Jak myć okna dachowe?

2021-05-31

    

Osoby stojące przed zakupem okien dachowych, często zastanawiają się nad ich czyszczeniem. Wielu nadal uważa, że mycie okien dachowych jest dość trudne i dlatego decydują się na inne, według nich, lepsze rozwiązania na swoje poddasze. Prawda jest jednak taka, że dziś producenci wielu okien dachowych wiedzą, z jakimi problemami borykają się użytkownicy okien dachowych i tworzą rozwiązania, pozwalające na proste wyczyszczenie okna dachowego. W poniższym tekście znajdziesz informacje o tym, jak myć okna dachowe.


Z artykułu dowiesz się:

  1. jak umyć okno dachowe z dolnym otwieraniem
  2. jak umyć okna dachowe uchylne
  3. jak myć okna dachowe
  4. czy okno dachowe brudzi się mocniej niż okno fasadowe
  5. jak umyć okno dachowe na klatce schodowej


““okno

Jak umyć okno dachowe z dolnym otwieraniem?

Na rynku stolarki okiennej mamy do czynienia z wieloma typami okien dachowych. Jednym z nich jest okno dachowe z dolnym otwieraniem, które jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. W momencie, kiedy przyjdzie czas na umycie okna dachowego i jego zewnętrznej szyby, wystarczy że obrócisz skrzydło okienne o 180 stopni i zablokujesz je specjalną zasuwką umieszczoną w ościeżnicy. Dzięki temu okno nie będzie samoistnie obracać się, a Ty do jego umycia będziesz mógł użyć obu rąk.

Szyby okien dachowych najlepiej myć letnią wodą z delikatnym detergentem. Dotyczy to również ram wykonanych z tworzywa sztucznego czy aluminium. W przypadku ram drewnianych należy używać środków przeznaczonych do tego typu surowca.

Jak umyć okna dachowe uchylne?

Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana w przypadku okien dachowych uchylnych, ponieważ dostęp do zewnętrznego oszklenia jest utrudniony. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch okien uchylnych obok siebie. Dzięki temu będziesz mógł umyć jedno okno, za pomocą drugiego, z którego będziesz miał łatwy dostęp do zewnętrznej szyby.

Jak myć okna dachowe?

W przypadku okien dachowych obrotowych z górnym otwieraniem sprawa umycia szyby zewnętrznej jest właściwie taka sama jak w przypadku okna z otwieraniem dolnym. Dodatkowo należy pamiętać, że okna dachowe oprócz ramy i szyb, mają jeszcze filtry i kołnierze, o które również należy zadbać. Aby wyczyścić filtr, należy go najpierw wyjąć z okna, które w tym momencie, powinno być odwrócone właśnie o 180 stopni. Filtr wyjmujesz z prowadnicy, myjesz lub wymieniasz na całkowicie nowy.

Nie można zapominać również o kołnierzu, który raz na jakiś czas należy oczyścić z liści i innych zanieczyszczeń, które mogłyby się na nim znajdować. Do tego wystarczy tylko otworzyć okno i usunąć zabrudzenia.

Okno fasadowe a okno dachowe

Niektórzy twierdzą, że okna dachowe brudzą się mocniej i częściej niż okna fasadowe. Poniekąd jest w tym trochę racji, jednak dużo zależy od tego, w jakiej lokalizacji znajduje się nasz dom i czy faktycznie, jest on otoczony wieloma drzewami, których liście znajdą się na oknie, czy od ilości ptactwa, które może zanieczyszczać okna. Dodatkowo nie pomaga tu samo nieczyste powietrze, które potrafi skutecznie zanieczyścić okna. Zimą na oknach dachowych dłużej leży śnieg, jednak wielu producentów oferuje “ciepłe szkło”, które dzięki inteligentnemu systemowi pozwala na podgrzanie oszybienia do 40 stopni podczas opadów śniegu, więc śnieg nie jest w stanie utrzymać się na tego typu oknie dachowym.

Jak umyć okno dachowe na klatce schodowej?

Okna dachowe bardzo często umieszczane są w takich miejscach jak klatka schodowa. W wielu domach jest to dość wysoka odległość od podłogi, która nie pozwala myć ich w tradycyjny sposób. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kij teleskopowy i ewentualnie drabinę, dzięki którym mycie okien położonych dość wysoko nie będzie już takie trudne. Warto zaopatrzyć się w kij teleskopowy rozsuwany, wykonany z aluminium. Jest on lekki, a dzięki temu łatwy w użyciu. Na jego końcu powinno znajdować się miejsce na zamontowanie gąbki, szczotki czy innych przydatnych akcesoriów do mycia okien.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel