Jak tynkować ściany zewnętrzne

2019-10-04
Jak tynkować ściany zewnętrzne
W tym artykule przedstawimy Ci, jak przygotować mur pod tynkowanie. Przedstawimy zasady rozrobienia tynku. Opiszemy proces tynkowania zaprawą gipsową, jak również omówimy etapy tynkowania zaprawą cementowo – wapienną.

Przygotowanie podłoża pod tynkowanie

Przygotowanie podłoża jest uniwersalną czynnością, którą wykonujemy w przypadku tynku gipsowego jak i cementowo wapiennego. Usuwamy zanieczyszczenia, tłuste plamy, resztki farby oraz wykruszone fragmenty ściany. Następnie montujemy na narożniki specjalne profile ochronne. Dobrze będzie też zamontować listwy tynkarskie, które pomogą w dokładnym pionowaniu ściany. Zastosowanie listew tynkarskich jest wręcz niezbędne w przypadku ścian o większej powierzchni oraz w przypadku podłoża, na którym będą układane płytki ścienne.

Po zamontowaniu profili i listew wyrównujemy chłonność podłoża. Zalecamy stosować do tego preparat gruntujący, który jest przeznaczony dedykowanego pod konkretny rodzaj tynku. Pozwoli to na zabezpieczenie ściany i zwiększy przyczepność masy tynkarskiej. Jeśli ściana jest bardzo chłonna, przed umieszczeniem na niej tynku cementowo-wapiennego nakładamy na nią tzw. obrzutkę. Jest to chropowate podłoże przygotowawcze, które zwiększy przyczepność tynku. Typowa obrzutka jest mieszaniną piasku, cementu (w proporcji 1 na 1) oraz odrobiny wody. Nakładamy ją na kielnie i narzucamy na ścianę. Warstwa wstępnej obrzutki musi być stosunkowo równa i szczelnie maskować całą powierzchnię ściany.

jak tynkować ściany zewnętrzne

Zasady rozrobienia tynku

Zaprawę rozrabiamy w określonych proporcjach i dokładnie ją mieszamy. Czynność tą ułatwi mieszadło wolnostojące bądź wiertarka z końcówką mieszającą. Masa tynkarska nie może mieć żadnych grudek, a jej konsystencja musi być jednolita.

Zarówno tynk gipsowy jak i tynk cementowo wapienny posiadają trzygodzinny czas przydatności, ponieważ po tym czasie zaprawa zaczyna zasychać co uniemożliwia jej dalsze wykorzystanie. Powinniśmy rozrabiać tyle tynku, ile zdążymy nałożyć na ścianę w ciągu tego czasu. Wiążąca się zaprawa nie może być rozrzedzana i nadaje się do wyrzucenia

jak tynkować  ściany zewnętrzne

Samodzielne tynkowanie zaprawą gipsową

Tynkowanie zaprawą gipsową przebiega w kilku krokach, którymi są:
  1. Nakładanie
  2. Tynk gipsowy nakładamy na całą ścianę, pilnując jej wypoziomowania. Do nakładania używamy pacy z nierdzewnego metalu. Grubość zaprawy na powierzchni ścian nie powinna być większa niż 30 mm.

  3. Zaciąganie
  4. Polega na wyrównaniu całej tynkowanej powierzchni. Przeprowadzamy je po nałożeniu zaprawy tynkarskiej. Używamy do tego łaty tynkarskiej typu H. Zaciągamy zdecydowanym, jednolitym ruchem. Przesuwamy łatę w różnych kierunkach, zwracając uwagę na widok ze strony okna, ponieważ w tym miejscu nierówności są szczególnie widoczne.

  5. Równanie
  6. Równanie przeprowadzamy po lekkim związaniu się tynku. Dokładnie oglądamy ściany, następnie usuwamy wszystkie wgłębienia i nierówności. Do wyrównania najlepsza jest łata trapezowa.

  7. Gładzenie
  8. Do gładzenia na początku używamy szpachli powierzchniowej, za pomocą, której usuniemy drobne wgniecenia i rysy. Następnie nawilżamy powierzchnie i delikatnie przecieramy ją pacą gąbkową. Po kilku chwilach na ścianach powinno pojawić się mleczko gipsowe, dzięki któremu usuniemy wszystkie delikatne wgłębienia i otrzymamy gładką powierzchnię ścian. Czekamy aż lekko zmatowieje i kończymy proces wygładzania. Dzięki mleczku gipsowemu usuniemy wszystkie delikatne wgłębienia i otrzymamy gładką powierzchnię ścian.

Tynkowanie zaprawą cementowo wapienną – etapy:

jak tynkować ściany zewnętrzne

Nakładanie tynku cementowo wapiennego ogranicza się do dwóch kroków, które przeprowadzamy po wyschnięciu obrzutki, która schnie 24 godziny. Gdy zdarzy się tak, że wstępna zaprawa tynkarska zbyt mocno przeschła, musimy ją wtedy delikatnie zwilżyć na kilka godzin przed rozpoczęciem tynkowania. Pozostałe dwa kroki wyglądają następująco:

  1. Wykonanie narzutu
  2. Narzut jest drugą warstwą tynku (pierwszą stanowi obrzutka). Tynk nanosimy równomiernie na ścianę za pomocą kielni bądź pacy. Dokładne wyznaczamy płaszczyznę ściany. Możemy się posiłkować usytuowaniem listew tynkarskich, które powinny wskazać nam odpowiednią płaszczyznę. Po nałożeniu tynku na całą ścianę wyrównujemy powierzchnię. Dobrze, gdy użyjemy pacy, którą przesuwamy ruchem zygzakowym zawsze w tym samym kierunku. Po wyrównaniu czekamy aż zaprawa wyschnie.

  3. Zacieranie lub gładzenie

Tynki dwuwarstwowe zacieramy, aż do usunięcia wszystkich nierówności. W przypadku tynków trójwarstwowych nakładamy gładź, która jest alternatywą dla zacierania, która przynosi bardzo dobre rezultaty. Gładź nakładamy na wyschnięty narzut wyrównujemy. Trzecia warstwa powinna mieć grubość od 2 do 6 mm. Warstwę tą wyrównujemy pacą i czekamy do wyschnięcia całej zaprawy. Pamiętajmy, że każda kolejna warstwa tynku powinna być coraz bardziej rzadka. Gładź powinna mieć konsystencję lekko lejącą. Po jej nałożeniu i wyrównaniu musimy odczekać kilka lub kilkanaście dni. Ogólnie przyjmuje się, że 1 mm tynku potrzebuje do wyschnięcia 24 godziny. Warto stosować się do tej reguły i odczekać z malowaniem lub tym bardziej z klejeniem płytek ściennych.

Praktyczne wskazówki

Tynk gipsowy jest łatwiejszy do samodzielnego nakładania niż jego cementowo-wapienne odpowiedniki. Ma ściśle ustalone proporcje, a aplikacja, wygładzanie i wyrównywanie nie powinny nam przysporzyć problemów. W przypadku tynków cementowo wapiennych dopasowujemy proporcje każdej warstwy. Obrzutka jest warstwą najmocniejszą, narzut słabszą, a gładź najsłabszą. Zastosowanie niewłaściwych proporcji na poszczególnych warstwach jest przyczyną odparzania i odpadania tynku. Jeśli nie wiemy, jakie proporcje zaprawy stosować lepiej będzie kupić gotowy, dwuwarstwowy tynk cementowo wapienny. Gotowe zaprawy tynkarskie są łatwiejsze w aplikacji niż tynki. Wadą gotowych zapraw jest wyższa cena.

Porady eksperta

  1. Przed przystąpieniem do tynkowania musimy przygotować podłoże, czyli m.in. oczyścić powierzchnię z brudu, tłuszczu. Zamontować profile ochronne oraz listwy tynkarskie, które pomogą nam w utrzymaniu pionu.
  2. Ważnym elementem jest też rozrobienie zaprawy. Musimy to zrobić w określonych proporcja i ją dokładnie wymieszać.
  3. Tynkując zaprawą gipsową to wykonujemy po kolei następujące czynności:
  • Nakładamy tynk.
  • Zaciągamy zaprawę.
  • Wyrównujemy nałożoną powierzchnię.
  • Wygładzamy powierzchnię.
  1. Natomiast tynkując zaprawą cementowo wapienną stosujemy następującą kolejność:
  • Nakładamy obrzutkę, która jest najmocniejszą warstwą.
  • Wykonujemy narzut.
  • Zacieramy i wygładzamy powierzchnię.

Podsumowanie:

  1. Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać przed przystąpieniem do tynkowania jest przygotowanie podłoża.
  2. Kolejno przygotowujemy zaprawę w odpowiednich proporcjach i ją dokładnie mieszamy.
  3. Tynkowanie zaprawą gipsową rozpoczynamy od nałożenia tynku, a następnie zaciągnięcia i wyrównania zaprawy. Na końcu wygładzamy powstałą powierzchnię.
  4. Inne czynności wykonujemy w przypadku zaprawy cementowo wapiennej, ponieważ najpierw nakładamy obrzutkę. Następnie wykonujemy narzut, który zacieramy i wygładzamy powstałą powierzchnię.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixel