Jakie są różnice pomiędzy wyłazem a oknem dachowym?

2021-08-04
Jakie są różnice pomiędzy wyłazem a oknem dachowym?

    

Jeśli chcemy umożliwić bezproblemowe wykonywanie prac kominiarskich, konserwacyjnych czy instalacyjnych na naszym dachu, dobrze jest mieć to na uwadze już na etapie planowania budowy. Dobrym rozwiązaniem, a niekiedy nawet wymaganym prawnie, jest montaż wyłazu dachowego. Stanowi go specjalna konstrukcja z klapą, która umożliwia wydostanie się z wnętrza budynku na zewnątrz. O tym, czym on jest, czemu służy i jaka jest różnica pomiędzy wyłazem a standardowym oknem dachowym, będzie mowa w dalszej części artykułu.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. Do czego służy wyłaz dachowy?
  2. Czy zastosowanie wyłazu dachowego jest obowiązkowe?
  3. Jakie wymiary ma wyłaz dachowy?
  4. Jakie rodzaje wyłazów mamy do wyboru?
  5. Czym różni się okno wyłazowe od okna dachowego?

okna dachowe,=

Do czego służy wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy to konstrukcja, którą tworzy rama i uchylna klapa otwierana w jednym lub kilku kierunkach. Jego główne zadanie polega na umożliwieniu przedostania się z wnętrza budynku poprzez np. strych lub poddasze na jego warstwę zewnętrzną. Z tego rozwiązania korzysta się w wielu sytuacjach, a zwłaszcza gdy:

  • następuje kontrola przewodów kominowych;
  • dach wymaga konserwacji lub naprawy;
  • konieczne jest odśnieżenie dachu;
  • montujemy antenę lub instalację fotowoltaiczną;
  • chcemy przewietrzyć pomieszczenia albo wykorzystujemy go w celach ewakuacji w czasie np. pożaru.

Ponadto wyłaz może też przejąć funkcję świetlika, który ma za zadanie rozświetlić dane pomieszczenie albo też klapy dymnej, wyposażonej w funkcję oddymiania.

Czy zastosowanie wyłazu dachowego jest obowiązkowe?

okna dachowe,=

To, czy trzeba zamontować wyłaz dachowy, zostało ściśle określone w przepisach, które regulują warunki techniczne, jakie muszą spełniać budynki. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 określono, iż wejście na dach w formie wyłazu muszą mieć budynki posiadające co najmniej dwie kondygnacje, czyli domy piętrowe i domy z poddaszem użytkowym. Ponadto dla domów ze spadkiem zadaszenia powyżej 25% wprowadzono dodatkowy obowiązek zamontowania łat kominiarskich, które mają ułatwić dojście do komina. Przeważnie włazy są montowane na dachach o nachyleniu 7-65° oraz budynkach z dachem płaskim.

Jakie wymiary ma wyłaz dachowy?

Wymiary tego rodzaju otworu okiennego zostały również określone przepisami i powinny wynosić minimum 80 × 80 cm. Ta wielkość odnosi się do wyłazu stanowiącego wyjście z klatki schodowej na dach. W przypadku reszty wyłazów te wytyczne już nie obowiązują. W sprzedaży oferowane są wyłazy o różnych rozmiarach np. ok. 50 × 70 cm. Jednak w większości przypadków spotykamy wyłazy o wyższych parametrach (np. 90 × 100 cm, 60 × 120 cm, 80 × 130 cm itp.).

Jakie rodzaje wyłazów mamy do wyboru?

okna dachowe,=

  • Wyłaz dachowy na dach skośny - są one bardzo podobne do tradycyjnych okien dachowych. Ich konstrukcję tworzy najczęściej drewniana ościeżnica oraz klapa z szyby hartowanej z ramą aluminiową. Są one bardzo odporne na uderzenia, np. grad i potrafią umiejętnie doświetlić wnętrze. Posiadają blokadę, która trzyma otwarte okno, gdy np. chcemy przewietrzyć pomieszczenie. Tego rodzaju okna nieposiadające żadnej termoizolacji nazywamy „zimnymi wyłazami” i są stosowane m.in. w przypadku nieogrzewanych strychów. Sposób otwierania jest odmienny w zależności od modelu: na bok, do góry, kilka pozycji naraz.
  • Wyłaz dachowy do poddaszy użytkowych - tutaj już raczej nie ma mowy o braku ocieplenia. Wyłazy te są przeważnie wykonane z PCV i są zbudowane w bardzo zbliżony sposób do tradycyjnych okien dachowych. Występują tu elementy termoizolacyjne w postaci kołnierza uszczelniającego, dodatkowe ocieplenie profili oraz pakiet o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dzięki temu zapewniają one odpowiednią termoizolację pomieszczeń poddasza.
  • Wyłaz dachowy na dach płaski – są to specjalne wyłazy z klapą kopułową wykonaną z poliwęglanu wielokomorowego, litego albo z akrylu. Rama i podstawa zaś jest zbudowana z aluminium, PCV i blachy. Z racji położenia muszą gwarantować bardzo dobrą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Tutaj też powinniśmy zwracać uwagę na parametry związane z przenikaniem ciepła oraz szczelność zamknięcia.

Czym różni się okno wyłazowe od okna dachowego?

Oba rodzaje przeszklenia mogą być pod kątem wyglądu i konstrukcji bardzo zbliżone. Różni je przede wszystkim przeznaczenie i funkcja. Podstawowym zadaniem wyłazu dachowego jest zagwarantowanie bezpiecznego dostępu do powierzchni dachu. Okno dachowe zaś pełni w pierwszej kolejności funkcję oświetleniową i wentylacyjną. Ponadto, zgodnie z opisem powyżej, wyłaz nie musi być ocieplony, ani też wyposażony w szybę, gdyż może ją zastąpić inne tworzywo. Klapa wyłazu otwiera się co najmniej pod kątem 60° albo i więcej i jest zabezpieczona specjalnymi sprężynami i blokadami, które mają funkcję bezpieczeństwa i uniemożliwiają jej samoistne zamknięcie się np. na skutek działania silnego wiatru. Otwór wyłazu musi być na tyle duży, aby swobodnie umożliwić przejście dorosłemu człowiekowi.

Mimo wielu podobieństw, mamy tu do czynienia z kilkoma kluczowymi różnicami, wynikającymi przede wszystkim z funkcji obu konstrukcji. Co więcej, decydując się na wybór konkretnego rozwiązania, musimy dbać o przestrzeganie dedykowanych mu przepisów.

Wybierając najlepszą dla siebie opcję, bierzmy zatem pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, ale także funkcję wybranego rozwiązania i obowiązujące je normy prawne.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel