Czym są okna 3-szybowe i czy warto w nie inwestować?

2021-07-13
Czym są okna 3-szybowe i czy warto w nie inwestować?

  

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, które weszły w życie w 2021 roku, w każdym nowym budynku, lub w tym, w którym zachodzi odnowienie, powinny znaleźć się okna 3-szybowe. To nic dziwnego, ponieważ tego typu okna dachowe służą swoim właścicielom przez wiele lat, idealnie radząc sobie z termoizolacją i wyciszeniem dźwięków. Jeśli i Ty interesujesz się zakupem okien 3-szybowych, koniecznie zapoznaj się z artykułem na ich temat.

  
  


Z artykułu dowiesz się:

 1. czym są okna 3-szybowe?
 2. jakie są zalety i wady okien 3-szybowych
 3. jakie są zalety okien 3-szybowych
 4. jakie są wady okien 3-szybowych
 5. jakie są ceny okien 3-szybowych
 6. na czym polega energooszczędność w oknach 3-szybowych
 7. okna 2-szybowe czy 3-szybowe

okna 3-szybowe,=

Okna dachowe 3-szybowe – czym są?

Jak sama nazwa wskazuje, okna 3-szybowe składają się z trzech tafli szkła, które mogą mieć różną grubość – od 4 do 6 mm. Oddziela je ramka dystansowa, której zadaniem jest zatrzymanie szyby w odpowiedniej odległości od kolejnej. Szerokość komory również może być w tym przypadku bardzo różna i zazwyczaj waha się między 10 a 18 mm. Pomiędzy oknami w pustych przestrzeniach znajduje się gaz szlachetny, najczęściej argon, aby zapewnić w mieszkaniu odpowiednią izolację termiczną. W oknach 3-szybowych powinny znajdować się szyby o różnej grubości, aby zapewnić najlepszą izolację akustyczną i termiczną.

Zalety i wady okien dachowych 3-szybowych

okna 3-szybowe,=

Na każdy produkt przypada jakaś ilość zalet, jak i wad. Nie inaczej dzieje się w przypadku okien 3-szybowych.

Zalety okien 3-szybowych

 • Współczynnik przenikania ciepła w oknach 3-szybowych, jest o około 20% niższy niż w przypadku okien 2-szybowych,
 • okno 3-szybowe o wiele lepiej chroni przed zimnem i hałasem z zewnątrz,
 • na poddaszach z oknami 3-szybowymi jest chłodniej, ponieważ izolują one lepiej wpadające promienie słońca o 10%,
 • wskaźnik izolacyjności akustycznej w oknach 3-szybowych wynosi od 40 do 49 dB, natomiast w oknach 2-szybowych od 30 do 40 dB.

Wady okien 3-szybowych

 • Pierwszą wadą, która z pewnością najczęściej rzuca się w oczy, jest fakt, że okna 3-szybowe są droższe o jakieś 20% od okien 2-szybowych,
 • z racji tego, że w oknach 3-szybowych znajdują się 3 szyby, są one po prostu cięższe,
 • należy pamiętać, że okna 3-szybowe przepuszczają mniej światła o jakieś 10%, dlatego planując pomieszczenie na poddaszu, zawsze bierz to pod uwagę, aby nie było ono zbyt ciemne.

Jakie są ceny okien 3-szybowych?

okna 3-szybowe,=

Biorąc pod uwagę firmę Magnetic, najtańsze okna 3-szybowe kosztują około 729 zł a z kołnierzem 897 zł, dlatego z pewnością warto wziąć pod uwagę tę drugą wersję. W przypadku okien dachowych Magnetic, możesz wybierać spośród tych wykonanych z PVC lub drewna. Jeśli zależy Ci na najbardziej energooszczędnych oknach tej firmy, pokuś się o okna dachowe Magnetic Premium z powłoką niskoemisyjną i hartowanym szkłem.

Energooszczędność w oknach 3-szybowych

Firma Magnetic Neo spełnia kryteria energooszczędności, oferując swoim klientom okna 3-szybowe, spełniające wymagania budowlane, które weszły w życiu w 2021 roku. Współczynnik przenikalności cieplnej wynosi 1.1 W m2K, albo i niższy, który został osiągnięty właśnie dzięki trzem szybom i zastosowanym technologiom. W przypadku okien dachowych Magnetic współczynnik ten został utworzony dzięki powłoce niskoemisyjnej i hartowanej szybie. Takie konstrukcje okienne chronią przed stratami ciepła, ale i przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Zawsze przy wyborze najlepszych okien dachowych 3-szybowych, sprawdź jaki posiadają wskaźnik Uw i G, czyli współczynnik przenikania ciepła i współczynnik przenikania promieni słonecznych.

Okna 2-szybowe czy 3-szybowe?

Dzisiaj okna 2-szybowe zaczynają powoli odchodzić w zapomnienie, ponieważ przepisy budowlane jasno określają wymagane parametry, które mają panować w danym domu. Jednak gdybyśmy mieli porównać oba typy okien, doszlibyśmy do wniosku, że aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed stratami ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie, najlepszym wyborem będą energooszczędne okna 3-szybowe. Wynika to z faktu, że w oknach 2-szybowych są tylko dwie szyby, a trzecia szyba w oknach 3-szybowych, stanowi niejako kolejną warstwę izolacyjną. Przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest gazem szlachetnym, który również ma wpływ na dużą izolację termiczną.

Okna 3-szybowe są często również wykorzystywane podczas stawiania domów pasywnych, ponieważ pozwalają na zapewnienie zapotrzebowania na energię do 15 Kwh/ m2 na rok. Ktoś mógłby powiedzieć, że okna do domów pasywnych są drogie, jednak inwestując w tego typu rozwiązania, możemy być pewni, że ich koszt się szybko zwróci.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel