Okna dachowe a obniżenie rachunków za ogrzewanie

2021-11-30
Okna dachowe a obniżenie rachunków za ogrzewanie

    

Zazwyczaj okna w naszych domach i mieszkaniach kojarzone są tylko i wyłącznie z utratą ciepła, które poprzez szyby ucieka nam na zewnątrz. Zysk na cieple zauważamy jedynie w najgorętsze i najsłoneczniejsze dni w roku, gdzie jest on raczej zjawiskiem niepożądanym i staram się je ograniczyć przy użyciu żaluzji, rolet, folii przeciwsłonecznych czy markiz. Jednak okna a zwłaszcza okna dachowe w okresie zimowym dostarczają naszemu domowi duże ilości ciepła. Dzięki temu możemy znacznie zredukować comiesięczne rachunki za ogrzewanie. Dostarczanie energii cieplnej poprzez okna dachowe jest w Polsce ciągle niedoceniane a przecież każda ilość zaoszczędzonej energii to zarówno działanie ekologiczne jak i czysta oszczędność. I wbrew twierdzeniom niektórych osób dotyczy to również okien skierowanych na północ, a nie tylko tych umieszczonych od strony południowej, wschodniej oraz zachodniej. .


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie okna dachowe wybrać, aby było cieplej
  2. jak przeprowadzić montaż okien termoizolacyjnych
  3. co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie


schody strychowe metalowe

Jakie okna dachowe wybrać, aby było cieplej

W sklepach oraz u dystrybutorów dostępna jest bardzo szeroka gama okien dachowych. Aby wybrać te, które zapewnią nam największe oszczędności w ogrzewaniu należy zwrócić uwagę na szereg ich właściwości takich jak:

  • izolacyjność cieplna profilu – określana wartością Uf (od frame – rama). W typowych oknach wynosi 1,4 - 1,3 W/m2K. W oknach energooszczędnych oraz pasywnych powinna ona przyjmować wartości 0,9 - 0,8 W/m2K. Parametr ten zależy głównie od materiału ramy oraz jej grubości oraz ewentualnego wypełnienia piankami izolacyjnymi. Ważna jest także liczba tak zwanych komór. Obecnie powinny być to okna posiadające co najmniej 5 komór, 7 będzie jeszcze lepsze, a dostępne są także w sprzedaży okna wielokomorowe;
  • liczba szyb – klienci coraz częściej sięgają po okna z trzema szybami zamiast tradycyjnych dwóch, bardzo rzadko stosowanym rozwiązaniem są okna z czterema szybami. Ważną sprawą jest także materiał, z którego wykonana jest wewnętrzna ramka dystansowa oddzielająca szyby. Jeśli ramka taka wykonana jest z aluminium tworzy ona tak zwany mostek cieplny, którym ucieka nam energia cieplna. Znacznie lepszym rozwiązaniem są ramki z tworzyw sztucznych lub ze stali szlachetnej;
  • wypełnienie komór międzyszybowych – komory pomiędzy szybami są wypełnione gazem i to od niego w dużej mierze będzie zależała termoizolacyjność całego okna. Najczęściej jest to powietrze, argon lub krypton. Najlepszą izolację zapewnia wypełnienie kryptonem, jest to jednak rozwiązanie najdroższe. Dlatego obecnie najczęściej spotykanym wypełnieniem jest argon;
  • dodatkowe powłoki niskoemisyjne– w oknach energooszczędnych często na szyby nakładane są specjalne powłoki zabezpieczające przed ucieczką ciepła;
  • transmisja światła – opisywana parametrem Lt (light transmission) oznacza w procentach jak dużo światła zostanie przepuszczone przez szybę. Im wyższy jest ten parametr tym więcej światła i ciepła dostanie się do naszego pomieszczenia. Niestety wraz ze wzrostem ilości szyb i nakładanych na nie powłok parametr ten wyraźnie spada.

Zamawiając okna należy pamiętać, że najważniejszym wskaźnikiem termoizolacji jest parametr Uw, czyli ten dotyczący całego okna (w od window- okno). Często mocniej akcentowany jest niższy współczynnik Ug, który dotyczy tylko szyb (g od glass – szyba, szkło). Jednak okno dachowe to całość i dobre szyby nie zapobiegną uciekaniu ciepła poprzez słabo zaizolowaną ramę. Nowa wymagania WT 2021 (Wymagania Techniczne 2021) nakazują stosowanie okien dachowych, których współczynnik Uw nie przekracza wartości 1,1 W/m2K.

Montaż okien termoizolacyjnych

schody strychowe metalowe

Nawet najlepsze okna z niskim parametrem Uw nie będą prawidłowo spełniły swojej roli, jeżeli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Źle wykonany montaż okien może spowodować znaczne straty w cieple, które będzie uciekać z naszego pomieszczenia. Prawidłowy montaż okien termoizolacyjnych powinny przeprowadzać osoby z doświadczeniem i gruntowną znajomością tego zagadnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany ciepły montaż, formalnie znany jako montaż warstwowy. Stosuje się w nim trzy warstwy: wewnętrzną z foli paroszczelnej, środkową z pianki poliuretanowej stanowiącej izolację termiczną oraz zewnętrzną tym razem wykonaną z foli paroprzepuszczalnej.

Co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie

schody strychowe metalowe

Bilans energii cieplnej w pomieszczeniu zależy od bardzo wielu czynników. O ile ocieplenie ścian czy tym podobne zabiegi wymagają dużego nakładu pracy oraz dużych pieniędzy możemy także prostszymi sposobami zwiększyć izolację pomieszczenia co przełoży się na wyższą temperaturę. Pozostając w temacie okien dachowych rozwiązaniem podnoszącym ich izolację termiczną jest zamontowanie zewnętrznych rolet, które zwłaszcza w zimne noce mogą pomóc utrzymać właściwą temperaturę. W okresie letnim przydadzą się one także z pewnością do osłonięcia wnętrza przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Okna dachowe często znajdują się w garażach i różnego rodzaju strychach, schowkach albo pomieszczeniach technicznych, gdzie głównym powodem wyziębiania mogą być nieszczelne lub słabo izolowane drzwi albo bramy. Wymiana tego elementu na taki zapewniający lepszą izolację z pewnością opłaci się nam w dłuższej perspektywie.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel