Kołek do mocowania izolacji trzpień tworzywowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LTX 10x180mm - 200 szt.
Kołki do mocowania izolacji trzpień tworzywowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LTX 10x180mm - 200 szt.
Kołki do styropianu LTX 10x180 składają się z wbijanego trzpienia tworzywowego i krótkiej strefy rozpierania. Są one wyprodukowane z wysokiej jakości polietylenu i poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe i mogą przenosić obciążenia siły ssania wiatru. Stanowią dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne dla całego systemu i są zalecane do stosowania na styropianie EPS i XPS. Zgodnie z wytycznymi ETAG 014, łączniki LTX 10x180 mogą być instalowane na różnego rodzaju podłożach.
Zalety kołków styropianowych LTX 10x180 Wkręt-Met
Kołki rozporowe do styropianu LTX 10x180 cechuje innowacyjna konstrukcja, która sprawia, że mogą być one montowane we wszystkich kategoriach podłoży, gdzie są zachowane wysokie parametry wytrzymałościowe. Zakotwienie to 30 i 50 mm. Trzpień tworzywowy jest wykonany z poliamidu i wzmocniony szklanym włóknem. Główka trzpienia ułatwia zamontowanie, mianowicie uszczelnia połączenie trzpień – koszulka łącznika. Na kołnierzu dociskowym znajduje się zwiększona ilość tzw. „kieszeni” klejowych. Daje ona lepszą przyczepność zaprawy klejowej.
Jak wygląda montaż kołków do styropianu LTX 10x180 Wkręt-Met?
Montaż kołków do styropianu LTX 10x180 jest bardzo prosty. Pamiętajmy, że odpowiednia długość łącznika to taka, która zapewnia strefie rozpierania umieszczenie w materiale konstrukcyjnym ściany. Minimalna długość kołka do mocowania styropianu jest obliczana jako suma grubości izolacji termicznej, warstw wyrównujących i głębokości zakotwienia łącznika. Podłoże musi być odpowiednio przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta systemu ociepleń ETICS. Płyty izolacyjne powinny być przymocowane za pomocą zaprawy klejowej, a otwory - odpowiadać średnicy łączników. W materiałach pełnych otwory powinny być głębsze o co najmniej 10 mm od głębokości zakotwienia łącznika. Należy je oczyścić, stosując ruch posuwisto-zwrotny wiertłem na zmniejszonych obrotach i powtarzając tę czynność czterokrotnie. W materiałach z pustkami i betonie komórkowym nie należy używać udaru, ponieważ może to prowadzić do rozbicia ścianek wewnętrznych podłoża, co obniża wytrzymałość łączników. Ilość łączników na 1 m2 powierzchni ocieplenia jest określana przez projekt ocieplenia zgodnie z Ustawą Prawa Budowlanego. W przypadku styropianu powinno się zastosować co najmniej 2-4 łączniki na m2. Montaż łączników powinien być tak prowadzony, aby miejsce mocowania znajdowało się na zaprawie klejącej na płycie izolacyjnej. Należy umieścić korpus łącznika i wbić trzpień, co zapewni jego zamocowanie. Nie wolno dobijać łączników z wbitym trzpieniem, gdyż może to prowadzić do ich pękania. Łączniki można również montować w wyfrezowanych otworach frezem do styropianu WK-FT – tzw. montaż zagłębiony, a także należy zamaskować je krążkiem ze styropianu.