Izolacja fundamentów i piwnic
Samo wzniesienie fundamentów i piwnicy nie jest jeszcze wystarczające do tego, by cieszyć się ich trwałością. Konieczna jest izolacja, którą trzeba umiejętnie dobrać do konkretnego przeznaczenia. wełna mineralna lub styropian są materiałami najpopularniejszymi do różnego typu ociepleń, ale czy również do ocieplenia fundamentów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak może być wykonana izolacja piwnicy i uszczelnienie fundamentów:
Jakie są rodzaje izolacji ścian fundamentowych? |
Jak izolować fundamenty? Możesz zdecydować się na lekką izolację przeciwwilgociową, która sprawdza się wtedy, gdy poziom wody gruntowej jest zdecydowanie poniżej linii fundamentu (co najmniej metr poniżej posadowienia). Taką izolację możesz zastosować jednak wtedy, gdy budynek stanie na żwirze, bądź piasku, a więc na gruncie przepuszczalnym. Możesz również zdecydować się na tę izolację, gdy masz pewność, że pod niewielką warstwą gruntu nieprzepuszczalnego znajduje się grunt przepuszczalny. Lekką izolację przeciwwilgociową wykonujesz od zewnętrznej strony i wykorzystujesz w tym celu masę bitumiczną, którą najłatwiej daje się nałożyć.
Inną możliwością czym zaizolować fundament jest średnia izolacja przeciwwilgociowa. Stosujesz wtedy, gdy poziom wody gruntowej jest poniżej fundamentu, ale grunt nie jest przepuszczalny. Woda po opadach może w takiej sytuacji zalegać na dnie w wykopie, bądź też będzie się pojawiać wówczas, gdy w glinie występują tak zwane żyły piaszczyste, którymi woda spływa do fundamentów. Jeśli ma miejsce taka właśnie sytuacja, oprócz izolacji może być niezbędny drenaż, dzięki któremu uda się szybko odprowadzić wodę z dala od fundamentów. Jeśli chodzi o dobór materiałów, to średnią izolację wykonujesz przy użyciu papy na lepiku, zaprawy wodoszczelnej, ewentualnie folii.
Natomiast w sytuacji, kiedy masz do czynienia z wodą naporową, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne, najlepsza będzie wtedy ciężka izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Taka izolacja ciężka gwarantuje nie tylko perfekcyjną szczelność, ale również cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną. Zanim położysz tę izolację, trzeba odpowiednio zagruntować podłoże. Wykonasz tę izolację przy użyciu folii samoprzylepnej, bądź też za pomocą papy termozgrzewalnej.
Izolacja piwnic – z jakiego materiału? |
Prawidłowa izolacja fundamentów - pozioma - jakich materiałów użyć? Wykonując izolację poziomą, stosuje się najczęściej papy bitumiczne, zwłaszcza te, które są przeznaczone do kontaktu z gruntem, wykonane na osnowie poliestrowej. Można również zastosować odpowiednie, grube folie hydroizolacyjne z polietylenu, bądź z polichlorku winylu, które są o wiele bardziej wytrzymałe, niż zwykłe, czarne cienkie folie budowlane, których nie zaleca się stosować. Izolacja podłogi w piwnicy oraz izolacja ścian piwnicy musi być wykonana bardzo solidnie.
Papa, pomimo tego, że jest wskazanym materiałem, może pękać, dlatego też niezbędne są trójkątne oboje ze styropianu, ewentualnie wyobla się krawędzie ław zaprawą. Zanim zaizolujesz ławy, oczyść je z piasku i zagruntuj bitumicznym środkiem gruntującym. Przed przystąpieniem do położenia izolacji pionowej, pokryj tynkiem wyrównawczym boki ścian murowanych.
Dzięki powyższemu artykułowi wiesz jak zrobić izolację fundamentów przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów.
Przeczytaj też: