Jaki tynk wybrać na elewację?

2020-12-11
Jaki tynk wybrać na elewację?

Tynki są jednym z najpopularniejszych materiałów elewacyjnych. Przede wszystkim ciekawie się one prezentują od strony wizualnej, właściciele domów mają do wyboru naprawdę szeroką gamę kolorów i wzorów. Ale ich rolą jest nie tylko ładny wygląd, ale także zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniami czy działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Tynki występują w kilku rodzajach, a wybierając je należy wziąć pod uwagę rodzaj ścian, oczekiwania inwestora oraz budżet. Obecnie najpopularniejsze są tynki cienkowarstwowe, na przykład mineralne, silikonowe czy akrylowe.

Tynki mineralne

Oferowane są w formie suchej, przed położeniem należy je dokładnie rozrobić w wodzie. Tynki mineralne są bardzo trwałe i wytrzymałe, co ciekawe trwałość ta wzrasta wraz z upływem czasu. Mają także właściwości paroprzepuszczalne, dzięki czemu na ścianach wewnątrz nie gromadzi się woda. Dobrze położone, przy zachowaniu odpowiedniej technologii, mogą bez problemów przetrwać na ścianach wiele lat. Z kładzeniem obecnie jest największy problem – zaczyna po prostu brakować fachowców, którzy podejmują się ich wykonania. Tynki mineralne wymagają bowiem więcej pracy oraz odpowiednich warunków pogodowych, co wydłuża prace wykończeniowe. W celu dodatkowej ochrony taki tynk może być jednokrotnie pomalowany, co pozwala także zapewnić odpowiednią barwę.

Tynki akrylowe

Tynki akrylowe posiadają niską paroprzepuszczalność oraz nasiąkliwość. Dzięki temu są one odporne na opady deszczu oraz wodę, dając stosunkowo szczelną warstwę. Właściwość ta wymusza jednak stosowanie dobrej wentylacji w pomieszczeniach, w celu uniknięcia parowania ścian. Obecnie tynki akrylowe, ze względu na swoje liczne zalety, są bardzo często wybierane przez inwestorów. Przede wszystkim łatwo się nakłada, a zakres pracy jest znacznie mniejszy niż przy tynkach mineralnych. Dużą zaletą jest także dostępna kolorystyka. Tynki z tej grupy mogą mieć mocne, wyraziste barwy, a dzięki temu, że dostarczane są w formie mokrej pasty, to unika się problemów z różnymi odcieniami.

Tynki silikonowe

Podobnie jak akrylowe, tynki silikonowe są elastyczne, dzięki czemu wykazują dużą odporność na pęknięcia. W ich przypadku także jest dostępna szeroka propozycja kolorów i struktur, dzięki czemu klienci mają w czym wybierać. Ale największe zalety ten rodzaj tynków wykazuje jeśli chodzi o właściwości. Silikon zabezpiecza przed nasiąkliwością, tworząc na powierzchni specjalną powłokę, ułatwiającą spłukiwanie zanieczyszczeń. Jeśli się do tego dołoży paroprzepuszczalność porównywalną z tynkami mineralnymi, to staje się oczywistym, dlaczego tynki silikonowe uważane są za najlepsze na rynku.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel