Montaż okna dachowego przez dekarza

2020-11-06
Montaż okna dachowego przez dekarza

Co warunkuje długie i komfortowe użytkowanie okien dachowych? Bez wątpienia przyczynia się do tego ich jakość – dobra szczelność, niski współczynnik przenikania ciepła i wybór z uwzględnieniem wielkości powierzchni pomieszczenia. Drugim niemniej ważnym czynnikiem jest ich montaż, który powinien być wykonany zgodnie z instrukcją załączona do każdego zestawu. Prawidłowy pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału wybranej stolarki okiennej.

Rozstaw krokiew

W dalszej kolejności należy sprawdzić rozstaw krokiew. Najlepiej, kiedy w świetle odpowiada on szerokości okna powiększonej o 6 cm. Może się jednak zdarzyć, że szerokość będzie inna, w takiej sytuacji postępujemy zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji. Znajdziemy w niej informacje, w jaki sposób dostosować konstrukcję do wybranego okna.

Wykonanie izolacji

W konstrukcji dachu należy wyciąć otwór i przykręcić łaty montażowe. Zdejmujemy skrzydło z ościeżnicy i w odpowiednim miejscu przykręcamy kątowniki montażowe. Kolejna czynność to umieszczenie ościeżnicy we wcześniej przygotowanym otworze i przykręcamy po jednym wkręcie w narożnikach.

Budowa wnęki okiennej

Na tym etapie instalacji, zanim zostanie wykonana izolacja, warto koniecznie sprawdzić wcześniej szczeliny. Polega to na zamontowaniu skrzydła w ościeżnicy i zweryfikowaniu, czy szczeliny pionowe i poziome pomiędzy tymi dwoma elementami są względem siebie równolegle ułożone. Jeżeli tak jest, możemy przykręcić ościeżnicę.

Aby wykonać izolację, należy zdemontować skrzydło. Stosujemy wybrane lub zalecone przez producenta okien produkty izolacyjne. Trzeba ponadto zainstalować rynienkę odwadniającą nad oknem.

Kołnierz uszczelniający

Montaż kołnierza nie należy do najtrudniejszych czynności. Numeracja wszystkich jego elementów znacznie nam go ułatwia. Pamiętamy o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy krokwiami, co pozwoli nam maksymalni wykorzystać zdolność kołnierza do odprowadzania wody.

Wnęka okienna

To już ostatni etap montażu okna dachowego. Wnęka okienna powinna na górze być równoległa do podłogi, a pod oknem prostopadła. Można także zamontować pod oknem grzejnik.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel