm, a następnie nanosimy papę samoprzylepną z wyciętymi krawędziami – jest to tzw. montaż na styk. Nagrzewamy warstwę samoprzylepną np. za pomocą palnika gazowego, aby aktywować funkcję samoprzylepną od środka, a potem z wierzchu celem stopienia mikrofolii przed zamontowaniem okna.
  • Osadzenie okna – kolejnym krokiem jest ułożenie okna. Stolarkę osadzamy na roztopionej warstwie bitumu papy samoprzylepnej. Wiedząc, że boki ościeżnicy są ustawione równolegle do krawędzi otworu, możemy rozpocząć czynności związane z mocowaniem mechanicznym. W ramach tych zadań musimy odmierzyć odległość pod wkręty. Najlepiej kierować się przy tym instruktażem producenta i w ten sposób przechodzimy do wiercenia, po czym przykręcamy okno do konstrukcji dachu.
  • Obróbka w stropie betonowym stref krawędziowych – kiedy zamocowaliśmy już okno, w dalszej kolejności czeka nas obróbka pokrycia dachowego. Etap ten polega na obwodowym przyklejeniu wycinków papy, które pokryją styk powierzchni poziomej i pionowej kołnierza okna i dociągnięcie ich do wysokości połowy ramy okiennej. Pamiętać tu należy o dobrym wyprofilowaniu narożników. W tej fazie prac bardzo ważna jest ostrożność i dbałość o montowaną stolarkę.
  • Mocowanie listew dociskowych – listwy dociskowe mogą albo stanowić część zestawu montażowego, albo to w naszym zakresie będzie leżało dokupienie dedykowanych profili, które mają za zadanie połączyć ościeżnicę z konstrukcją dachu. Zadaniem listew jest dociśnięcie pokrycia do instalowanej stolarki. Ich montaż przebiega wzdłuż górnej krawędzi znajdującej się na wierzchu.
  • Obudowa okna od strony wewnętrznej – tego rodzaju okno dachowe obudowuje się w ten sam sposób co pozostałe okna połaciowe. W tym celu możemy zastosować płyty gipsowo-kartonowe, które są wsuwane we wpusty ościeżnicy.

Obróbka okna dachowego w stropie betonowym jest niezwykle istotna z punktu widzenia izolacji naszego domu czy mieszkania. Zapewniając jej właściwą jakość i przebieg, wpływamy na komfort naszego życia.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel