Kiedy należy montować okna dachowe?

2021-08-11
Kiedy należy montować okna dachowe?

    

Jeżeli wybrałeś już swój projekt domu i wiesz, że Twoim marzeniem jest budynek mieszkalny z poddaszem użytkowym, warto poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie prac związanych z wprawieniem okien. Mimo iż zadanie to wcale nie musi być skomplikowane, dobrze jest uwzględnić pewne wytyczne, aby potem móc cieszyć się z komfortu ich posiadania i użytkowania. Kiedy je najlepiej montować oraz jak, dowiesz się z artykułu poniżej.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. kiedy wstawiać okna dachowe
  2. jak się przygotować do montażu okien połaciowych
  3. jakie są najważniejsze czynności związane z montażem okna
  4. jak przebiega montaż wewnętrzny

okna dachowe,=

Kiedy wstawiać okna dachowe?

Skoro już wiesz, że Twój projekt wymaga montażu okien dachowych, z pewnością przydatna okaże się też wiedza dotycząca tego, na którym etapie budowy najlepiej je wprawić. Oczywiście może się tym zająć doświadczona ekipa budowlana, ale równie dobrze można samemu się w tym sprawdzić. W pierwszej kolejności warto wiedzieć, kiedy jest ten najlepszy moment na montaż stolarki okiennej. Z reguły powinno to następować równolegle z momentem pokrywania połaci dachowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie od samego początku zadbać o izolację termiczną budynku i w większym stopniu uniknąć ewentualnych nieszczelności.

Całokształt czynności zaś powinien przebiegać sprawnie i zgodnie z harmonogramem prac budowlanych. Warto być świadomym również tego, iż dach pokryty dachówką jest mniejszym wyzwaniem aniżeli blachodachówka, w sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na wprawienie okna już po zakończeniu wszelkich czynności związanych z zadaszeniem. W przypadku bowiem zastosowania dachówek, chcąc zamontować okno, wystarczy je ściągnąć i wykonać dalsze kroki monterskie. Jeśli zaś mamy do czynienia z pokryciem blachodachówką, wprawienie okien wymaga od nas nieco więcej wysiłku i ingerencji w postaci ściągnięcia dwóch sąsiadujących ze sobą arkuszy blachy i wycięcia łat oraz folii (po przekątnej) w miejscu montażu okna. W dalszej kolejności przystępujemy do montażu właściwego.

Jak się przygotować do montażu okien połaciowych?

Zakup i montaż okien powinna poprzedzić decyzja co do ich lokalizacji na połaci dachowej. Rozmieszczenie stolarki okiennej powinien uwzględniać także projekt architektoniczny. Dzięki właściwemu rozplanowaniu ich osadzenia będą one stanowić nie tylko miły dla oka efekt wizualny, ale też podwyższą funkcjonalność budynku. W zależności od planu architektonicznego, okna możemy pogrupować i umieścić na różnej wysokości dachu albo ustawić je pojedynczo w równych od siebie odstępach. To z kolei zależy od naszego projektu, wielkości poddasza, układu wnętrz oraz indywidualnych preferencji i wymagań mieszkańców.

Czas trwania czynności montażowych z kolei jest uzależniony między innymi od wielkości powierzchni dachu i liczby okien. Zwyczajowo jednak nie powinien trwać dłużej niż kilka godzin. Dobór wielkości okien połaciowych jest uzależniony między innymi od kąta nachylenia dachu. Zasadniczo przyjmuje się, iż im ten kąt jest mniejszy, tym okno może być dłuższe. Dolna krawędź przeszklenia powinna być usadowiona na wysokości ok. 1 metra, natomiast górna sięgać ok. 2 metrów (licząc od poziomu podłogi).

Jakie są najważniejsze czynności związane z montażem okna?

okna dachowe,=

Przed przystąpieniem do montażu okna, powinien on być już pokryty paroprzepuszczalną membraną dachową lub innym materiałem izolacyjnym wstępnego krycia. Może też już być zabezpieczony warstwą krycia końcowego, które to jednak powinno uwzględniać otwór na okno. Jeśli zaś łaty pod pokrycie dachowe zostały już przybite, należy je wyciąć i zostawić pewien margines na podwinięcie.

Bardzo ważną czynnością jest odpowiedni dobór głębokości osadzenia okna i ocieplenie ościeżnic. Od tych kwestii zależy izolacja i właściwa termika na poddaszu. Następnie należy wypoziomować ościeżnice na łatach. Przykręcamy do niej kątowniki montażowe i umieszczamy ościeżnicę w przygotowanym otworze, sprawdzając czy głębokość osadzenia okna. W dalszej kolejności przytwierdzamy kątowniki dolne i wkładamy skrzydło. Ważne, aby poziome i pionowe szczeliny między oknem a skrzydłem były jednakowe na całej długości i szerokości. Po wyciągnięciu skrzydła ocieplamy materiałem termoizolacyjnym przestrzeń między ościeżnicą a krokwią. Ostatnia czynność to założenie kołnierza paroprzepuszczalnego, który powinien zagwarantować nam szczelne połączenie okna z warstwą wstępnego krycia oraz nie dopuścić do zawilgocenia materiału termoizolacyjnego.

Jak przebiega montaż wewnętrzny?

okna dachowe,=

Gdy już mamy odpowiednio przygotowane miejsce pod okno możemy przystąpić do jego właściwego montażu.

  • Po zabezpieczeniu wnęki folią paroizolacyjną, ociepleniu i ukształtowaniu otworu okiennego rozpoczynamy ostatni etap, a mianowicie prace związane z wykańczaniem płytami gipsowo-kartonowymi. Są one przykręcane do rusztu na skosach dachu i suficie, a także ścianach kolankowych (jeśli takowe występują).
  • Gdy płyty są już zamocowane we wnęce, osłania się ich krawędzie kątownikami aluminiowymi. Ich zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami. Przytwierdza się je gipsową masą szpachlową, której nadmiar się ściąga i wypełnia nim otwory.
  • Na zakończenie prac malujemy wnękę okienną, standardowo na biało, aby jak najwięcej światła wpadało do naszego wnętrza.

Jeśli zadbamy dobrze o jakość zastosowanych materiałów i naszej pracy, będziemy mogli cieszyć się z pięknej i dobrze rozświetlonej powierzchni poddasza i nie będziemy musieli martwić się o jego termoregulację oraz wentylację.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel