Czym jest ciepły montaż okna dachowego i na czym polega?

2021-09-16
Czym jest ciepły montaż okna dachowego i na czym polega?

    

Komfortowe warunki na poddaszu wiążą się z odpowiednią temperaturą otoczenia. Wpływ na ten parametr niewątpliwie mają okna dachowe. Dzięki odpowiedniej technice montażu i zakupie dobrych okien dachowych użytkownicy mogą cieszyć się przytulną przestrzenią, która gwarantuje wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Jedną z metod montażu okien, która gwarantuje optymalne warunki na poddaszu, jest tzw. ciepły montaż okna dachowego. Na czym polega ten proces i czym właściwie jest ciepły montaż okien dachowych? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu, w którym przybliżymy pojęcie ciepłego montażu okien dachowych i podpowiemy, czy warto z niej korzystać.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. czym jest ciepły montaż okien
  2. na czym polega ciepły montaż okien dachowych
  3. jakie narzędzia są przydatne do przeprowadzenia ciepłego montażu

  4. czym

    Ciepły montaż okien – ochrona przed wytracaniem ciepła z budynku

    Odpowiedni montaż okien ma wpływ na działanie wszystkich okien, niezależnie od tego, jakiej marki są. Nawet najlepsze okna energooszczędne zamontowane w zły sposób nie spełnią swojej funkcji i po kilku sezonach będą nadawały się wyłącznie do wymiany.

    Działanie okien dachowych zgodnie z zapewnieniami producentów jest związane z zastosowaniem dokładnego uszczelnienia w miejscu, gdzie rama okienna łączy się z budynkiem. Brak dokładnej izolacji w tej przestrzeni skutkuje nie tylko wytracaniem ciepła, ale pozwala także na wnikanie do środka całej konstrukcji wilgoci, która może całkowicie zniszczyć całe okno. W tej sytuacji koniecznością jest zastosowanie odpowiedniego uszczelniacza, który wypełni nawet najmniejszą przestrzeń, blokując tym samym następowanie negatywnych konsekwencji przepływu powietrza i pary wodnej.

    Wiele osób sięga po samą piankę izolacyjną, myśląc, że doskonale poradzi sobie ona z tym zadaniem. Okazuje się, że nawet niewielki poziom wilgotności sprawia, że materiał ten całkowicie traci swoje właściwości i nie stanowi już żadnej ochrony. Dlatego właśnie stworzono ciepły montaż, który ma za zadanie dodatkowo ochronić samą warstwę izolacyjną przed zniszczeniem, podnosząc tym samym jej działanie.

    Na czym polega ciepły montaż okien dachowych?

    okna drewniane,=

    Ciepły montaż okien wiąże się z wykorzystaniem trzech warstw, które będą pełnić funkcję uszczelniania:

    • warstwa zewnętrzna – stanowi powierzchnię umożliwiającą przepływ wilgoci, i chroni izolację przed dostawaniem się wody do środka. Rolę tę spełnia taśma paroprzepuszczalna,
    • warstwa środkowa – docelowa izolacja termiczna wykonywana z pianki poliuretanowej (wypełnia przestrzeń między ścianą a oknem),
    • warstwa wewnętrzna – paroszczelna powłoka zabezpieczająca piankę przed zawilgoceniem pochodzącym z zamkniętego pomieszczenia.

    Celem zastosowania ciepłego montażu okien jest wydłużenie trwałości okien dachowych . Dzięki temu rama okna i ościeżnica są zabezpieczone przed zbyt wczesnym zużyciem. Zastosowana pianka stanowiąca warstwę środkową całego ciepłego montażu bezpośrednio przyczynia się do ograniczenia kosztów zużywanej energii, która mogłaby zostać wytracona przez nieprawidłową izolację.

    Narzędzia do ciepłego montażu okien

    okna drewniane,=

    Dla tych, którzy planują samodzielnie wykonać ciepły montaż okien dachowych , przygotowaliśmy listę proponowanych produktów, które pomogą w tej sytuacji. Akcesoria te są łatwo dostępne i można zakupić je w zwykłych sklepach budowlanych. Co zatem warto mieć przy sobie?

    • pianka poliuretanowa – za jej pomocą można bardzo dokładnie odizolować przestrzeń wewnątrz budynku od przestrzeni na zewnątrz. Zadaniem pianki poliuretanowej jest izolacja temperatury i dźwięków. Podczas nakładania, objętość pianki momentalnie wzrasta i całkowicie wypełnia okoliczną przestrzeń, zapełniając nawet najmniejsze szczeliny. Głównym atutem pianek jest wysoka przyczepność, dzięki czemu mogą pełnić swoją funkcję przez wiele lat.
    • taśma paroszczelna - stanowi uszczelnienie wewnętrzne, które odpowiada za zapobieganie przenikaniu wilgotnego powietrza z wnętrza budynku do zamontowanej pianki poliuretanowej. Taśma odpowiada za wydłużenie trwałości samej pianki, dlatego warto zdecydować się na jej zakup.
    • taśma paroprzepuszczalna – podobnie jak taśma paroszczelna, taśma paroprzepuszczalna również zabezpiecza piankę poliuretanową przed zniszczeniem. Jej zadaniem jest jednak osłona od zewnętrznej strony, gdzie pianka narażona jest na zawilgocenie. Warto pamiętać, że pianka najlepiej spełni swoją funkcję, jeżeli zadbamy o to, aby była całkowicie sucha. Taśma paroprzepuszczalna chroni przed deszczem, promieniowaniem UV i wieloma czynnikami, które mogłyby ograniczać termoizolacyjne i akustyczne działanie pianki poliuretanowej.

    Dobrze zorganizowany montaż okien gwarantuje bezpieczeństwo i komfort na długie lata. Warto zatem poświęcić trochę czasu na zrozumienie specyfiki konkretnych elementów. Większa świadomość uczuli nas na zastosowanie najlepszych rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić środki. Szczelne okna gwarantują zapobieganie powstawaniu mostków termicznych, dostawaniu się wilgoci i powstawaniu pleśni w trudno dostępnych miejscach w ramach między murem. Wiedza na ten temat przygotuje nas do prawidłowej pielęgnacji naszych okien na przyszłość.

    Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel