Jaka ilość okien dachowych na poddaszu jest odpowiednia?
Projektujesz swoje poddasze i zastanawiasz się, jaka ilość okien dachowych będzie najbardziej optymalna? Wszystko zależy od tego, czy ta część domu ma być użytkowa, czy jednak nie. Odpowiednia ilość okien, jak i ich prawidłowe umiejscowienie, pozwalają na odpowiedni dostęp światła słonecznego, dzięki czemu możesz sporo zaoszczędzić na energii zużywanej na ogrzewanie. Sprawdź, więc jaka ilość okien jest najlepsza na poddaszu i które modele warto tam zainstalować.
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego odpowiednie doświetlenie poddasza jest tak ważne
- jaka ilość okien dachowych na poddaszu jest wystarczająca
- jak dokładnie dobierać ilość okien do powierzchni podłogi
Dlaczego odpowiednie doświetlenie poddasza jest tak ważne?
Poddasze jest dość charakterystyczną częścią domu, wymaga więc oryginalnych rozwiązań, aby można było z niego korzystać w komfortowy sposób. Miejsce to stwarza ogromne możliwości aranżacyjne, pozwala na umiejscowienie tam części prywatnej, jeśli jest to dom piętrowy, lub urządzenie całego mieszkania. Jednak, aby można było nazwać poddasze funkcjonalnym, najpierw trzeba postarać się o to, aby w pomieszczeniach tych panowało bardzo dobre doświetlenie. Oczywiście można skorzystać ze sztucznego światła, ale w dłuższej perspektywie jest ono niezdrowe dla ludzkiego organizmu. Ludzie najlepiej czują się w otoczeniu światła dziennego, dlatego zamontowanie okien dachowych na poddaszu jest tak ważne.
Jaka ilość okien dachowych na poddaszu jest wystarczająca?
Decydując się na zakup okien dachowych, trzeba wziąć pod uwagę również ich rozmieszczenie. Najlepiej, aby były one ułożone równomiernie na całej powierzchni poddasza. Konkretne dane wskazują, że powierzchnia oszybienia okien dachowych, nie powinna być mniejsza niż ⅛ powierzchni całej podłogi. Tylko wówczas można mówić o tym, że poddasze będzie dobrze doświetlone. Jeśli jesteś zwolennikiem większej ilości światła, zawsze możesz zamontować okna dachowe kolankowe. Wówczas będzie ono umiejscowione aż do samej ziemi, co da Ci piękne widoki i jeszcze więcej światła.
Jeśli poddasze ma być nieużytkowe, eksperci budowlani zalecają powierzchnię oszybienia nie mniejszą niż 1/12 powierzchni podłogi. Taka ilość oszybienia jest wystarczająca po pierwsze dlatego, że nie ludzie nie będą znajdować się tam często i długo, a po drugie, na poddaszu nieużytkowym można zapalić światło. Przy rzadkim korzystaniu z tego miejsca, nie ma sensu inwestowania w większe ilości okien dachowych.
Jak dokładnie dobierać ilość okien do powierzchni podłogi?
Aby dokładnie zobrazować, jaka ilość okien, będzie najbardziej odpowiednia dla poddasza, które aranżujesz, warto posłużyć się przykładem. Posiadając poddasze, na którym powierzchnia podłogi wynosi np. 12 metrów, to powierzchnia oszybienia nie powinna być mniejsza niż 1,5 m2. Oczywiście nie zaleca się umieszczania tylko jednego okna w połaci dachowej, ale np. dwóch, aby pomieszczenie było dobrze doświetlone. Wówczas najlepiej zainstalować dwa okna dachowe, posiadające powierzchnię oszybienia wynoszącą 0,75 m2. Pamiętaj, że chodzi o samą powierzchnię szyby, a nie powierzchnię całego okna wraz z ramą.
Na poddaszu mogą się również znaleźć pomieszczenia, w których nie może być zainstalowane okno dachowe. Jest to np. garderoba. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie montaż świetlików tunelowych, które zajmują mniej miejsca, ale potrafią stworzyć niesamowity klimat.
Pamiętaj więc, że ilość okien na poddaszu zależna jest od prawa budowlanego, komfortu domowników, jak i prawidłowego doświetlania pomieszczeń.
Autor: Małgorzata Buchkovska