Kiedy warto montować schody strychowe?

2021-10-28
Kiedy warto montować schody strychowe?

  

W praktycznie każdym domu jednorodzinnym znajduje się strych. Aby móc bezpiecznie z niego korzystać, powinno się zamontować specjalne schody strychowe. Chodzi oczywiście o poddasze nieużytkowe, na którym chcemy przechowywać przeróżne kartony ze starociami, nieużywane meble i inne przedmioty. Na rynku można znaleźć wiele schodów strychowych m.in. rozsuwane, krzyżowe i składane. Można zakupić modele kompletne, ze skrzynią, które są już gotowe do zamontowania. Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy i dlaczego warto zamontować schody strychowe.


Z artykułu dowiesz się:

 1. kiedy warto montować schody strychowe
 2. jakie schody strychowe najlepiej wybrać
 3. gdzie zamontować schody strychowe
 4. na co zwrócić uwagę podczas montażu schodów strychowych


schody strychowe metalowe

Kiedy warto zamontować schody strychowe?

Montaż schodów strychowych jest potrzebny głównie po to, aby móc bezpiecznie przenosić i znosić przedmioty ze strychu. Wybrane schody strychowe muszą być dopasowane do danego domu jednorodzinnego. Nie ma sensu budowania stałych schodów strychowych, ponieważ są one używane niezwykle rzadko. Zaburzą one całą estetykę danego wnętrza i narażą Cię na bardzo duży koszt. Dlatego w takiej sytuacji, najlepiej zainwestować w schody strychowe. Powinny być one montowane zawsze, kiedy istnieje taka potrzeba. Najlepiej zrobić to na etapie budowy domu, aby później nie narażać się na dodatkowe koszty.

Jakie schody strychowe najlepiej wybrać?

schody strychowe drewniane

Na rynku można znaleźć kilka modeli schodów strychowych, takich jak:

 • schody strychowe z metalową lub drewnianą drabinką – są to tzw. schody strychowe segmentowe. Mogą się one wysuwać lub składać. Warto wybierać takie modele, których stopnie wykonane są z drewna świerkowego lub sosnowego. Maksymalne obciążenie dla schodów drewnianych wynosi przeważnie 160 kg, w przypadku schodów metalowych – 200 kg.
 • Schody nożycowe – jest to świetna alternatywa dla schodów rozkładanych, wysuwanych. Mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Ich użytkowanie jest bardzo wygodne, ponieważ aby po nich wejść, wystarczy je rozłożyć jak nożyce. Ich maksymalne obciążenie wynosi 200 kg. Model ten o wiele łatwiej można schować w stropie, ponieważ ich skrzynka nie jest tak duża, jak w przypadku schodów segmentowych. Jeśli nie dysponujesz większą przestrzenią na schody strychowe, ta opcja może być dla Ciebie najwygodniejsza. Jednak pamiętaj, że wówczas wnoszenie ciężkich i dużych rzeczy, może być znacznie utrudnione.

W jakim miejscu zaplanować montaż schodów strychowych?

W przepisach prawa budowlanego istnieją specjalne zapisy, które informują o tym, w jakim miejscu można zamontować schody strychowe. Maksymalna wysokość pomieszczenia powinna wynosić 330 cm a otwór w stropie powinien mieć wówczas wymiary od 50 × 80 cm do 70 × 140 cm. Jeśli interesują Cię niestandardowe wymiary, oczywiście możesz zlecić wykonanie innego otworu, jednak wówczas musisz liczyć się z dodatkową opłatą.

Jeśli będziesz chciał umieścić schody strychowe w stropie betonowym, wówczas należy pamiętać o tym, że otwór musi być o 2 cm większy niż skrzynia.

schody strychowe – poręcz

Zawsze, zanim zdecydujesz się na zakup i montaż schodów strychowych, musisz sprawdzić kilka aspektów:

 • czy nie powstanie mostek termiczny – nikt nie chce, aby w jego domu znajdowały się mostki ciepła, które narażają budynek na utratę energii cieplnej. Aby temu zapobiec, można zakupić schody strychowe, które przeznaczone są do montowania w domach energooszczędnych. Różnią się one od standardowych schodów strychowych tym, że posiadają dodatkowe uszczelki.
 • Schody strychowe powinny być szczelne, aby zapewnić doskonałą izolacyjność termiczną – dobrze, aby klapa do nich należąca, posiadała kilka warstw i aby znajdowała się w niej warstwa polistyrenu. Im grubsza będzie jego warstwa, tym klapa będzie bardziej zaizolowana przed zimnem.
 • Schody strychowe powinny być wyposażone w uszczelnienia pomiędzy skrzynią a klapą, a także pomiędzy konstrukcją stropu a ościeżnicą skrzyni.
 • Zawsze sprawdź, czy na pewno mam wystarczającą ilość miejsca na zamontowanie wybranych schodów strychowych.

Zawsze podczas montażu schodów strychowych, należy zwrócić uwagę na to, czy da się swobodnie otworzyć skrzynkę w stropie oraz czy jesteś w stanie wygodnie je rozłożyć, bez jakiegokolwiek zacinania się. Na rynku dostępne są modele schodów strychowych, które wyposażone są w automatyczny system sterowania, który już w ogóle pozwala na wygodne zarządzanie schodami, a w razie wyłączenia prądu, można bez problemu obsługiwać je w sposób manualny. Należy również pamiętać o dokładnym ociepleniu stropu i zamontowaniu dodatkowych elementów zabezpieczających – np. barierek.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel