ABC tynku strukturalnego
Tynki strukturalne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród budujących czy ocieplających domy klientów. Wybierając tynk o strukturze BARANEK, można nadać ciekawą i klasyczną fakturę. W dodatku niezwykły efekt uda się uzyskać bez konieczności zatrudniania fachowej ekipy – prace można wykonać również samodzielnie.
Czym jest tynk strukturalny?
Tynk strukturalny to taki rodzaj pasty, który daje się łatwo formować, pozwalając na uzyskanie pożądanej faktury. Ta masa tynkarska jest dostępna na rynku w różnych typach. Można je wyróżnić, uwzględniając ich poziom ziarnistości i biorąc pod uwagę to, jakie są gęste. Za pomocą takiej masy możemy nadać ścianom zewnętrznym ciekawy charakter, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów.
Zalety tynku strukturalnego
Tynk strukturalny ma charakter dekoracyjny, ma zastosowanie na elewację na styropian, bądź też na wełnę mineralną. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to wyjątkowo uniwersalna masa tynkarska. W dodatku bez problemu poradzimy sobie z utrzymaniem tynku w czystości – cechuje się trwałością, a także odpornością na ścieranie. Doskonale sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie podłoża są bardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych, a także na uszkodzenia. Nakładając tynk strukturalny, możemy liczyć na to, że podłoże będzie odpowiednio zabezpieczone przed rozwojem grzybów i glonów. Ponadto mamy pewność, że z czasem na tynku nie pojawią się rysy, czy pęknięcia. Kolory tynku są trwałe, soczyste oraz odporne na działanie promieni UV. Do wyboru bogata paleta barw.
Sposób nakładania tynku strukturalnego
Zanim przystąpimy do właściwej pracy, musimy najpierw oczyścić ściany z zabrudzeń, wyrównać je, a także pamiętać o tym, by były suche. Jeśli mamy zamiar nałożyć tynk na nową ścianę dwuwarstwową, ważne jest, by podłoże, będące warstwą zbrojonej siatką z włókna szklanego zaprawy klejowej, było odpowiednio długo sezonowane (minimum trzy dni, jeśli temperatura wynosi 20°C lub dłużej, gdy temperatura jest niższa). Kiedy już zadbamy o tę czynność, możemy przystąpić do gruntowania podłoża, na którym ma znaleźć się później masa tynkarska. Stosujemy grunt odpowiedni do rodzaju tynku strukturalnego, pamiętając o tym, by jego kolor był zbliżony do barwy tynku, który chcemy nałożyć. Jeśli zagruntowaliśmy podłoże kilka miesięcy przed przystąpieniem do nakładania tynku, gruntowanie zaleca się powtórzyć. Przed nałożeniem tynku na wysuszoną ścianę po gruntowaniu, musimy dobrze wymieszać tynk, by uzyskać jednolitą masę. Następnie przy nakładaniu powinniśmy pamiętać o tym, by rozkładać tynk równomiernie. Grubość masy powinna standardowo mieścić się w granicach od jednego do dwóch i pół milimetrów. Tynk nakładamy za pomocą pacy tynkarskiej, bądź też natryskowo.
Jeśli chcesz zakupić te wysokiej jakości tynki strukturalne, wejdź do sklepu budowlanego renowa24.pl