Dlaczego warto montować okna dachowe?

2021-07-31
Dlaczego warto montować okna dachowe?

  

Jeśli jesteś na etapie budowy domu bądź też planujesz tę inwestycję w najbliższym czasie, warto wziąć pod uwagę montaż okien dachowych. Oprócz tego, iż mogą one świetnie wpasować się w bryłę budynku i poprawić jego design, pełnią one i inne ważne funkcje. Przede wszystkim doświetlają wnętrze, pozwalają podziwiać widoki za oknem oraz służą częstokroć wietrzeniu pomieszczenia. Jeśli jesteś ciekawy, jakie rodzaje okien dachowych oferuje się na rynku budowlanym, ich zalet oraz tego, czy mają wady – na te inne pytania odpowiedzi odnajdziesz w poniższym artykule.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. jakimi wytycznymi warto się kierować przy wyborze okien
 2. jakie można wyróżnić rodzaje okien dachowych
 3. jakie są główne zalety przeszkleń połaciowych
 4. czy okna dachowe mają wady

okna dachowe,=

Jakimi wytycznymi warto się kierować przy wyborze okien?

Zastanawiając się nad kwestią montażu okien dachowych, warto uwzględnić takie parametry jak: konstrukcja dachu, dopływ światła oraz wygodę użytkowania. Długość okna połaciowego jest bowiem zależna od kąta nachylenia dachu. Przyjęło się, iż chcąc zapewnić komfort użytkowania, jak i dobry widok zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, jego długość podporządkowujemy kątowi nachylenia dachu. Im jest on większy, tym długość okna mniejsza.

Znaczenie ma również szerokość okna dachowego. Zwraca się tu uwagę na to, aby nie naruszało ono więźby dachowej. Sytuacją idealną zaś jest, gdy ościeżnica mieści się między znajdującymi się obok siebie krokwiami, pozostawiając niewielką przestrzeń na materiał izolacyjny.

Jakie można wyróżnić rodzaje okien dachowych?

okna dachowe,=

Wybór okien dachowych jest bardzo szeroki. W zależności od naszych potrzeb i funkcji możemy wyróżnić następujące okna dachowe:

 • uchylno – klapowe – ich dużą zaletą jest fakt, iż wyposażone są w specjalne siłowniki dzięki, którym otwarte okno zatrzymuje się w danym miejscu i nie opada na głowę lokatora. Ponadto ten rodzaj okien nie zabiera przestrzeni pomieszczenia i zapewnia piękny i pełny widok na zewnątrz.
 • świetliki – ich główną funkcją jest oświetlenie wnętrza. Doskonale nadają się do wnętrz, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnych okien dachowych, takich jak np. korytarz czy hol poddasza. Może też spełniać funkcję ozdobną oraz dodatkowego źródła naturalnego światła nad blatem kuchennym czy biurkiem w gabinecie. Jednak w przypadku tych okien, nie ma możliwości ich otwierania.
 • okna tradycyjne otwierane na lewo lub prawo – pozwalają one wyjść na dach w przypadku, gdy np. potrzebujesz dostępu do urządzeń znajdujących się na jego powierzchni.
 • okna obrotowe – obracają się one o 180°, co z pewnością ułatwia proces mycia szyb, a tym samym utrzymanie okien w czystości. Dzięki temu, iż klamka znajduje się w dolnej części okna, manewry otwierania bądź jego zamykania są łatwiejsze bez względu na wzrost użytkownika.
 • lukarny – charakterystyczne dla tych okien jest ich prostopadłe położenie względem podłoża. Okna tego rodzaju są stosowane najczęściej w celach ozdobnych w domach wiejskich i dworkach dla podkreślenia ich charakteru i nadania im odpowiedniego, często sielskiego klimatu. Montowane są najczęściej na bardzo stromych dachach.

W dalszej kolejności okna dachowe dzieli się ze względu na ilość zamontowanych w nim szyb. I tak mamy okna dachowe 2-szybowe, 3-szybowe oraz 4-szybowe. Różnią się one między sobą współczynnikiem przenikania ciepła Ug. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym większe straty ciepła. Z reguły wraz ze wzrostem ilości zastosowanych szyb, rośnie także ich cena. Dobierając okno dachowe, warto zatem zwrócić uwagę na jego energooszczędność, która powinna zapewnić Ci jak najmniejsze straty ciepła w chłodniejsze dni i jednocześnie izolację przed promieniami słonecznymi oraz zbytnim nagrzaniem w upalnych porach roku. Biorąc pod uwagę usadowienie klamki otwierającej, możemy wyróżnić okna dachowe z otwieraniem dolnym, górnym, dolnym i górnym, elektryczne oraz rozwiązania mieszane wcześniej wymienionych usadowień klamki. Tutaj również warto się na chwilę zatrzymać i pomyśleć nad funkcjonalnością okna oraz tym, kto będzie ich używał, a konkretniej jakiego wzrostu osoby oraz czy jesteśmy fanami klasyki, czy może przemawiają do nas bardziej nowoczesne rozwiązania. Tworzywo, z którego wykonane jest okno, stanowi kolejne kryterium podziału okien. Mamy do wyboru następujące materiały, z których są one produkowane:

 • okna PCV/PVC – okna plastikowe wykonane z polichlorku winylu
 • okna drewniane – najczęściej spotykane wykonane są z drewna sosnowego,
 • okna drewniano – poliuretanowe – najczęściej wykorzystywane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takie jak kuchnia czy łazienka.

Jakie są główne zalety przeszkleń połaciowych?

Podsumowując, można stwierdzić, że najważniejszą rolą okien dachowych jest rozjaśnienie poddasza i jego pomieszczeń. Naturalne światło, do którego mamy dzięki temu dostęp jest o wiele zdrowsze dla człowieka niż oświetlenie sztuczne. Okna dachowe pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza i umożliwiają tzw. wietrzenie pomieszczeń. W przypadku łazienki czy kuchni jest to tym bardziej istotne, gdyż dzięki oknom możemy odprowadzić nadmiar wilgoci czy też niepożądanych zapachów na zewnątrz domu. Co więcej, szeroki wybór okien dachowych zapewnia nam możliwość wpływu na architekturę naszej bryły, co widać zwłaszcza na przykładach domów stylizowanych na dawne i zastosowanych tam lukarn.

Czy okna dachowe mają wady?

okna dachowe,=

Powstaje zatem pytanie, czy okna dachowe mają w ogóle jakieś wady? Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych. Jednym z najważniejszych minusów okien dachowych jest utrata ciepła. Podobnie jednak ma się kwestia w przypadku okien tradycyjnych oraz drzwi. Pewnego rodzaju niedogodnością może stać się również nasłonecznienie w cieplejsze dni. Temu jednak bardzo łatwo zaradzić poprzez np. zastosowanie odpowiednich rolet zewnętrznych. W kontekście jednak rozpatrywanych powyżej zalet są to niedogodności, które większość z nas byłaby w stanie przyjąć. Co więcej, poprzez odpowiedni dobór okien i ich dodatkowych elementów, możemy powyższym mankamentom skutecznie przeciwdziałać. Komfort zaś wynikający z zastosowania okien dachowych może znacznie przewyższyć słabe punkty wynikające z ich montażu.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel