Jak prawidłowo zamontować okna dachowe Magnetic?

2021-09-02
Jak prawidłowo zamontować okna dachowe Magnetic?

    

Okna dachowe Magnetic to przede wszystkim bogata oferta okien 2 i 3-szybowych, które charakteryzują się dużymi walorami estetycznymi oraz wysoką wodoszczelnością. Ponadto najnowsze okna tej firmy gwarantują Ci również dużą energooszczędność. Dobre parametry to jednak nie wszystko. Ważny jest też odpowiedni montaż okien połaciowych, który zapewnia komfort pomieszczeniom znajdującym się na poddaszu. Jak go wykonać zgodnie z zaleceniami producenta, o tym dowiesz się z artykułu.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. jak przygotować się do montażu okna
  2. jak wprawić ościeżnicę
  3. jak zabezpieczyć okna przed wilgocią


jak

Czynności przygotowujące do montażu okna

Pierwszym krokiem w ramach montażu okna dachowego jest jego ostrożne rozpakowanie i wyciągnięcie z kartonu. Następnie ściągamy tekturę zabezpieczającą jego boki. Układamy okno na boku i przystępujemy do wystawienia skrzydła z ościeżnicy poprzez naciśnięcie zawiasów, znajdujących się po jego lewej i prawej stronie. Okno opieramy delikatnie o karton lub inne bezpieczne podłoże. W dalszej kolejności mocujemy kątowniki montażowe do ościeżnicy.

Wprawianie ościeżnicy

 zamontować=

Ten etap jest bardzo ważny i należy go wykonać ze szczególną dbałością. Składa się z kilku czynności, a mianowicie:

  • W odpowiednio przygotowanym otworze okiennym ustalamy wysokość mocowania dolnej łaty montażowej. Ten rodzaj montażu umożliwia nam przesuwanie okna w poziomie, a tym samym dopasowanie miejsca zamontowania okna do profilu zadaszenia.
  • Przy użyciu poziomnicy alkoholowej dobieramy położenie łaty montażowej.
  • Przytwierdzamy dolną łatę, która będzie stanowić podparcie dla ościeżnicy.
  • W podobny sposób postępujemy z górną łatą. Ustalamy jej położenie za pomocą poziomnicy, a następnie mocujemy łatę.
  • Na całym obwodzie okna wywijamy folię, nacinając ją w narożnikach pod kątem i mocujemy do łat.
  • Wkładamy ościeżnicę w przygotowany w ten sposób otwór okienny i kładziemy ją na łatach i krokwiach.
  • Mocujemy kątowniki znajdujące się na ościeżnicy do łat.
  • Aby sprawdzić, czy nasze okno prawidłowo się otwiera, musimy je z powrotem przytwierdzić do ościeżnicy.
  • Kontrolujemy odstępy poprzez sprawdzenie, czy nasze skrzydło leży równolegle do ościeżnicy. Dokonujemy tego za pomocą pręta.
  • Sprawdzamy, czy odstęp poziomy jest równoległy do dolnej części ościeżnicy, gdy okno jest uchylone. Jeżeli okaże się, że nie jest równy, należy w górnej części ościeżnicy zamontować dodatkowo czarne kliny. Gdy zaś wszystko jest prawidłowo i ościeżnica odpowiednio ustawiona, montujemy kątowniki górne i boczne.

Zabezpieczenie okna przed wilgocią

jak

Jeśli nasze okno ma poprawnie spełniać swoją funkcję, nie możemy zapomnieć o jego właściwej izolacji przeciwwilgociowej. Okna dachowe są bowiem narażone na bezpośrednie działanie najróżniejszych warunków pogodowych, w tym między innymi deszczu i śniegu. Aby zapobiec problemom związanym z opadami atmosferycznymi, buduje się wokół okna specjalny kołnierz z membrany wodoodpornej. Tworzymy go w następujący sposób:

  • Wycinany cztery pasy membrany o szerokości ok. 20 – 30 cm, które umieszczamy kolejno z każdej strony okna.
  • Mocowanie pierwszego pasa zaczynamy od dolnej części ościeżnicy. Przytwierdzenie pasów następuje najczęściej za pomocą grubych zszywek.
  • Łata musi zostać poluzowana, aby w dalszej kolejności wsunąć pod nią membranę.
  • Po zamontowaniu membrany na dole zabieramy się za jej zakładanie na ścianach bocznych. Staramy się, aby była ona ciasno przymocowana wokół łaty.
  • W narożnikach naszego okna podcinamy nieco membranę na kształt litery „Y”, aby wywinąć jej pasek i zawinąć pod okno.
  • Mocujemy górny pasek membrany w górnej części okna i wsuwamy go pod istniejącą membranę dachową. W sytuacji, gdy na połaci dachowej znajdują się kontrłaty, może zaistnieć potrzeba usunięcia ich części celem wsunięcia membrany na właściwe miejsce.
  • Ważną czynnością jest też wykonanie rynienki, której zadaniem jest odprowadzanie wody. W tym celu wycinany kolejny kawałek membrany i wsuwamy go pod folię paroizolacyjną. Składamy ją i mocujemy do łat, tworząc rynienkę nad oknem ze spadkiem 3%. Dzięki niej ewentualne skropliny są odprowadzane już nad oknem dachowym.

Podsumowując, warto pamiętać, iż zły montaż okien połaciowych może spowodować liczne problemy. Należą do nich głównie zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne okien. Najczęstszym powodem błędów montażowych jest nieprzestrzeganie instrukcji producenta. Zwracajmy zawsze uwagę na prawidłowość wszystkich czynności, np. poprawność mocowania kątowników montażowych, prawidłową odległość szczelin pionowych i poziomych. Bywa też, iż dach jest nierówny, stąd dobrze jest sprawdzać płaszczyznę zamontowania okna zarówno, od zewnątrz, jak i w środku pomieszczenia. Połączenie ościeżnicy dachowej z folią także ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na szczelność całej konstrukcji. Brak rynienki lub jej nieprawidłowe wykonanie mogą z kolei doprowadzić do zniszczenia okna, konstrukcji dachu, izolacji cieplnej, zawilgocenia ścian. Istnieje szereg błędów, które można popełnić podczas montowania okien połaciowych. Jeśli jednak montaż będzie następował zgodnie z zaleceniami producenta i dochowaniem wszelkich zasad należytej staranności, powinniśmy cieszyć się komfortem, które nam z pewnością zagwarantują.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel