Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz?

Stosowana w budownictwie praktyka wykończeniowa przyzwyczaiła nas do tego, że ściany budynków ocieplamy od strony zewnętrznej. Praktyka ta jest dobra, bo niweluje działanie mostków termicznych czy poszerza przegrody w kierunku innym niż przestrzeń użytkowa. Jej wadą jest to, że dotyczy głównie budynków nowych oraz tych, w których elewację możemy ingerować.
Gdy mimo dużej przepuszczalności ciepła nie wolno nam zmieniać wyglądu domu lub kiedy termoizolacja z zewnątrz po prostu nie wystarcza - najlepszym rozwiązaniem, jakie może zapewnić odpowiednią temperaturę bez podnoszenia rachunków za ogrzewanie, jest ocieplenie ścian od wewnątrz.
![]() |
Na czym polega ocieplenie mieszkania od wewnątrz? |
Termoizolacja wewnętrzna to, podobnie jak przy termoizolacji zewnętrznej - wyposażanie przegród elewacyjnych w dodatkową płaszczyznę zabezpieczającą. Warstwa ta posiada małą zdolność do przewodzenia ciepła i blokuje temperaturę już na etapie ściany. W jej przypadku ciepło wytworzone przez centralne ogrzewanie nie tylko nie przedostaje się poza mury, lecz także nie ogrzewa ścian i nie pomniejsza wartości całkowitego ciepła wewnętrznego. Ten typ izolacji najlepiej sprawdza się wówczas, gdy musimy szybko ogrzać budynek, tak jak w domkach turystycznych, albo kiedy ciepło słoneczne nadmiernie ogrzewa wnętrze lub wtedy, gdy ocieplenie ścian wewnętrznych jest jedynym wyjściem, ze względu na dostęp do elewacji. Dodatkowa warstwa nie tylko nie przyswaja ciepła, lecz nawet je odbija. Dzięki niej można znakomicie regulować temperaturę w miejscach o dużym stopniu nasłonecznienia. Ocieplanie ścian od wewnątrz ma wielu swoich zwolenników.
![]() |
Sposoby na ocieplanie od wewnątrz |
Czym ocieplić ścianę mieszkania od wewnątrz? Do termoizolacji wewnętrznej można wybrać tworzywa takie jak do zewnętrznej, czyli: wełna mineralna czy styropian. Można też posłużyć się specjalną substancją termoaktywną lub nawet farbą o podobnych właściwościach. W pierwszym przypadku wykonanie dodatkowej warstwy wymaga stworzenia odpowiedniej siatki konstrukcyjnej i nałożenia kolejnej warstwy tynku, w drugim – do wytworzenia powłoki ochronnej potrzeba jedynie dokładnej aplikacji wałkiem malarskim. Obie metody na ocieplenie mieszkania od środka wymagają różnorodnego nakładu finansowego oraz pracy, tak też obie wpływają w niejednakowy sposób na nieprzepuszczalność, ostateczny wygląd ścian i całego pomieszczenia. Metoda tradycyjna, mimo że generująca więcej przestrzeni, czasu pracy i materiałów – wydaje się być trwalsza i bardziej skuteczna. Izolacja poprzez nakładanie substancji – nie pomniejsza powierzchni użytkowej domu oraz daje lepszy efekt wizualny. Warto pamiętać, że w miarę naszych potrzeb, sprawdzi nam się ocieplenie mieszkania od wewnątrz.
![]() |
Najważniejsza zasada |
Przy ocieplaniu ścian od wewnątrz nie wolno zapomnieć, by uprzednio zabezpieczyć przegrody przed zawilgoceniem. Istotną zaletą termoizolacji elewacyjnej jest nie tylko ochrona wnętrza przed ubytkami ciepła, lecz także niedopuszczanie do środka wody. Ściany zabezpieczone tylko od wewnątrz mogą wykazywać tendencję do wilgotnienia, grzybienia i przemarzania. Bez względu na to, jaki rodzaj izolacji wybierzemy – pierwszym krokiem, który należy wykonać jest blokada wilgotności. Ocieplenie budynku od wewnątrz wymaga trzymania się zasad, których należy przestrzegać, aby nie dopuścić do trwałych zwilgoceń naszego mieszkania.
Przeczytaj też: