ABC styropianu grafitowego

2020-11-13
ABC styropianu grafitowego

Szerokie oferty sklepów proponują wiele rodzajów styropianów. Głównym konkurentem najpopularniejszej, białej wersji tego materiału izolacyjnego jest styropian grafitowy. Czym się charakteryzuje i jakie właściwości przejawia?

Czym jest styropian grafitowy?

Styropian grafitowy na pewno nie jest żadną nowością. Ludzie śmiało sięgają po ten środek dociepleniowy od kilkunastu lat. Powstaje w wyniku dodania do klasycznych styropianów domieszki grafitu. Styropian grafitowy jest materiałem o świetnych właściwościach izolacyjnych, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się go w nowatorskim  budownictwie.

Właściwości styropianu grafitowego

Styropian grafitowy jako materiał docieplający wykazuje mocniejsze właściwości izolacyjne niż jego biały odpowiednik. Współczynnik lambda na poziomie tej samej gęstości zarówno styropianu białego, jak i grafitowego, w przypadku tego drugiego może wykazać  mniejszy, czyli lepszy wynik. Styropian grafitowy dzięki swojej wyjątkowej strukturze  jest materiałem ekologicznym i trwałym. Materiał ten przejawia wysoką odporność na działanie kwasów nieorganicznych oraz  czynników biologicznych, jest także w pełni bezpieczny dla środowiska, jak i zdrowia. Wysoka niewrażliwość na zawilgocenia oraz zdolności samogaśnięcia to kolejne zalety styropianu grafitowego, który stanowi świetne rozwiązanie dla osób szukających optymalnego materiału izolacyjnego do ocieplenia budynków pasywnych i energooszczędnych.

Jakie możliwości daje nam styropian grafitowy?

Wybór właśnie tego materiału izolacyjnego umożliwia nam zastosowanie podczas budowy cieńszych płyt styropianu, co może pozytywnie wpłynąć na ogólną estetykę budynku i efekt końcowy wszystkich prac budowlanych. Dzięki cieńszemu materiałowi, jego obróbka staje się również  łatwiejsza.

Na co zwrócić uwagę po zakupie styropianu grafitowego?

Podczas transportu, przechowywania, jak i montażu płyt styropianu grafitowego należy stosować kilka podstawowych zasad. Domieszka grafitu, powoduje, iż styropian ten przybiera srebrnoszary kolor, co przyczynia się do zwiększonej absorpcji promieniowania słonecznego. Z tego powodu płyty powinny być odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur oraz słońca zarówno podczas przechowywania, jak i transportu. Jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania ocieplenia należy założyć siatki ochronne na rusztowania. W przypadku niezachowania odpowiedniej ostrożności podczas montażu mogą powstać zbyt duże naprężenia, których efektem będzie odczepianie się styropianu od ściany.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel