Jakie zalety i wady posiadają okna dachowe?

2021-04-30
 Jakie zalety i wady posiadają okna dachowe?

Osoby decydujące się na aranżację poddasza, często zastanawiają się, czy warto inwestować w okna dachowe. Zewsząd da się słyszeć, że ich montaż ma swoje wady i zalety, mające niebagatelny wpływ na udane życie na poddaszu. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję odnośnie zakupu tych produktów, sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci ich instalacja, a co w niektórych przypadkach może Ci przeszkadzać.


Z artykułu dowiesz się:

 1. jakie są zalety okien dachowych
 2. jakie są wady okien dachowych


““okno

Zalety okien dachowych

Z racji tego, że coraz więcej osób decyduje się na okna dachowe na poddaszu, cieszą się one dość dużą popularnością. Warto więc sprawdzić, jakie walory użytkowe posiadają:

 • okna dachowe doświetlają pomieszczenia o 20% bardziej, niż standardowe okna fasadowe. Im więcej światła dziennego dociera na poddasze, tym bardziej staje się ono przytulne. Dodatkowo nie jesteśmy zmuszeni do tego, aby wykorzystywać światło sztuczne, które w nadmiarze nie wpływa zbyt dobrze na nasz organizm.
 • Okna dachowe tworzą na poddaszu zupełnie inny klimat niż okna fasadowe. Są one na tyle oryginalne, że takie pomieszczenie wyróżnia się całkowicie na tle innych. Warto pamiętać, że okna dachowe dziś dostępne na rynku różnią się znacznie od pierwszych partii montowanych na poddaszach. Dzisiaj możemy przebierać w różnym designie i konstrukcji, aby móc je ostatecznie całkowicie dopasować do swoich wymagań.
 • Nie ważne, jaki kąt nachylenia posiada Twój dach. Okna połaciowe możesz umieścić w praktycznie każdym dachu. Dodatkowo nie ingerują one zbytnio w konstrukcję połaci i prezentują się tak, jakby od zawsze właśnie w niej było uszykowane dla nich miejsce.
 • Dzięki oknom dachowym można zadbać również o bezpieczeństwo swoje, jak i swojej rodziny. Przez te produkty o wiele gorzej jest się dostać do środka mieszkania niż przez fasadowe. Montując okna dachowe, nie musisz się martwić, że nagle złodziej bez problemu dostanie się do Twojego mieszkania.
 • Montując okna dachowe zapewniasz sobie większą prywatność. Sąsiedzi, czy postronne osoby z ulicy nie będą wiedziały, co dzieje się w Twoim mieszkaniu. Okna dachowe umieszczone są zazwyczaj pod takim kątem, że ciężko jest dostrzec co dzieje się w mieszkaniu.
 • Okna dachowe umożliwiają sprawdzenie przeróżnych elementów dachu bez konieczności wychodzenia na niego. Przeważnie wystarczy się tylko wychylić.
 • Producenci okien dachowych, przygotowali dla swoich produktów wiele dodatkowych akcesoriów, które warto wykorzystać, aby móc poczuć się jeszcze bardziej komfortowo żyjąc na poddaszu. Warto skorzystać z rolet, moskitier czy markiz, aby zapewnić sobie jeszcze większą prywatność, ochronę przed nadmiernymi promieniami słonecznymi czy niechcianymi owadami.

Wady okien dachowych

““okno

Coś, co posiada zalety, musi mieć i wady. Nie inaczej jest również z oknami dachowymi, a ich wady to:

 • okna dachowe są bardziej narażone na zmienne warunki atmosferyczne, niż standardowe okna fasadowe. Mogą sobie gorzej radzić z wilgocią, jednak należy pamiętać, że przeważnie czynnik ten zależny jest od jakości tych produktów. Warto więc poszukać takich okien dachowych, które będą bardzo odporne na wilgoć.
 • A jak jest z czystością? To prawda, że okna dachowe mogą brudzić się częściej niż tradycyjne. Jednak tu znów można wziąć pod uwagę, że na rynku stolarki okiennej znajdują się okna z innowacyjnymi systemami, które wyposażone są w zewnętrzną powłokę samoczyszczącą. Kiedy nadchodzi deszcz, wszystkie zabrudzenia spływają z okna. Jeśli boimy się częstego mycia okien połaciowych, być może takie rozwiązanie bardziej nas przekona.
 • Okna dachowe szybciej nagrzewają się w okresie letnim i jest to zupełnie naturalne. Natomiast dziś wielu producentów już stworzyło do swoich okien dedykowane akcesoria pod postacią rolet wewnętrznych lub zewnętrznych.

Jak widać praktycznie z każdą wadą, która została tu wymieniona, można sobie bez problemu poradzić. Dziś okien dachowych jest na rynku tak dużo, że bez problemu będziemy w stanie dopasować je do swoich standardów.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel