Jak położyć tynk strukturalny?

2020-11-20
Jak położyć tynk strukturalny?

Położenie tynku to nie lada wyzwanie dla fachowca, ale czy na pewno tak jest? W przypadku tynku tradycyjnego pomoc z pewnością będzie potrzebna, inaczej jest przy tynku strukturalnym, który stosujemy na zewnątrz budynku, większość z nich położymy samodzielnie, zyskując tym samym oryginalną dekorację ścienną.

Krok 1: Przygotowanie

Zanim przystąpimy do nakładania tynku strukturalnego, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych materiałów i narzędzi. Oprócz wybranego tynku, do pracy potrzebne będą jeszcze: grunt, poziomica, miarka oraz taśma malarska.

Na początku należy odpowiednio oczyścić podłoże. Powinno być pozbawione kurzu, tłuszczów, resztek farby i olejów. Usuwamy również powłoki malarskie i tynkarskie, które utraciły swoją właściwą przyczepność. Wyznaczamy płaszczyznę, na której planujemy położyć tynk strukturalny oraz zabezpieczyć ją taśmą malarską, chroniąc tym samym ścianę przed zabrudzeniem.

Krok 2: Nakładanie gruntu i tynku

Zanim nałożymy tynk strukturalny, konieczne jest pokrycie ściany gruntem. Takie przygotowanie powierzchni reguluje chłonność podłoża i ułatwia tym samym aplikację tynku. Ponadto, zwiększa jego trwałość i sprawia, że lepiej trzyma się on powierzchni ściany. W zależności od wyboru tynku, użyć możemy gruntu silikonowego lub akrylowego Magnetic.

Następnie, kiedy grunt wyschnie, nakładamy tynk w kierunku od zewnątrz do środka. W tym celu stosuje się tynk silikonowy lub akrylowy, np. ochronno-dekoracyjny tynk Magnetic, który jest łatwy w użyciu, a jednocześnie charakteryzuje się dużą wydajnością. Niewątpliwą jego zaletą jest możliwość wyboru odpowiedniego koloru, w związku z czym ściana nie wymaga dodatkowego pokrycia farbą.

Tynk nakładamy metodą „mokre na mokre”, czyli zawsze kolejną warstwę kładziemy na jeszcze niezaschniętą, którą już pokryliśmy powierzchnię elewacji. W przeciwnym razie widoczne będą miejsca połączenia dwóch warstw.

Krok 3: Schnięcie i wykończenie ściany

Czekamy aż tynk wyschnie, czas jest uzależniony od warunków panujących w pomieszczeniu, a w przypadku powierzchni zewnętrznych od warunków pogodowych i podłoża. Zazwyczaj tynk wysycha po upływie 12 do 48 godzin.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel