Dziurawy fartuch okienny – jak naprawić?

2020-12-14
Dziurawy fartuch okienny – jak naprawić?

Jedną z przyczyn przeciekającego dachu w domu może być dziurawy fartuch okienny. Do uszkodzenia mogło dojść np. wskutek nieprawidłowego montażu okna dachowego. Czy da się naprawić taką usterkę? Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Dziurawy fartuch okienny – jakie są konsekwencje dla budynku?

W ramach uściślenia terminologii na początek wyjaśnimy czym fartuch okienny jest. Kupując okno dachowe, dowolnego producenta, do kompletu powinniśmy zaopatrzyć się w pewne elementy zapewniające jego szczelność i izolację termiczną. Mowa tu oczywiście o kołnierzu uszczelniającym, dopasowanym do rodzaju pokrycia (płaski lub falisty), posiadający w dolnej części pas izolacyjny. Ten długi i szeroki pas gwarantujący szczelność strefy podokiennej, nazywany jest fartuchem. Może być wykonany z blachy ołowianej lub kompozytu aluminiowego.

Źle uformowany lub uszkodzony fartuch okienny może się przyczynić do tego, że w budynku będą często występować zacieki i przecieki. W rezultacie domownicy będą się ciągle zmagać ze zbyt wysokim poziomem zawilgocenia, a także szkodliwą dla zdrowia pleśnią.

Do uszkodzenia fartucha okiennego najczęściej dochodzi z winy osoby montującej okno dachowe w budynku. Niewłaściwe umieszczenie w płaszczyźnie, a także brak przestrzegania zaleceń producenta może doprowadzić do tego, że okno nie zostanie zamontowane prosto i będzie podatne na uszkodzenia mechaniczne. Inne przyczyny dziurawego fartucha okiennego to źle wykonana rynienka dachowa lub niedbały montaż folii dachowej. Jak naprawić taką usterkę?

Dziurawy fartuch okienny – jak go naprawić?

W przypadku dziurawego fartucha okiennego bardzo ważne jest to, by jak najszybciej przystąpić do działań naprawczych, tak, by nie doszło do zawilgocenia budynku. Dziurę można załatać masą butylową lub klejem hybrydowym. To specjalne preparaty, które mogą być stosowane do prac renowacyjnych i nakładane na konstrukcje budowlane w sposób ręczny lub mechaniczny.

Na polskim rynku dostępne są produkty typu wodoszczelne klejące masy FIX. Po zlokalizowaniu dokładnego miejsca usterki wystarczy nanieść środek na uszkodzoną powierzchnię i odczekać zgodnie z instrukcją od producenta, by preparat wyschnął. Czas schnięcia może wynosić od 2 do nawet 24 godzin, w zależności od konkretnego modelu i producenta.

Załatanie fartucha dachowego to sposób na to, by szybko uporać się z problemem, jednak takie rozwiązanie może się jednak nie sprawdzić w perspektywie długofalowej. Wiele zależy od rodzaju uszkodzenia i jego skali.

Najskuteczniejszą metodą naprawczą, jeśli chodzi o taką usterkę, jest całościowa wymiana fartucha okiennego. Zadanie to należy zlecić specjalistom, by uniknąć wystąpienia podobnych kłopotów w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że większość producentów oferuje wyłącznie kołnierze zintegrowane z fartuchem.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel