Bezpieczny montaż schodów strychowych
Strych to ten obszar domu jednorodzinnego, który najczęściej sprawdza się jako przestrzeń gospodarcza i miejsce do przechowywania urządzeń, sprzętów i pamiątek rodzinnych. Aby umożliwić do niego dostęp, konieczny jest montaż schodów strychowych.
Ciepłe powietrze w największych ilościach ucieka stropem nad poddaszem i skosami połaciowymi. Otwór wyłazowy z cienką klapą powoduje przerwanie ocieplenia, co często skutkuje powstawaniem mostków termicznych. Jak zatem zamontować schody strychowe, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła?
Skuteczna termoizolacja
Styropian przyłożony do klapy, niepraktyczne drabiny przystawiane do otworu w stropie, korzystanie ze strychu tylko wtedy, kiedy jest taka konieczność… tak jeszcze kilka lat temu próbowano ograniczyć straty ciepła bez konieczności rezygnacji z dodatkowej przestrzeni w budynku. Było to niezwykle uciążliwe, mało funkcjonalne, a ponadto mostki termiczne nadal występowały na obwodzie klapy.
Producenci w odpowiedzi na oczekiwania klientów rozpoczęli produkcję schodów strychowych z ocieploną klapą i dodatkowymi uszczelkami, dzięki czemu udało im się osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła. Dobrym przykładem są schody strychowe Magnetic Step Energy z klapą o współczynniku U=0,36 W/(m2*K). Wyposażona jest ona w 2 uszczelki zapobiegające wymianie ciepła pomiędzy wnętrzem mieszkalnym a strychem. Grubość zastosowanej izolacji jest równa 86 mm.
Montaż schodów w stropie drewnianym i betonowym
Zanim zdecydujemy się na montaż, należy sprawdzić, czy w wybranym przez na pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca na rozkładanie schodów strychowych, które cechują się segmentową budową. Nie należy umieszczać ich zbyt blisko ściany lub balustrady, ponieważ utrudni to lub uniemożliwi wejście na nie. Innym często popełnianym błędem jest niewłaściwe rozmieszczenie elementów dystansowych, a nawet ich całkowity brak, co przyczynia się do nieszczelności klapy.
Należy wykonać w stropie otwór montażowy większy o 2 cm od wymiarów skrzyni. Krawędzie otworu wyznaczają krótkie belki, które przykręca się prostopadle do belek stropowych. Za duży otwór zmniejszamy, przykręcając na jego obrzeżach dodatkowe belki. W stropach betonowych – w przeciwieństwie do stropów drewnianych – nie można otworu powiększyć, a jedynie zmniejszyć.
1. Przy krótszych krawędziach otworu przykręć łaty montażowe.
2. Szczeliny wokół skrzyni wypełnij izolacją: wełną ewentualnie pianką poliuretanową.
3. Zamontuj klapę.
4. Na koniec możesz wykorzystać gotowe plastikowe listwy, które maskują szczeliny.