Jaki wybrać klej do styropianu?
W tym artykule przedstawimy Ci różnice między klejem styropianowym a pianką poliuretanową. Opiszemy klej styropianowy i klej do mocowania siatki. Opiszemy w jaki sposób powinniśmy położyć klej styropianowy. Wymienimy zalety i wady oraz właściwości kleju styropianowego. Podamy jakich firm klej występuje na rynku i jakich polecany jest najlepiej.
Klej styropianowy a pianka poliuretanowa.
Do mocowania styropianu używamy zaprawy klejącej. Jest to sucha mieszanka, którą wsypujemy do pojemnika z wodą i mieszamy wolnoobrotowym mieszadłem, aby uzyskana masa była jednorodna. Taką zaprawą pokrywamy każdą z płyt styropianowych.
Prócz zapraw klejących, styropian możemy przykleić na nisko rozprężną pianę poliuretanową. Producent pakuje ją w puszki i nanosi się ją pistoletem. Klej poliuretanowy w postaci piany jest łatwiejszy w stosowaniu. Zużycie obydwu materiałów jest podobne. Zaletą pianki jest też to, że nie potrzeba wiader i wiertarki z mieszadłem do jej rozrabiania. Izolacyjność termiczna pianki jest zbliżona do izolacyjności styropianu. Współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,036 W/(m•K). Pianką uszczelnia się też szczeliny w warstwie ociepleniowej. Do mocowania wełny trzeba użyć zaprawy klejącej, bo pianka do tego się nie nadaje.
Klej styropianowy
Piana poliuretanowa ma zastosowanie przy ocieplaniu ścian zewnętrznych styropianem. Twardnieje znacznie szybciej. Pianka montażowa poliuretanowa jest ekonomiczna – jedno opakowanie na 8 m2 ocieplenia.
Prace z wykorzystaniem kleju poliuretanowego możemy prowadzić w różnych warunkach pogodowych. Pianka do styropianu świetnie poradzi sobie zarówno w niskiej temperaturze (od 0 do 40 st. C), jak i w wilgotnej atmosferze (wilgotność powyżej 90%). W niższej temperaturze czas utwardzania wynosi ok. 2-3 godzin, natomiast w wysokiej ok. 10 minut.
Pianka uodparnia materiał izolacyjny przed ssaniem wiatru bądź naprężeniem spowodowanym skokami temperatury. Ma świetną przyczepność i w związku z tym służy nie tylko przy ocieplaniu ścian zewnętrznych styropianem, ale również możemy ją zastosować na podłożu mineralnym, drewnie, metalu lub innym tworzywie sztucznym.
Klej do zatapiania siatki
Klej ten jest suchą mieszanką mineralną, która powstała na bazie spoiw hydraulicznych i polimerowych z domieszkami dzięki którym jest ona elastyczniejsza, wytrzymalsza i bardziej przyczepna do podłoża. Po stwardnieniu klej ten wymaga pokrycia warstwą tynku zewnętrznego.
Polecić możemy klej do siatki firmy MAGNETIC. Sprawdzi się podczas mocowania płyt termoizolacyjnych ze styropianu białego, grafitowego oraz płyt termoizolacyjnych typu XPS. Może być on wykorzystany do wykonania warstwy zbrojącej na styropianie białym, grafitowym w systemach ociepleń wraz z siatką z włókna szklanego. Ma wiele właściwości, takich jak elastyczność, wydajność, wodoodporność, wysoka przyczepność.
Kładzenie kleju styropianowego
- PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
- PRZYGOTOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA KLEJU
Podłoże, na które chcemy nanieść klej powinno być równe, mocne i czyste, oczyszczone z pyłu, tłuszczu, oleju, starych farb itp. substancji obniżających przyczepność jaki i pozbawione warstw skorodowanych. Przy występowaniu lokalnych uszkodzeń należy je skuć, oczyścić i uzupełnić zaprawą wyrównującą. Słabe tynki usuwamy. Podłoże zagruntowujemy emulsją gruntującą.
Mechanicznie mieszamy suchą mieszankę wsypaną do naczynia z wodą w proporcji 25 kg mieszanki na około 6 l wody, aż do uzyskania jednorodnej masy, której konsystencja będzie gładka i plastyczna. Klej możemy używać po ponownym wymieszaniu po upływie 5 minut. Właściwości klejące kleju utrzymują się przez max. 3 godziny. Klej nanosimy obwodowo, warstwą o grubości około 3 cm lub w postaci placków w ilości 6 do 8 sztuk na płytę. Warstwa taka kleju powinna gwarantować po dociśnięciu płyt 50%-wy kontakt powierzchni kleju z powierzchniami klejonymi. Po ok. 72 godz. płyty mocujemy do podłoża łącznikami rozprężnymi w ilości 6-8 sztuk na 1m2. Po wyrównaniu płyt i przeszlifowaniu przystępujemy do wykonywania warstwy zbrojącej. Na powierzchnię płyt styropianowych nanosimy i rozprowadzamy pasami pionowymi warstwę kleju o grubości około 3 mm. Następnie wciskamy taśmę siatki z włókna szklanego i wygładzamy. Klej nakładamy w temperaturze od +5°C do +25°C. Po 2 - 3 dniach możemy nakładać tynk.
Zalety kleju styropianowego:
- Jest materiałem służącym do klejenia styropianu.
- Zazwyczaj ma postać pianki, którą można szybko zainstalować.
- Występuje w dwóch postaciach:
- klej jednoskładnikowy – klej ten zwiększa swoją objętość oraz tworzy swego rodzaju elastyczną spoinę. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie we wszelakich pracach wykończeniowych. Pianka pracuje w różnym zakresie temperatur.
- klej dwuskładnikowy – składa się z żywic i utwardzacz. Stosujemy go nie tylko do klejenia styropianu, ale także drewna. Klej poliuretanowy dwuskładnikowy dzieli się na:
- twardo-elastyczny (do klejenia wielkowymiarowych elementów konstrukcji),
- elastyczny (do klejenia okładzin bądź laminatów).
Wady kleju styropianowego:
Wady kleju styropianowego są spowodowane źle dobranym materiałem lub złą techniką jego kładzenia, dlatego najczęściej wymienianymi są:
- odpadanie styropianu.
- pozostawianie szczelin.
Firmy produkujące klej styropianowy:
Ich produkty znajdziesz: TUTAJ
Porady eksperta jaki klej wybrać do styropianu:
- Wybieramy klej nie zawierający rozpuszczalników.
- Istotną cechą przy wyborze kleju jest stopień lepkości.
- Nie może łatwopalny (szczególnie stosowany wewnątrz).
- Klej powinien być nisko rozprężny.
- Stosowany na zewnątrz powinien być odporny na warunki atmosferyczne.
Podsumowanie – jaki klej wybrać:
- Klej nie powinien zawierać rozpuszczalników.
- Powinien być jak najbardziej lepki.
- Stosowany we wnętrzu nie powinien być łatwopalny.
- Dla łatwiejszego położenia powinien być w małym stopniu rozprężny.
- Jeżeli ma służyć do np. elewacji musi być odporny na warunki atmosferyczne.