Kołek do mocowania izolacji trzpień tworzywowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LTX 10x220mm - 100 szt.
Kołki do mocowania izolacji trzpień tworzywowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LTX 10x220mm - 100 szt.
Kołki do styropianu 220 Plast LTX 10x220/100 szt.
Kołki do styropianu LTX 10x220 są wykonane z polietylenu. Trzpień z poliamidu wzmocniony jest włóknem szklanym, co zdecydowanie zwiększa jego wytrzymałość. Są dedykowane do przenoszenia obciążeń siły ssania wiatru. Ich zadaniem jest również solidne zamocowanie mechaniczne dla całego systemu. Kołki rozporowe do styropianu LTX 10x220 zalecane są do stosowania z materiałami izolacyjnymi, takimi jak styropian EPS oraz XPS. Są również kompatybilne z różnymi rodzajami podłoży, takimi jak beton zwykły, cegła ceramiczna pełna, cegła ceramiczna drążona, cegła silikatowa, pustak ceramiczny, elementy na lekkim kruszywie oraz gazobeton. Posiadają Europejską Ocenę Techniczną ETA-16/0509.
Zalety kołków do styropianu 220 Plast LTX 10x220
Kołki do styropianu 220 Plast LTX 10x220 to najmocniejsze łączniki do mocowania materiału izolacji termicznej, w tym przypadku zalecane do styropianu EPS i styropianu XPS. Innowacyjna konstrukcja strefy rozpierania powoduje, że łączniki te mogą być montowane do wszystkich kategorii podłoży, które mają zachowane wysokie parametry wytrzymałości. Łączniki te charakteryzuje: specjalny trzpień z poliamidu wzmocniony o włókno szklane, krótka strefa rozporowa oraz taka konstrukcja główki trzpienia, która znacząco ułatwia zamontowanie. Łączniki do styropianu LTX 10x220 cechuje również zwiększona ilość "kieszeni" klejowych na kołnierzu dociskowym. Umożliwia ona znakomitą przyczepność zaprawy klejowej. Konstrukcja koszulki zwiększa sztywność kołnierza dociskowego.
Jak zamontować kołki do styropianu 220 Plast LTX 10x220?
Przedstawiamy opis montażu kołków do styropianu LTX-10. W tym wypadku długość łącznika wynosi 220 mm. Długość jest tutaj istotną kwestią, ponieważ musimy dobrać ją tak, aby strefa rozporowa znajdowała się w materiale konstrukcyjnym ściany. Minimalna długość łącznika to: Ld = tfix + ttol + heff, gdzie: tfix - grubość mocowanej termoizolacji; ttol - grubość warstw wyrównujących (zaprawa klejąca + istniejący tynk); heff - głębokość zakotwienia łącznika w podłożu.
Podczas montażu kołków styropianowych należy:
- zamocować płyty termoizolacyjne za pomocą zaprawy klejowej,
- wywiercić otwory o średnicy zgodnej ze średnicą zastosowanych łączników,
- oczyścić otwory w materiałach pełnych ze zwiercin ruchem posuwisto-zwrotnym wiertłem o zmniejszonych obrotach, powtarzając tę czynność czterokrotnie (otwory te powinny być głębsze o minimum 10 mm od głębokości zakotwienia),
- nie używać udaru do wiercenia otworów w podłożach z pustkami i gazobetonie,
- przymocować łączniki w miejscu pokrywającym się z miejscem ułożenia zaprawy klejowej na płycie termoizolacyjnej
- osadzić korpus łącznika w taki sposób, aby zlicować jego talerzyk dociskowy z materiałem termoizolacyjnym
- wbić trzpień łącznika, co spowoduje jego trwałe zamocowanie
- nie dobijać łączników z wbitym trzpieniem, gdyż może to powodować ich pękanie
- po montażu łącznika, zamaskować miejsce mocowania krążkiem ze styropianu KS/KSG (tzw. montaż zagłębiony).
Łączniki można również montować w wyfrezowanych otworach frezem do styropianu WK-FT (montaż zagłębiony). Ilość łączników na 1 m2 powierzchni ocieplenia powinna być określona w projekcie ocieplenia zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane (Dz. U. 1994 z późniejszymi zmianami). Orientacyjna ilość łączników dla styropianu to minimum 2 sztuki na jedną płytę i 4 sztuki na 1 m2 powierzchni. (pamiętajmy jednak o tym, że orientacyjna ilość łączników nie zastępuje projektu ocieplenia).