ABC wełny mineralnej

2017-12-09
ABC wełny mineralnej

Wełnę mineralną stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych, poddaszy użytkowych oraz stropów i fundamentów. Znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i energetyce, ponieważ stanowi świetną izolację termiczną, ogranicza emisję hałasu i drgań, a także zapewnia odporność ogniową danej powierzchni.

Ten produkt dzielimy na wełnę skalną i szklaną. Występuje w wielu postaciach, które dziś pokrótce omówimy.


Płyty

Płyty

Wełna mineralna bardzo często produkowana jest w postaci płyt. Występują one w kilku odmianach i różnią się od siebie gęstością, twardością i grubością. Najczęściej stosuje się je do izolacji stropodachów wentylowanych, podłóg na poddaszach oraz ścian działowych i zewnętrznych. Płyty mogą być wykończone siatką z drutu, folią aluminiową czy też tak zwanym welonem szklanym. To jedna z najbardziej popularnych form wełny mineralnej. Dostępne są w różnych rozmiarach – zazwyczaj w kształcie prostokąta.


Maty

Maty

Maty to kolejna forma, w jakiej powszechnie występuje wełna mineralna. Ze względu na kierunek włókien dzielimy je na zwykłe i lamelowe. Niewątpliwą zaletą mat jest ich miękkość i plastyczność, przez co łatwo się dopasowują do izolowanej przestrzeni. Maty z wełny kamiennej najczęściej występują w postaci rolek. Używa się ich do izolowania stropów poddaszy nieużytkowych, podłóg na legarach oraz dachów skośnych. Występują w postaci prostokątnych arkuszy sprzedawanych w rolkach. Po rozwinięciu muszą się przez kilka minut rozprężać, aby osiągnąć deklarowaną przez producenta grubość.

Granulaty

Granulaty

Wełna granulowana to sprawdzony i skuteczny materiał stosowany do dociepleń w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. szczeliny izolacyjne w ścianach warstwowych. Termoizolacja w granulkach nadaje się również do docieplania dachów skośnych budowanych z wiązarów kratowych, pod którymi nie ma poddasza użytkowego. Sprawdza się zarówno w nowo budowanych, jak i remontowanych domach. W sklepach granulaty sprzedaje się na kilogramy lub palety. Ma postać wełnianych strzępków nasączonych impregnatem zlepiającym.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel