Montowanie okna dachowego w istniejącym już dachu

2021-03-26
Montowanie okna dachowego w istniejącym już dachu

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że montowanie okna dachowego powinno być przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę – dekarza. Na wykonanie tej pracy składa się kilka ważnych czynności, które zapewnią odpowiednie uszczelnienie okna, a co za tym idzie, dobrą izolację termiczną. Firma Magnetic Neo oferuje wysokiej jakości okna dachowe, jednak nawet to nie będzie w stanie uchronić nas przed zimnym powietrzem z zewnątrz lub przeciekaniem, jeśli okno będzie źle założone.


Z artykułu dowiesz się:

  1. czy potrzebujesz pozwolenia na zamontowanie okna w dachu
  2. w jakich przypadkach potrzebne jej zezwolenie na montaż okna dachowego
  3. w jakim przypadku wystarczy tylko zgłoszenie
  4. co powinno zwrócić naszą uwagę podczas montowania okna dachowego
  5. jakie są rodzaje montażu okna dachowego


““okno

Czy potrzebujesz pozwolenia na zamontowanie okna w dachu?

Zawsze, kiedy chcesz zamontować nowe okna dachowe lub wymienić je na nowe, powinieneś uzyskać albo pozwolenie na wykonywanie prac, albo zgłosić to do odpowiedniego urzędu. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, kiedy i co będzie Ci potrzebne.

Zezwolenie na montaż okna dachowego – w jakich przypadkach jest potrzebne?

Zgodnie ze znowelizowanym prawem budowlanym z 2020 roku, jako przebudowę traktuje się powiększenie otworów okiennych lub wstawianie nowych okien dachowych, więc w tym przypadku uzyskanie pozwolenia na wykonanie pracy jest niezbędne. Taka sama sytuacja dotyczy budynków, które są wpisane do rejestru zabytków, ponieważ w tym przypadku potrzebna jest nam zgoda konserwatora budynku.

W jakim przypadku wystarczy tylko zgłoszenie?

““okno

Czasem zależy nam tylko na wymianie okien dachowych, bez poszerzania otworów i nienaruszania konstrukcji dachu. W takim przypadku należy tylko zgłosić do odpowiedniego urzędu, że taka praca zostanie wykonana. Takie zgłoszenie składamy w urzędzie na 30 dni przed planowanym terminem. Wymiana okien powinna być również zgłoszona, jeśli dokonujemy jej w budynkach typu bliźniak i wówczas, kiedy dom znajduje się na terenie, który został wpisany do rejestru budynków.

Co powinno zwrócić naszą uwagę podczas montowania okna dachowego?

Pierwsze, o czym powinniśmy pomyśleć, decydując się na montaż okna dachowego w istniejącym już dachu to miejsca, w których mają znaleźć się okna dachowe. Jeśli nasza wiedza na temat montażu okien jest znikoma, warto wówczas poprosić o opinię fachowca, który bez trudu wskaże nam najlepsze miejsce na instalację okien. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że poddasze będzie dobrze doświetlone. Po ustaleniu najlepszego miejsca należy usunąć część połaci dachowej, aby zrobić miejsce na otwór okienny. Rozpoczynamy więc od zdemontowania wskazanej części połaci dachowej i usunięcia wewnętrznej części.

Ważny jest również wybór odpowiedniego kołnierza uszczelniającego, który powinien być dobrany do wysokości pokrycia, ale również trzeba zwrócić uwagę na fakt, że powinien on być również dobrze dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego. Kołnierz można zakupić oddzielnie lub w pakiecie. Oba rozwiązania oferowane są przez firmę Magnetic Neo. Dzięki temu nie musimy bać się, że kołnierz uszczelniający nie będzie odpowiednio dopasowany do okna dachowego.

Rodzaje montażu okna dachowego

““okno

Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób krok po kroku, odpowiednio zamontować okno dachowe. Dzięki temu łatwiej będzie ci przeprowadzić całą operację. Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się na siłach, aby zamontować okna samodzielnie, zawsze możesz poprosić o pomoc specjalistów:

  • zastanów się nad tym, jaka wielkość okien dachowych będzie dla Ciebie najlepsza. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli, które nie będą wymagały od Ciebie ingerencji w rozstaw krokwi. W ofercie firmy Magnetic Neo znajdziesz takie wymiary okien jak: 78x140 cm czy 55x 78 cm, które z łatwością powinny zmieścić się pomiędzy krokwiami w Twoim dachu. Dzięki temu, jeśli uda Ci się zakupić okna dachowe o mniejszej szerokości niż rozstaw krokwi, szybko i łatwo zamontujesz okna. Kiedy taki montaż jednak nie będzie możliwy, wówczas można przykręcić okna dachowe do łat montażowych lub po prostu do krokwi;
  • pozostaje również zamontowanie okna dachowego na wymianach. Jest to wykonywane w momencie, kiedy wymagana jest instalacja większego okna niż rozstaw krokwi. Wymaga to wówczas wycięcia i usunięcia fragmentu krokwi. Jest to najtrudniejszy sposób na zamontowanie okna dachowego. Jego obciążenie jest wówczas przenoszone na wymiany, będącymi poziomymi belkami, które znajdują się w odległości od 30 do 50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel