Montaż schodów strychowych

2021-06-21
Montaż schodów strychowych

    

Schody strychowe są jednym z ważniejszych elementów, pozwalających na swobodne i bezpieczne dostanie się na strych. To właśnie na najwyższym, nieużytkowym piętrze w domach, trzyma się niepotrzebne rzeczy, dzięki czemu możemy zadbać o porządek i ład w innych domowych wnętrzach. Modeli schodów strychowych jest wiele, dlatego bez problemu można wybrać idealny dla siebie model. Mogą być one drewniane lub metalowe, nastawione na większe lub mniejsze obciążenie. Powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby znoszenie i wnoszenie nawet ciężkich rzeczy na strych, mogło być przeprowadzone w bezpieczny sposób. Jak więc wybrać najlepsze schody strychowe i w jaki sposób przeprowadzić ich montaż?

    
    


Z artykułu dowiesz się:

  1. kiedy warto zamontować schody strychowe
  2. jakie są rodzaje schodów strychowych
  3. gdzie montować schody strychowe
  4. jak zamontować schody strychowe


schody strychowe,=

Kiedy warto zamontować schody strychowe?

Jeśli chcemy korzystać ze strychu w swoim domu, powinniśmy zamontować schody strychowe, które w tym przypadku mają ogromne znaczenie. Nie ma sensu budować tradycyjnych np. murowanych schodów na strych, jeśli będziemy tylko od czasu do czasu wchodzić na niego po daną rzecz. Schody strychowe są schowane wtedy, kiedy nie są potrzebne, dzięki czemu nie zaburzają estetyki wnętrza. Decydując się więc na strych, nie obejdzie się również bez schodów strychowych. Najlepiej zamontować je już na etapie budowy domu, przed ostatecznym wykończeniem i ociepleniem stropu. Wówczas montaż schodów strychowych będzie wykonany w bardzo estetyczny i nieprzeszkadzający domownikom sposób.

Rodzaje schodów strychowych

schody strychowe,=

Na rynku można znaleźć właściwie dwa podstawowe rodzaje schodów strychowych:

  • drabinkowe metalowe lub drewniane,
  • nożycowe – metalowe.

Schody strychowe drabinkowe, inaczej nazywane są segmentowymi, ponieważ są zbudowane z dwóch lub trzech metalowych, lub drewnianych segmentów. Mogą być całkowicie wysuwane lub składane. Drewniane schody segmentowe strychowe produkuje się z drewna sosnowego lub świerkowego.

Schody metalowe produkowane są ze stali. Ich długość dobiera się ze względu na wysokość pomieszczenia, aby nie były ani za krótkie, ani za długie. Schody metalowe mają przeważnie większość wartość obciążenia, która może wynosić nawet 200 kg. W przypadku schodów drewnianych maksymalne obciążenie wynosi zazwyczaj 160 kg.

Oprócz schodów segmentowych można wybrać również schody nożycowe, które świetnie sprawdzają w przypadku, kiedy nie chcemy robić w stropie dużego otworu. Oprócz tego łatwo je schować w stropie, ponieważ prosto i szybko się je składa w harmonijkę, która po rozłożeniu wygląda jak drabina. Ich maksymalne obciążenie również może wynosić około 200 kg.

Najczęściej wybiera się jednak schody segmentowe, ponieważ to właśnie one sprawiają, że łatwiej i szybciej można wnieść różne gabaryty na strych.

Gdzie montować schody strychowe?

Schody strychowe mogą być umieszczone w pomieszczeniach, w których maksymalna wysokość wynosi około 330 cm. Natomiast wymiary otworu w stropie powinny mieścić się w takich wymiarach jak: od 50 × 80 cm do 70 × 140 cm. Możliwe są również niestandardowe rozwiązania, ale za nie trzeba będzie zapłacić więcej.

Jeśli będziemy chcieli przeprowadzić montaż schodów strychowych w stropie betonowym, wówczas należy pamiętać o wycięciu w nim o 2 cm większego otworu od wymiarów skrzyni.

Jak zamontować schody strychowe?

schody strychowe,=

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że jeśli wybierzemy składane schody strychowe, wówczas w zestawie otrzymamy wszelkie potrzebne narzędzia, które pozwolą nam łatwo przeprowadzić montaż. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy takie małe rzeczy, jak np. kątowniki czy listwy wykończeniowe znajdują się w zestawie.

Jeśli mamy już wyznaczone miejsce na montaż schodów strychowych, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  • aby usztywnić całą konstrukcję schodów, należy przykręcić do stropu kątowniki,
  • następnie przechodzimy do wypoziomowania schodów poprzez odkręcanie i dokręcanie kątowników tak długo, aż schody nie znajdą się w odpowiednim miejscu,
  • sprawdzamy przekątne stropów, czyli czy są one położone symetrycznie. Jeśli tak nie jest, wówczas należy wyrównać przekątne za pomocą klinów, umieszczając je między skrzynią schodów strychowych, a ścianą stropu,
  • schody strychowe muszą mieć odpowiednią długość. Jeśli okaże się, że są za długie, wówczas należy przyciąć je na odpowiednią długość i zamontować na ich końcach stópki zabezpieczające,
  • wyłaz, który będzie znajdował się na suficie, powinien współgrać z aranżacją pomieszczenia, w którym się znajduje.

W przypadku wszystkich schodów strychowych montaż wygląda bardzo podobnie. Jeśli w danym domu, nie ma zbyt wiele miejsca na schody wysuwane, wówczas możemy zainstalować schody wysuwane. W przypadku kiedy nie możemy zrobić w stropie dużego otworu, należy zdecydować się na schody nożycowe, posiadające mniejszą skrzynkę.

Montaż wyłazu strychowego można z powodzeniem przeprowadzić samemu, jeśli tylko posiadamy instrukcje i będziemy wiedzieli jak się do tego zabrać. Dwie osoby, które posiadają jakiekolwiek doświadczenie w tego typu pracach, spokojnie powinny poradzić sobie z tego typu zadaniem. Jeżeli jednak samodzielny montaż wyłazu na strych nie należy do najlepszych pomysłów, warto poprosić o pomoc fachowców. Co prawda zapłacimy za ich usługę, ale przynajmniej będziemy mieć pewność, że schody strychowe zamontowane są w odpowiedni sposób.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel