Jak położyć tynk mozaikowy poprawnie?

W tym artykule przedstawimy Ci jak poprawnie kłaść tynk mozaikowy, jakie mamy jego rodzaje ze względu na kamyczek, jak i na tworzący wzór. Wymienimy kolory tynku mozaikowego. Jak również opiszemy dokładną procedurę nakładania tego tynku wraz z przygotowaniem powierzchni. Rozpatrzymy także aspekt, ile potrzeba nam kg tynku na m2 powierzchni.
Zacznijmy od podstaw – co to jest tynk mozaikowy?
Tynk mozaikowy inaczej marmolit lub tynk żywiczny to połączenie kruszywa jednobarwnego czyli tzw. mikrokulek kwarcowych oraz żywicy, która jest spoiwem. Możemy go zaliczyć do tynków cienkowarstwowych. W składzie tynk mozaikowy zawiera kruszywa o średniej grubości 1-3 mm. Kruszywa te tworzą różne struktury.
Rodzaje tynku mozaikowego ze względu na wielkość kamyczka:
- kamyczek mozaikowy drobny (o średnicy 0,5 mm),
- kamyczek mozaikowy średni, który najczęściej występuje (1,2 - 2 mm) – średni rozmiar kruszywa 1,5mm , który jest najczęstszym wyborem klientów ze względu na rodzaj struktury. Średnia porowatość nie powoduje wnikania brudu / zanieczyszczeń w głąb tynku.
- tynk mozaikowy gruby ( o średnicy 3 mm).
Rodzaje tynku ze względu na tworzący wzór:
- kornik,
- kamyczek,
- baranek.
Kolory tynków mozaikowych
Tynki te występują w różnych kolorach. Kolorowe kruszywa pozwalają producentom na skomponowanie kilkudziesięciu odmian barwnych masy. Bogata oferta sprawia, że możemy odpowiednio dobrać odcień tynku mozaikowego na cokół, by pasował do całości elewacji.
Jak kłaść tynk mozaikowy - ważne informacje zanim zaczniesz
Podłoże
Pierwszym i najważniejszym elementem przed nakładaniem tynku jest przygotowanie podłoża. Oznacza to, że powierzchnia ścian zewnętrznych powinna być starannie oczyszczona, trwała, sucha, gładka i idealnie równa. Tynki mozaikowe nanosi się cienką warstwą – dlatego wszelkie nierówności i pęknięcia uniemożliwią jego przywarcie do podłoża, jak również utrudniają jego prawidłowe rozprowadzenie. Przed nanoszeniem tynku gruntujemy podłoże.
Czas pracy
Przy nakładaniu tynku mozaikowego, dzień powinien być bezchmurny i bez porywów wiatru. Jest to takie ważne, by tynk związał i nie pojawiły się na nim pęknięcia. Tynk ten kładziemy w temperaturach od 5oC do 25oC. W praktyce jednak wiemy, że tynk kładziony w temperaturze poniżej 10oC gorzej trzyma się podłoża. Tynkowanie na ogół jest rzeczą prostą. Po otwarciu opakowanie wystarczy tylko zamieszać kielnią i możemy kłaść pacą warstwy o grubości ziarna.
Jak położyć marmolit?
Robimy to stalową pacą i łopatką. Niewielkimi porcjami, w jedną stronę.
Nie robimy przerw w pracy. Inaczej widoczne będą krawędzie łączenia.
Znani producenci tynków mozaikowych:
Wydajność i cena tynku mozaikowego
Obliczenie ceny zakupu tynku mozaikowego jest skomplikowane.
Cena tynku żywicznego jest różna i zależy od zastosowanych dodatków, a także od jej jakości.
Zasada ta dotyczy zarówno mas przystosowanych do kładzenia w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Przykład:Koszt 25 kilogramów mozaikowej zaprawy tynkarskiej wynosi 110 – 260 złotych. Cena zależna jest od producenta. Koszt ten będzie największy, gdy zdecydujemy się na zakup tynku z dodatkami (np. tynk mozaikowy z brokatem). Jeśli uwzględnimy wydajność (na poziomie 3,8 kg/metr kwadratowy), to nałożenie 1 metra kwadratowego tynku żywicznego będzie to koszt ok 17 – 40 złotych. Wartości te będą ulegać zmianie, w zależności od techniki nakładania zaprawy i specyfiki powierzchni.
Przy obliczaniu całkowitych kosztów należy uwzględnić grunt, który zalecany jest przez producenta do stosowania z danym tynkiem.
Cena jednego pojemnika środka gruntującego o pojemności 10kg -15kg wynosi 65 - 90- złotych.
Jeżeli uwzględnimy, że wystarczy on na ok. 50 metrów kwadratowych powierzchni, cena zagruntowania jednego metra będzie wynosiła 1,3 a 1,8 złotych.
Jeśli położenie tynku zlecimy profesjonalnej firmie, najlepiej gdy o koszt zapytamy wykonawców, dlatego że cena różni się w zależności od województwa.
Wiadro tynku mozaikowego waży ok. 25 kg, kosztuje od ok. 110-150 zł. Pojemność taka starcza na pokrycie około 5-6,5 metrów kwadratowych powierzchni. Wydajność ta zależna jest od producenta i wynosi od 3,5 do 4 kg na 1 m2.
Podsumowanie - jak położyć tynk mozaikowy poprawnie:
- Najpierw przygotowujemy podłoże - dokładnie je czyścimy.
- Następnie wyczyszczone podłoże pokrywamy gruntem.
- Tynk nakładamy w sprzyjających warunkach atmosferycznych zgodnie z zaleceniami producentów.
- W czasie nakładania tynku nie robimy przerw.
- Wyznaczamy obszar nakładania, co ułatwi nam prace i doda później walorów estetycznych.
Przeczytaj też: