Dlaczego okna dachowe zamarzają?

2021-05-14
Dlaczego okna dachowe zamarzają?

  

Okna dachowe w zimie narażone są na powstające na powierzchni szyby warstwy lodu. Lód występujący na zewnętrznej stronie nie powinien nas niepokoić. Problem pojawia się wtedy, gdy lód tworzy się na wewnętrznej stronie okna. Przez to zjawisko elementy, które składają się na całe okno, są narażone na zniszczenie.

  
  


Z artykułu dowiesz się:

 1. w jaki sposób powstaje szron
 2. dlaczego okna dachowe zamarzają
 3. czy ramka okienna może być przyczyną zamarzania okien
 4. jak nieprawidłowy montaż okien dachowych wpływa na ich zamarzanie
 5. jakie okna dachowe chronią przed zamarzaniem


““okno

W jaki sposób powstaje szron?

W okresie zimowym, kiedy ogrzewamy swoje mieszkania, różnica temperatur w domu i na zewnątrz jest dużo wyższa niż w sezonie letnim. Ciepłe powietrze, które wędruje w wyższe części, czyli na wysokość naszych okien dachowych, styka się z zimnym powietrzem z zewnątrz. Jedyną warstwą, która oddziela od siebie zimne i nagrzane powietrze jest szyba okienna. W momencie zetknięcia się skrajnych temperatur w tej okolicy dochodzi do zjawiska, jakim jest kondensacja pary wodnej. Powstałe krople wody, osadzają się na szybie i zamarzają.

Przyczyny zamarzania okien dachowych

Powodów, dla których na oknach dachowych pojawia się lód, jest wiele. Dlatego warto po kolei wykluczać czynniki, które mogą się przyczyniać do jego powstawania. Czasami jest to wysoka wilgotność powietrza – np. , kiedy mamy w pomieszczeniu suszarkę z mokrym praniem. Niekiedy jest to efekt wady konstrukcyjnej okna lub nieprawidłowego montażu okien dachowych i ich elementów.

Na samym początku zacznijmy od najłatwiejszych do wyeliminowania przyczyn takiej sytuacji. Przyjrzyjmy się, czy w pokoju, w którym zamarzają okna, jest coś, co przyczynia się do wysokiej wilgotności powietrza. Kolejną rzeczą, jaką warto zrobić to przewietrzenie mieszkania. Cyrkulacja powietrza wyprze wilgoć z pomieszczenia.

W sytuacji, kiedy nie możemy pozwolić sobie na częste wietrzenie domu w trakcie zimy dobrze, abyśmy rozważyli montaż okien z nawiewnikami. Dzięki nim w mieszkaniu będzie regularny obieg powietrza i nie wytracimy tym samym ciepła z pokoju. Ewentualnym rozwiązaniem są także okna z możliwością mikrouchylenia, dzięki czemu nadmierna wilgoć będzie uchodziła na zewnątrz.

Ramka wewnętrzna okna – popularna przyczyna zamarzania okien

““okno

Jeżeli zamarzające okna nie są wynikiem wysokiej wilgotności powietrza w naszym domu, musimy szukać dalej. W pierwszej kolejności sprawdźmy, jaka ramka dystansowa wewnątrz okna dachowego jest zamontowana. Najczęściej są to ramki stalowe lub aluminiowe i to one są przyczyną problemu. Dzieje się tak, ponieważ szybko przewodzą zimno, w wyniku czego ich temperatura zbliżona jest do tej, jaka obecnie panuje na zewnątrz. W efekcie chłód z ramki spotykając się z ciepłem z domu, prowadzi do powstania pary wodnej.

Znaczenie ma także ilość szyb, które składają się na całe okno. Mając okna zmontowane z dwóch szyb, musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie pojawi się na nich szron. Dzieje się tak dlatego, że warstwa ograniczająca powietrze zimne od ciepłego jest bardzo niewielka. Dlatego właśnie zakup okien mających trzy szyby jest dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ odległość ta jest stosunkowo większa.

Nieprawidłowy montaż

Źle zamontowane okna dachowe to również jedna z przyczyn powstającego szronu. Przez to, że w niektórych miejscach nie ma dobrze założonej izolacji, powstaje mostek cieplny, który powoduje wychładzanie szyby. Jest to najtrudniejszy do wyeliminowania problem, dlatego na samym początku zlećmy montaż okien dachowych profesjonalistom, którzy odpowiednio o to zadbają.

Jakie okna warto wybrać?

““okno

Najlepiej zdecydować się na okna wzbogacone specjalnymi zestawami izolacyjnymi, np. XDP od firmy Fakro, które mają uszczelniający kołnierz Thermo. Dzięki impregnowanej wełnie owczej, która stanowi warstwę izolacyjną mamy gwarancję, że nie przepuści ona wody. Dodatkowy kołnierz zabezpiecza warstwę izolacyjną przed wilgocią i termoizoluje okno. Oprócz marki Fakro swoje propozycje ma również marka Velux. W jej ofercie znajdziemy ramę izolacyjną BDX, która zbudowana jest z wytrzymałej pianki izolującej.

 • Kontrolujmy temperaturę w domu, tak aby mieściła się w zakresie od 18 do 22 stopni.
 • Sprawdzajmy wilgotność powietrza, tak aby nie przekroczyła 60%.
 • Na samym początku wybierajmy ciepłe ramki, okna z trzema szybami oraz dobrą izolację.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel