Kołek do mocowania izolacji trzpień metalowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LMX 10x220mm - 100 szt.
Kołki do mocowania izolacji trzpień metalowy z krótką strefą rozpierania WKRĘT-MET LMX 10x220mm - 100 szt.
Kołki do styropianu i wełny 220 Metal LMX 10x220 Trzpień metalowy Wkręt-Met
Kołki do styropianu 220 metal LMX 10x220 z trzpieniem metalowym służą do mocowania zarówno styropianu, jak i wełny mineralnej (w połączeniu z talerzykiem dociskowym TDX) we wszystkich podłożach wg ETAG 014, w systemach ETICS. Podłoża, do których mogą być montowane to: beton zwykły, cegła pełna ceramiczna/silikatowa, cegła perforowana (otworowa), elementy na kruszywie lekkim (LAC) oraz beton komórkowy (AAC). Kołki montażowe LMX 10x220 wykonane są z polietylenu i wyposażone w trzpień ze stali ocynkowanej zakończony główką oblaną poliamidem. Taka konstrukcja zapewnia minimalizację punktowej przenikalności cieplnej. Łączniki do styropianu LMX 10x220 są przeznaczone do przenoszenia obciążeń siły ssania wiatru. Ponadto są dodatkowym elementem mocującym cały system.
Kołki do styropianu i wełny 220 Metal LMX 10x220 Wkręt-Met - zalety
Do zalet łączników typu LMX 10x220 należy przede wszystkim nowa i ulepszona konstrukcja. Zakotwienie wynosi 30 i 50 mm. Kołki tego rodzaju można mocować do wszystkich klas podłoży przy zachowaniu wysokich parametrów wytrzymałościowych. Główka trzpienia metalowego jest pokryta tworzywem. Pomniejszone punktowe przewodnictwo cieplne poprawia współczynnik przenikania ciepła przegrody, ponadto zabezpiecza trzpień przed korozją. Nowatorska konstrukcja koszulki łącznika polega na posiadaniu dużej ilości „kieszeni” klejowych na talerzu dociskowym. Dają one doskonałą przyczepność zaprawy klejowej. Specjalna konstrukcja koszulki zwiększa też sztywność talerza dociskowego. Krótka strefa rozporu oznacza mniejszą głębokość wiercenia, a co za tym idzie oszczędność czasu przy minimalnym nakładzie pracy.
Jak zamontować kołki do styropianu i wełny LMX 10x220 Wkręt-Met?
Aby prawidłowo zamocować kołki rozporowe w styropianie lub wełnie należy w pierwszej kolejności rozpoznać podłoże i dobrać odpowiednie łączniki. Tutaj zastosujemy łączniki typu LMX-10 o długości 220 mm. Pamiętajmy, że długość łącznika musi być dobrana w taki sposób, aby strefa rozporowa znajdowała się w materiale konstrukcyjnym ściany. Aby zamocować łącznik, podłoże powinno być przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta dociepleniowego ETICS, a płyty termoizolacyjne należy prawidłowo zamocować za pomocą zaprawy klejowej. Średnica wierconych otworów powinna być zgodna ze średnicą łączników (10 mm), a w materiałach pełnych należy wiercić głębsze otwory o co najmniej 10 mm od głębokości zakotwienia łącznika. Ponadto należy je oczyścić ruchem posuwisto-zwrotnym, w tym celu używając wiertła o zmniejszonych obrotach. Czynność tę powtarzamy cztery razy. Otwory, które znajdują się w podłożach z pustkami oraz w betonie komórkowym (gazobetonie) wiercimy bez używania udaru, ponieważ jest to powodem rozbicia ścianek wewnętrznych podłoża. Zmniejsza to wytrzymałość łączników na wyrywanie. Ilość łączników na metr kwadratowy powierzchni powinna być określona w projekcie ocieplenia zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane (Dz. U. 1994 z późniejszymi zmianami) i może wynosić od 2 do 6 sztuk na metr kwadratowy w zależności od rodzaju izolacji. Pamiętajmy jednak, że jest to orientacyjna ilość łączników i nie zastąpi ona projektu ocieplenia. Kołki styropianowe należy mocować tak, aby miejsce montażu znajdowało się w miejscu ułożenia zaprawy klejowej na płycie termoizolacyjnej. Następnie należy zamocować korpus łącznika, wbić trzpień i zakryć miejsce montażu krążkami ze styropianu, co nazywane jest montażem zagłębionym. Łączniki do styropianu można również montować w wyfrezowanych otworach frezem WK-FT (montaż zagłębiony).