Kołek do mocowania izolacji trzpień metalowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LGX 10x260mm - 100 szt.
Kołki do mocowania izolacji trzpień metalowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LGX 10x260mm - 100 szt.
Kołki do styropianu i wełny 260 Metal LGX 10x260/100 szt. LIM Wkręt – Met
Kołki do styropianu i wełny LGX 10x260 są wykonane z polietylenu i wyposażone w trzpień ze stali ocynkowanej. Zakończony jest szerokim łbem, co chroni przed nadmiernym wgłębieniem trzpienia w koszulce. Jest to dodatkowe mocowanie mechaniczne dla całego systemu i służy do przenoszenia obciążeń generowanych przez siłę ssania wiatru. Łączniki tego rodzaju posiadają Europejską Ocenę Techniczną ETA-16/0509, co świadczy o ich wysokiej jakości i wytrzymałości.
Zalety kołków do styropianu i wełny 260 Metal LGX 10x260 Wkręt – Met
Łączniki do styropianu 260 Metal LGX 10x260 z krótką strefą rozpierania służą nie tylko do przymocowywania styropianu typu EPS, czy XPS, ale także wełny mineralnej (z talerzykiem dociskowym TDX-90 i TDX-140) i wełny lamelowej (również z talerzykiem dociskowym TDX-90 i TDX-140). Charakteryzuje je innowacyjna konstrukcja. Trzpień stalowy daje dużą wytrzymałość w trakcie montażu, kołnierz łącznika zapewnia większą sztywność dociskowego talerza i jednocześnie dobry docisk przymocowywanego materiału. Koszulka łącznika posiada dużą ilość „kieszeni” klejowych, co sprawia, że zaprawa klejowa ma zdecydowanie lepszą przyczepność. Kołki do styropianu i wełny 260 Metal LGX 10x260 nadają się w takich rodzajach podłoży jak: beton, cegła ceramiczna pełna, pustak ceramiczny, beton komórkowy, elementy na kruszywie lekkim.
Jak wygląda montaż kołków do styropianu i wełny 260 Metal LGX 10x260 Wkręt - Met?
Przed rozpoczęciem montażu kołków do styropianu i wełny LGX 10x260 warto zorientować się, na jakim podłożu będą one instalowane. Istotna tutaj jest także odpowiednia długość łączników (opisywany model ma 260 mm). Strefa rozporowa musi być umiejscowiona w materiale konstrukcyjnym ściany. Minimalna długość łącznika zależy od kilku czynników, takich jak grubość mocowanej termoizolacji, grubość warstw wyrównujących (zaprawa klejąca + istniejący tynk) oraz głębokość zakotwienia łącznika w podłożu (Ld = tfix + ttol + heff). Należy też pamiętać o przygotowaniu podłoża zgodnie z zaleceniami producenta systemu dociepleniowego ETICS. Płyty termoizolacyjne mocujemy za pomocą zaprawy klejowej. Istotną kwestią jest, by średnica wierconych otworów była zgodna ze średnicą zastosowanych łączników. Otwory w podłożach z materiałów pełnych (należą do nich np. beton, czy cegła pełna) powinny być głębsze o minimum 10 mm od głębokości zakotwienia łącznika. Trzeba je oczyścić ze zwiercin ruchem posuwisto-zwrotnym wiertłem na zmniejszonych obrotach powtarzając czynność czterokrotnie. Otwory w podłożach z pustkami i gazobetonie powinny być wiercone bez użycia udaru, gdyż powoduje to rozbicie ścianek wewnętrznych podłoża. To z kolei zmniejsza wytrzymałość łączników na wyrywanie. Przejdźmy teraz do właściwego montowania łączników. Należy je przymocować w taki sposób, aby miejsce montażu pokrywało się z miejscem ułożenia zaprawy klejowej na płycie termoizolacyjnej. Korpus łącznika należy tak osadzić, aby skorelować talerz łącznika z materiałem termoizolacyjnym. W następnej kolejności należy wbić trzpień, co spowoduje trwałe zamocowanie łącznika. Alternatywnie, kołki do styropianu i wełny LGX 10x260 można zamontować w wyfrezowanych otworach frezem WK-FT i po skończonym montażu zamaskować miejsce mocowania krążkami ze styropianu KS/KSG. Wówczas jest to montaż zagłębiony.