Jak zamontować okno

2020-12-25
Jak zamontować okno

Prawidłowy montaż okien dachowych to podstawa. Jeżeli chcemy przez długie lata cieszyć się z jakości i funkcjonalności naszych okien, musimy dokładnie przeanalizować każdy, nawet najdrobniejszy element.

Więcej światła

Większość z nas oczekuje, że po zamontowaniu okna rozświetli się każdy fragment pomieszczenia. Aby jednak uzyskać taki efekt, należy zapoznać się z planem zewnętrznym i wewnętrznym naszego domu. Uzyskanie maksymalnej ilości światła wiąże się z uwzględnieniem takich czynników jak rozmiar okna dachowego, ilość okien i ich rozmieszczenie oraz forma okładziny wewnętrznej. Istotny wpływ na oświetlenie ma również kształt wnęki przyokiennej. Odpowiednie nachylenie ościeżnicy z pewnością doświetli nasze poddasze.

*Montując jedno okno dachowe, otrzymujemy ok. 46% światła naturalnego
*Przy zamontowaniu dwóch okien o tej samej powierzchni otrzymujemy ok. 48% światła dziennego
*Cztery okna o tej samej, łącznej powierzchni to gwarancja oświetlenia ok. 65% pomieszczenia.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Aby zapewnić jak najlepszy przepływ powietrza w pomieszczeniu, musimy w odpowiedni sposób dobrać kształt wnęki przyokiennej. Ościeżnica pochylona w nieodpowiedni sposób może stać się przyczyną niechcianej kondensacji.

Mocowanie okien do krokwi

Strukturalna integralność dachu to kwestia, o której bezwzględnie należy pamiętać. Zdarza się bowiem, że zmontowanych kratownic nie będziemy w stanie przeciąć tradycyjnymi sposobami. Jeżeli nie jesteśmy w 100% przekonani co do tego, którą belkę możemy przeciąć — skonsultujmy to wcześniej z fachowcem.

Mniej stromy dach — dłuższe okno

Okazuje się, że przy niewielkim nachyleniu dachu lepiej zamontować okno wyższe. Dzięki temu otrzymujemy taką samą panoramę jak w przypadku dachu o większym nachyleniu.

Wygląd domu

Jeżeli wszystko zostało już ustalone — warto na koniec przemyśleć aspekt estetyczny naszego domu. Usytuowanie okien dachowych powinno harmonijnie komponować się z istniejącymi już oknami. Taka równowaga pozwoli nam cieszyć się zarówno z praktyczności, jak i eleganckiego wyglądu zewnętrznego domu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel