Jaki wybrać styropian na fasadę

2019-09-29
Jaki wybrać styropian na fasadę

W tym artykule zdefiniujemy pojęcie fasady. Rozważymy, jaki styropian wybrać na fasadę. Opiszemy jakie znaczenie ma rodzaj ścian w zastosowaniu styropianu fasadowego. Opiszemy różnice między styropianami fasadowymi. Wymienimy firmy produkujące styropian fasadowy.

Fasada – co to takiego?

Fasada jest to główna, efektowna część elewacji budynku. Charakteryzuje się szczególnie dużą dekoracyjnością. Pełni funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu.

Fasada domu

Jaki styropian wybrać na fasadę.

Najistotniejszym elementem, którym powinnyśmy się kierować przy wyborze styropianu jest Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych powinien wynosić do 0,23, a od 2021 r. – 0,20 W/(m2·K). Styropian jest izolacją uniwersalną, a gdy ułożymy go dobrze w każdej przegrodzie na pewno spełni swoje zadanie. Jednak wybór powinien być zgodny z konkretnymi potrzebami. Najistotniejszą cechą, która różni styropiany jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Współczynnik U decyduje o grubości warstwy ocieplenia i bilansie energetycznym całego budynku. Ważne są też cechy użytkowe, takie jak twardość czy nienasiąkliwość. Styropian dobieramy do rodzaju ściany i jej wykończenia.

Na rynku mamy styropiany o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,031-0,045 W/ (m. K). Tak rozpiętość wartości tego współczynnika sprawia, że warstwa termoizolacyjna różni się grubością o 10 cm zachowując te same właściwości pod względem izolacyjności. Najczęściej spotykany jest styropian biały, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,038 W/ (m. K) - w przypadku płyt do ocieplenia ścian zewnętrznych. Jednak coraz większą popularnością cieszy się styropian szary, nazywany też grafitowym. Jest on znacznie lepszym izolatorem. Współczynnik przewodzenia ciepła λ styropianu grafitowego wynosić tylko 0,031 W/ (m. K). Im mniejszy jest współczynnik lambda, tym właściwości izolacyjne styropianu są większe. Istotną cechą styropianu szarego jest to, że się nagrzewa podczas układania i po zamocowaniu powinien być szybko pokryty tynkiem. Ocieplając dom tym materiałem latem, podczas upałów powinniśmy stosować siatki cieniujące, które ochronią elewacje przed nagrzewaniem. Na rynku występuje też styropian szary z cienką białą warstwą ochronną na wierzchu i nacięciami, które mają sprawić, że promienie słoneczne będą się odbijały od elewacji, a naprężenia termiczne, które mogłoby uszkodzić ocieplenie zostanie zmniejszone.

Ocieplanie ścian

Styropian do ścian dwuwarstwowych

Styropian do ocieplenia elewacji powinien być twardy i wytrzymały na rozciąganie prostopadłe do powierzchni pionowych, aby nie rozerwał się i obciążony nie odpadł od ściany. Minimalna wytrzymałość na rozciąganie (oznaczenie TR) to 80 kPa. Wybieramy styropian z oznaczeniem Fasada.

Ocieplanie budynku

Styropian w ścianach trójwarstwowych

Możemy tu zastosować każdą odmianę styropianu. Styropian umieszczamy między warstwami muru na styk, bez pozostawiania szczeliny wentylacyjnej. Dzięki temu, że zajmuje całą przestrzeń między murem konstrukcyjnym a warstwą osłonową, jedynym mocowaniem są przechodzące przez nie kotwy, które łączą ścianę osłonową i nośną. Szczelina między murami ma szerokość nie większą niż 15 cm, a to wystarcza, aby zastosować styropian o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Jednak im współczynnik λ będzie niższy, tym ściana będzie cieplejsza.

Różnice między styropianem grafitowym a białym

 Różnice między styropianem grafitowym a białym

Płyty styropianowe do ocieplania ścian różnią się kolorem, wielkością i sposobem wykończenia krawędzi bocznych. Kolor płyt ma związek z izolacyjnością termiczną. Najcieplejszymi są szare płyty styropianowe z dodatkiem grafitu. Ich ʎ jest najkorzystniejsza. Są one coraz bardziej popularne tego i mają bardzo korzystną ceną, która do niedawna była większa niż zwykłego białego styropianu. Duża konkurencyjność producentów surowca spowodowała jego większą dostępność w atrakcyjnej cenie, co przełożyło się na wyrób w postaci płyt styropianowych. Jeszcze popularne są zwykłe płyty styropianowe, choć niektóre odmiany styropianu grafitowego np. o współczynniku λ=0,033 W/m2 są w takiej samej cenie za 1m3 jak zwykły styropian o λ=0,040. Porównując opory cieplne tych dwóch izolacji wychodzi jasno, że styropian grafitowy jest bardziej opłacalnym zakupem.

Wraz z popularyzacją budownictwa energooszczędnego i zaostrzającymi się wymaganiami co do izolacyjności przegród na rynku zwiększa się oferta styropianu z dodatkiem grafitu. Duża konkurencyjność powoduje dużą dywersyfikację w ofercie i pojawiają się różnego rodzaju produkty.

Styropian fasadowy kupisz następujących firm:

Arsanit

Izoterm

Magnetic

Paneltech

Polstyr

Swisspor

Termoorganika

Yetico

Porady eksperta:

  1. Wybierając styropian fasadowy kierujemy się współczynnikiem przenikania ciepła.
  2. Wybieramy styropian odpowiedniej grubości, która zależy od liczby warstw ściany.
  3. Wybieramy styropian, którego płyty są gładkie lub frezowane.
  4. Styropian powinien być nienasiąkliwy i twardy.
  5. Rozważamy pomiędzy wyborem styropianu grafitowego a białego.

Podsumowanie:

  1. Wybieramy styropian o jak najmniejszej ʎ.
  2. Odpowiedniej grubości płyty.
  3. Rozważamy wybór styropianu gładkiego lub frezowanego.
  4. Przy wyborze styropianu twardość i nienasiąkliwość też mają znaczenie.
  5. Wybieramy styropian z domieszką grafitu lub bez niego.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel