Jaką wełnę wybrać do domków szkieletowych o ścianach trójwarstwowych?

2018-03-31
Jaką wełnę wybrać do domków szkieletowych o ścianach trójwarstwowych?

Grubość ściany w domku szkieletowym daje się bardzo dobrze zaprojektować pod warunkiem, iż materiały wchodzące w jej skład dobiera się starannie. To, jaką wełnę mineralną wybierzemy do zaizolowania ścian przed zimnem, będzie decydować o stopniu ciepła i grubości samej ściany.

Ściany trójwarstwowe, jak wskazuje ich nazwa, mają składać się z trzech warstw: dwie z nich to mury, trzecia – znajdująca się pomiędzy nimi - jest to warstwa ocieplenia. Jaka wełna mineralna będzie najlepsza?



 Jak wybrać wełnę do ścian trójwarstwowych?

Jak wybrać wełnę do ścian trójwarstwowych w domach szkieletowych?

Istotną zaletą budowania takich ścian jest fakt, że docieplanie ścian trójwarstowych za pomocą waty może pomóc zredukować ucieczkę ciepła z pomieszczenia nawet o 30%. Z tego też powodu, coraz więcej domków buduje się w taki sposób, by warstwa izolacyjna stanowiła ich istotny element.

Powszechnie do ocieplania domów można zastosować albo styropian, albo wełnę mineralną. My odpowiemy na pytanie: jaka wełna będzie najlepsza? Skupimy się na niej, mimo iż te materiały mają podobne właściwości termoizolacyjne i ich wybór, o ile nie jest związany z zastosowaniem określonej technologii, może też być podyktowany indywidualnymi preferencjami.

Jaka wełna Mineralna do domu szkieletowego?

Ogromną zaletą wełny mineralnej jest fakt, że jest to bardzo elastyczny materiał. Dzięki tej właściwości dokładnie dopasowuje się ona do miejsc, w których jest zakładana oraz dodatkowo bardzo szczelnie je wypełnia. Inne cechy wełny to niepalność oraz wysoka odporność na wysokie temperatury. W przypadku wyboru tego materiału izolacyjnego, trzeba pamiętać, że jest on nieodporny na wilgoć – po nasyceniu wodą, przez długi czas traci swoje właściwości termoizolacyjne i staje się jednocześnie doskonałym środowiskiem dla powstawania grzybów. Jaka wełna na ściany szkieletowe? Jaką wełnę wybrać do ocieplenia poddasza? Przede wszystkim musi być elastyczna, aby szczelnie wypełniła konstrukcję dachu. Zwróćmy uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła - im niższy, tym materiał będzie izolował lepiej. Czy wiecie już jaką wełnę wybrać na ocieplenie poddasza?

Warto wiedzieć:

Wata mineralna dostępna jest na rynku w wielu formach: mat, sztywnych płyt, a także granulatu. Pierwsze z nich sprzedawane są w formie zwiniętych w bele płacht, których gęstość nie przekracza 26 kg/m3, o długości 2-18 m. Takie maty po rozwinięciu muszą rozprężać się przez chwilę, żeby uzyskać deklarowaną grubość (5-25 cm).

Płyty z waty mineralnej mają wymiary 600 x 1200 cm i grubość 50-250 mm. Można napotkać takie, które fabrycznie nasączane są specjalnym impregnatem. W sprzedaży znajdują się takie w formie płyt, jak i zwinięte w rolkę. Te pierwsze mają gorsze parametry izolacji termicznej, ale lepsze te mechaniczne.

Granulat to nic innego jak wełniane strzępki nasączone impregnatem zlepiającym i olejem roślinnym. Sprzedaje się go w workach o pojemności 7,5 lub 20 kg. Jest przydatny przy wykonywaniu izolacji nadmuchowej.

 

Przeczytaj też:

Jaki wybrać styropian do ocieplenia podłogi - zalety, wady, grubość.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel